Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Avatar placeholder
11.02.2020 13:34
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (123RF)

Tabletki antykoncepcyjne wpływają na cerę i likwidują bóle menstruacyjne. Pigułki antykoncepcyjne mają swoje zalety, ale też wady. Nie wszystkie kobiety mogą stosować tabletki antykoncepcyjne. Istnieją wyraźne przeciwwskazania w ich użyciu.

spis treści

1. Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna wyróżnia tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (estrogen i progestagen) oraz minipigułki, które zawierają tylko jeden hormon – progestagen. Pigułki antykoncepcyjne powodują zanik owulacji (skutecznie ją blokują), zmniejszają konsystencję śluzu szyjki macicy na bardziej gęstą, a przez to nieprzepuszczającą plemników.

Tabletki antykoncepcyjne wywołują też upośledzenie w budowie endometrium. Macica nie może przyjąć zapłodnionej komórki jajowej. Poza tym, dzięki tabletkom, następuje zwolnienie transportu jajowodowego. Komórka jajowa i plemniki wolniej się do siebie zbliżają. A ponieważ czas istnienia komórki jajowej jest krótki, istnieje szansa, że komórka obumrze nim plemniki do niej dotrą.

2. Wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Niewątpliwą zaletą antykoncepcji hormonalnej jest jej skuteczność. Wskaźnik Pearla to: 0,01-0,02. Jest to antykoncepcja doustna, wygodna i łatwa w użyciu. Pigułki antykoncepcyjne nie powodują długotrwałych zmian cyklu. Po odstawieniu tabletek, już od następnego cyklu wszystko wraca do normy.

Tabletki antykoncepcyjne pomagają wyregulować miesiączkę, a także zmniejszają dolegliwości związane z bólem menstruacyjnym. U kobiet stosujących ten rodzaj antykoncepcji odnotowany mniejszą liczbę ciąż pozamacicznych. Poza tym tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko zachorowań na raka jajnika, endometrium i raka piersi. Tabletki antykoncepcyjne posiadają też wady. Mogą wywoływać skutki uboczne, mogą obniżyć działanie innych leków i nie chronią przed chorobami wenerycznymi. Poza tym należy pilnować regularnego ich przyjmowania. Przeciwwskazaniami do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej są:

  • ciąża,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba zatorowo-zakrzepowa,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • choroby układu krążenia,
  • upośledzona krzepliwość krwi,
  • choroby wątroby,
  • cukrzyca,
  • bóle migrenowe,
  • zabiegi chirurgiczne,
  • palenie papierosów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pigułki antykoncepcyjne jednofazowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze