Karmienie piersią

Karmienie piersią to nie tylko wyzwanie dla początkującej mamy, ale także dla jej maleństwa. Karmienie piersią wpływa pozytywnie na zdrowie dziecka i tworzy między matką a noworodkiem szczególną wieź. Wzajemny bliski kontakt uspokaja i rozluźnia, sprzyja też budowaniu głębokiego porozumienia. Mleko matki jest najlepszą ochroną dla dziecka, którego układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni gotowy do walki z drobnoustrojami. Karmienie piersią korzystnie działa również na matkę, gdyż przyspiesza obkurczanie macicy i powrót do formy po ciąży i porodzie.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Zalety karmienia piersią

Jak wykazały szwedzkie badania, noworodki, którym pozwolono zaraz po urodzeniu przebywać co najmniej dwie godziny w bezpośrednim kontakcie z mamą, były spokojne i rozluźnione. Noworodek położony po urodzeniu na brzuchu matki w krótkim czasie zaczyna instynktownie szukać źródła pokarmu. Najpierw wykonuje ruchy ssące, bo z tym odruchem się rodzi, po czym ssie napotkany palec. To mu jednak nie wystarcza, dlatego szuka brodawki sutkowej. Gdy zostanie do niej przysunięty, chwyta sutek ustami, ssie i zwykle zasypia. Jak pokazały badania, noworodki, które po porodzie odłącza się od matki, by je zważyć, zmierzyć i ubrać, położone na brzuchu mamy zwykle nie pełzną w kierunku piersi, a przystawione do niej, nie potrafią uchwycić brodawki i prawidłowo ssać.

Odłączenie dziecka od matki po porodzie może zatem zaburzać wrodzony odruch szukania piersi i ssania. Moment krótkiego ssania piersi przez dziecko następuje zwykle tuż po porodzie. Natomiast pierwsze karmienie po takim krótkim ssaniu odbywa się mniej więcej po dwóch godzinach, kiedy noworodek się obudzi. Nawet po cesarskim cięciu matka powinna otrzymać maluszka do karmienia. Wczesne przystawienie dziecka do piersi daje mu możliwość otrzymania większej ilości siary (gęsta żółta wydzielina, zaczynająca się gromadzić w sutku jeszcze w czasie ciąży; w porównaniu do mleka właściwego matki, siara jest szczególnie bogata w białka), która zawiera przeciwciała i zabezpiecza niemowlę przed wszelkimi zakażeniami.

Kiedy następuje pierwsze karmienie?

Aby wzmocnić ten pozytywny efekt psychologiczny karmienia oraz żeby zainicjować fizjologiczny odruch wydzielania mleka, należy dopilnować, aby dziecko było przystawione do piersijak najszybciej po porodzie. Wykazano, że najlepszy ku temu moment stanowią pierwsze minuty od narodzin – dziecko położone w tym czasie na brzuchu matki często samo poszukuje piersi i znalazłszy ją, zaczyna ssać. Jeśli pierwsze karmienie odbywa się dopiero po zbadaniu dziecka, zmierzeniu i zważeniu, może ono mieć większe trudności z rozpoczęciem ssania. Najważniejsze jednak, żeby mogło ono napić się w ciągu pierwszej godziny – wtedy zwiększy się szansę, że przebieg okresu laktacji będzie zupełnie prawidłowy. Również w przypadku porodu przez cesarskie cięcie nie ma zwykle przeciwwskazań do szybkiego rozpoczęcia karmienia piersią, oczywiście pod warunkiem dobrego stanu zdrowia matki i dziecka.

Karmienie piersią dziecka

Badania dowodzą, że lepiej karmić mlekiem matki niż mlekiem modyfikowanym. Aby zapewnić dziecku optymalny wzrost i rozwój, należy karmić dziecko do końca...

Ułożenie matki i dziecka podczas karmienia

Wiemy już, kiedy powinno nastąpić pierwsze karmienie. Pozostaje nam do omówienia "strona techniczna" tego wydarzenia. Dla niedoświadczonej, zmęczonej porodem kobiety może to być duży kłopot. Najlepiej, jeśli do dyspozycji ma położną, która pomoże prawidłowo przystawić noworodka do piersi. Ważna jest zasada, aby trzymać dziecko w bliskim kontakcie („skóra do skóry”). Wtedy ono samo nam pomoże, instynktownie szukając źródła pokarmu. Być może wygodniej będzie przeprowadzić pierwsze karmienie w pozycji leżącej na boku, z dzieckiem naprzeciwko piersi. Ważne jest, aby noworodek był zwrócony do matki cały, nie tylko głową. Jeśli wygodniejsza okaże się pozycja siedząca, przydadzą się poduszki pod ramię, które ułatwią utrzymanie dziecka. Jeśli wykonane było cesarskie cięcie, należy w pierwszych dobach po porodzie przyjmować do karmienia pozycje odciążające brzuch, czyli leżącą na boku lub tzw. chwyt futbolowy (spod pachy) – matka siedzi, noworodek zaś leży na poduszkach u jej boku, otoczony z tyłu i od spodu ręką mamy.

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny – jeżeli maluchowi sprawia...

Jak długo powinny trwać pierwsze karmienia?

Karmienie w ciągu pierwszych 3 dni po porodzie nie powinno trwać każdorazowo dłużej niż 10 minut – po 5 minut na każdą pierś. W tym czasie dziecko wysysa 98% zawartości piersi. Istotna jest również obowiązująca przez cały okres laktacji zasada, aby nie pozwalać dziecku zasypiać z brodawką w ustach. Doprowadza to bowiem do pęknięć brodawki powodujących zapalenie gruczołu piersiowego.

Nauka ssania trwa nie dłużej niż dwa dni. Na brodawki nie trzeba stosować żadnej oliwki, kremu czy maści, jeśli nie są poranione. Piersi w sposób naturalny nawilżane są substancją wydzielaną przez gruczoły, znajdujące się w ciemnej otoczce wokół brodawki sutkowej.

Odstawienie dziecka od piersi

Działaj powoli. Nagłe odstawienie piersi może być dla dziecka traumatycznym wydarzeniem. Nie zapominaj o tym, że karmienie dziecka wzmacniało wasze więzi emocjonalne i zapewniało dziecku poczucie bezpieczeństwa. Zadbaj o emocje dziecka. Dziecko odstawione od piersi może czuć się odrzucone, więc potrzebuje więcej miłości.

Obserwuj swoje piersi. Nagłe odstąpienie od karmienia piersią może spowodować obrzęk piersi i zapalenie gruczołu mlekowego – objawy są podobne jak w przypadku grypy oraz dodatkowo występuje ból piersi, wrażliwość i zaczerwienienie, uczucie ciepła w jednej piersi lub obu. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości.

Na początku zrezygnuj z jednego karmienia piersią dziennie i zastąp je innym rodzajem pokarmu. Najlepiej niech rezygnacja z jednego karmienia trwa przez kilka tygodni. Potem zrezygnuj z kolejnego karmienia. Wyeliminowanie kolejnego karmienia nie powinno nastąpić wcześniej niż tydzień po zrezygnowaniu z jednego, np. popołudniowego karmienia. Zrezygnuj z tego karmienia piersią, z którym dziecko jest najmniej związane emocjonalnie. Niech nie będzie to karmienie przed snem, jeśli dziecko jest mniej zainteresowane karmieniem popołudniowym.

Znaczenie karmienia piersią

Zastanów się, czym będziesz zastępować karmienie piersią. Jeśli dziecko ma mniej niż jeden rok, sztuczne mleko będzie konieczne. Jeśli dziecko chce karmienia piersią, odwróć jego uwagę, np. zabawą lub podaniem jakiejś przekąski czy wybraniem się na spacer do parku.

Karmienie piersią było dla dziecka źródłem poczucia bezpieczeństwa, więc jeśli dziecko jest zestresowane czy przestraszone i chce karmienia piersią, zgódź się na to. Z czasem dziecko nauczy się w inny sposób odreagowywać stresujące sytuacje. Możesz także spróbować skrócić czas karmienia piersią. Jeśli dziecko zazwyczaj ssie pierś przez 10 minut, podczas ostatniego karmienia przerwij mu po 8 minutach.

Ostatnie karmienie jest dla dziecka najważniejsze. Uspokaja go przed snem. Z tego karmienia powinnaś zrezygnować na samym końcu. Kiedy przestaniesz karmić o tej porze, zaoferuj dziecku inną czynność, która zastąpi to karmienie i uspokoi go przed snem. Może to być czytanie bajki. Będzie to dla dziecka znak, że już czas do łóżka.

Niewątpliwie najlepszym składnikiem diety niemowlaka jest mleko matki. Jest ono niezbędne do tego, by rozwój dziecka przebiegał prawidłowo. Niestety, prędzej czy później, musi nadejść czas na odstąpienie od karmienia piersią. Jednak jeśli jest odpowiednio przeprowadzone, ani maluch, ani mama na tym nie ucierpią.

Redakcja abcZdrowie, ponad rok temu

Bibliografia

  • Lothrop H, Sztuka karmienia piersią, Media Rodzina, Poznań 2011, ISBN 978-83-7278-480-3
  • Lindemann O., Ortemberg A., Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10962-9
  • Hayes E. Karmienie piersią, REA, Warszawa 2007, ISBN 83-7141-945-4
  • Mub K. KARMIENIE PIERSIĄ - poradnictwo i promocja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-35-3

Karmienie niemowlęcia

Komentarze (7)
~olka
~olka ponad rok temu

"Karmienie piersia jest super! To chyba najpiekniejsze co moglo mnie spotkac mimo naprawde kilku powaznych problemow. Tak jak jednak inne Panie tutaj nie poddałam sie, pilam femaltiker, zadaalam o wlasne zdrowie psychicznie i teraz karmie 20 miesiecy z wizja ze jeszcze kolejnych 20 przede mna :)) "

Odpowiedz
Eluńka38
Eluńka38 ponad rok temu

Karmienie piersią to piękna sprawa. Niestety, ja bałam się, że maluch jest niedojedzony, bo niewiele jadła. Okazało się, że zbyt częste karmienie dziecka wywołało zwracanie jedzenia. Przy tym płacz i wiele nerwów. Wreszcie zaczęłam się kierować realnymi potrzebami malucha i jest o niebo lepiej. Tutaj możecie o tym poczytać: http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/mleko-nan/ulewanie-i-refluks-czyli-zwrot-pokarmu-po-karmieniu.

