Zalety hormonalnej terapii zastępczej
Lekarze zachęcają kobiety do sięgania po hormonalną terapię zastępczą. Podczas XIII Światowego Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Menopauzy przekonywano, iż jest to bezpieczne rozwiązanie dla coraz większej liczby kobiet.
1. Zasady stosowania hormonalnej terapii zastępczej
Aby hormonalna terapia zastępcza była bezpieczna i skuteczna, należy ją zacząć stosować wcześnie, a zakończyć po 3-5 latach. Terapii systemowej nie zaleca się u kobiet, które ukończyły 60 rok życia. Dawki hormonów powinny być niewielkie – najbezpieczniejsze będą plastry. Warto przy tym pamiętać, że sama terapia hormonalna to nie wszystko. Na opiekę menopauzalną składają się również inne elementy, których celem jest ochrona kobiety przed zagrażającymi jej chorobami, w tym chorobami układu krążenia i nowotworami. Dlatego też niezwykle istotny jest zdrowy styl życia, dieta zawierająca duże ilości kwasów omega-3 i omega-6, a także aktywność fizyczna. Kobieta w okresie menopauzy powinna być pod opieką wielu specjalistów, w tym psychologa, seksuologa i kardiologa.
To musisz wiedzieć
2. Bezpieczeństwo stosowania HTZ
Leki obecnie stosowane w hormonalnej terapii zastępczej są znacznie bezpieczniejsze niż wcześniejsze farmaceutyki. Dziś lek dokładnie dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjentki. Plastry z niewielką dawką hormonów wskazane są dla kobiet z problemami układu pokarmowego, z chorobą zakrzepowo-zatorową oraz w grupie ryzyka udaru mózgu. Natomiast kobiety zagrożone rakiem piersi powinny stosować tabletki dwuskładnikowe. Dobranie odpowiedniego leku i jego formy podania ułatwia wywiad lekarski, podczas którego uzyskuje się informacje na temat objawów i dolegliwości dokuczających chorej, a także kwestionariusz, jak np. Skala Kupermana. Dostępna jest systemowa hormonalna terapia zastępcza (leki podawane doustnie, przezskórnie lub w postaci iniekcji), która oddziałuje na cały organizm oraz terapia miejscowa (kremy i tabletki dopochwowe), która pomaga w odbudowie nabłonka pochwy. W USA i w Europie Zachodniej z hormonalnej terapii zastępczej korzysta 40-50% kobiet. W naszym kraju zaledwie 10%.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.