Odpowiedz
~Fanka
~Fanka ponad rok temu

Karmienie piersia jest super! To chyba najpiekniejsze co moglo mnie spotkac mimo naprawde kilku powaznych problemow. Tak jak jednak inne Panie tutaj nie poddałam sie, pilam femaltiker, zadaalam o wlasne zdrowie psychicznie i teraz karmie 20 miesiecy z wizja ze jeszcze kolejnych 20 przede mna :))

Odpowiedz
~beata
~beata ponad rok temu

@~placia: ja skorzystałam z wypożyczenia profesjonalnego laktatora i piłam herbatkę bocianek. Laktator taki to nie te malutkie domowe tylko naprawdę pokaźny i super działający. Wypożyczyłam w Warszawie na Mokotowie przez stronę sisland.pl . telefon do pana, od którego pożyczyłam laktator 607090833. Gorąco polecam, warto. Na wszelki ypadek zapytaj oczywiście lekarza, bo ja też poszłam do pani doktor i ona mi poleciła.

Odpowiedz
Krysia90
Krysia90 ponad rok temu

Większośc artykułów jakie mozna znalezc w internecie mówi o tym jak ważne jest karmienie piersia. Natomiast na forum jest mnóstwo tematów mam , które wołają o pomoc bo maja problemy z laktacja. Ja już w ciąży wiedziałam,że chcę karmić piersią do ukończenia 1 roku zycia , myslałam,że to proste i oczywiste. Niestety napotkałam na problem ze zbyt małaa ilościa mleka. Zamiast podac małemu mm zaczęłam walczyc o każdy mililitr mleka. Odciagałam mleko laktatorem po każdym karmieniu, przystawiałam dziecko co 1,5 godziny do piersi, przyygotowywałam sobie kompot z jabłek i piłam go litrami a do tego kupiłam sobie Femaltiker i piłam go codziennie po sniadaniu. efekt końcowy to wyłaczne karmienie piersią, a synek ma już prawie 4 mc. Zdecydowanie warto, choć trzeba sie pomęczyć.

Odpowiedz
~alfreda
~alfreda ponad rok temu

Teraz, po 3 m-cach od urodzenia synka uważam, że karmienie piersią jest absolutnie cudowne, ale na początku nie byłam taką optymistką, bo nie wiedziałam, jak dobrze przystawić synka do piersi, a poza tym miałam strasznie mało pokarmu. On się denerwował, no i ja też. Dopiero jak zaczęłam pić ziołową herbatkę lactosan, to się poprawiło, bo w składzie ma zioła, które pobudzają laktację, plus też działają uspokajająco, a wiadomo, że świeżo po porodzie, to burza hormonalna jest straszna i człowiek wszystkim strasznie się przejmuje.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie piersią
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Wady karmienia piersią

Karmienie piersią jest bez wątpienia korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Z drugiej strony czasem bywa kłopotliwe i wymaga poświęceń: stała dyspozycyjność, ewentualne odciąganie pokarmu. Jakie są niedogodności...

Karmienie piersią

Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dziecka, ale także dla matki, rodziny, a nawet całego społeczeństwa. Warto więc, żeby każda kobieta dobrze przemyślała swoją decyzję, zanim odrzuci ten sposób żywienia malucha....

Karmienie piersią

Mleko matki chroni przed astmą!

Chcesz, żeby twoje dziecko uniknęło w przyszłości astmy? Choć nie możesz mu tego całkowicie zagwarantować, jest coś, co możesz zrobić, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wystarczy, że będziesz do szóstego miesiąca życia dziecka karmić...

Karmienie piersią

Laktacja - odruch prolaktynowy i oksytocynowy

* Karmienie piersią, a choroba * Jak długo karmić (...) piersią? * Jaki biustonosz do karmienia? Oczywiście może dojść do sytuacji, że laktacja na tym etapie może...

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zdjęcia

Karmienie piersią - zdjęcia

Symbol karmienia piersią. Karmienie piersią zawiązuje między matką i dzieckiem nierozerwalną więź.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO)

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO) Odtwórz wideo

odpornościowych, np. lizozymu, laktoferryny i immunoglobulin. Karmienie piersią zapobiega wielu chorobom bakteryjnym, wirusowym i chroni przed powstaniem (...) . Innym czynnikiem wpływającym na zaburzenia procesu...

Karmienie piersią

Odciąganie pokarmu (WIDEO)

Odciąganie pokarmu (WIDEO) Odtwórz wideo

Powszechnie wiadomo, ze karmienie piersią ma wiele zalet, a mleko matki zawiera mnóstwo składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju