Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne wpływają na cerę i likwidują bóle menstruacyjne. Pigułki antykoncepcyjne mają swoje zalety, ale też wady. Nie wszystkie kobiety mogą stosować tabletki antykoncepcyjne. Istnieją wyraźne przeciwwskazania w ich użyciu.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

spis treści

1. Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna wyróżnia tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (estrogen i progestagen) oraz minipigułki, które zawierają tylko jeden hormon – progestagen. Pigułki antykoncepcyjne powodują zanik owulacji (skutecznie ją blokują), zmniejszają konsystencję śluzu szyjki macicy na bardziej gęstą, a przez to nieprzepuszczającą plemników.

Tabletki antykoncepcyjne wywołują też upośledzenie w budowie endometrium. Macica nie może przyjąć zapłodnionej komórki jajowej. Poza tym, dzięki tabletkom, następuje zwolnienie transportu jajowodowego. Komórka jajowa i plemniki wolniej się do siebie zbliżają. A ponieważ czas istnienia komórki jajowej jest krótki, istnieje szansa, że komórka obumrze nim plemniki do niej dotrą.

2. Wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych

Niewątpliwą zaletą antykoncepcji hormonalnej jest jej skuteczność. Wskaźnik Pearla to: 0,01-0,02. Jest to antykoncepcja doustna, wygodna i łatwa w użyciu. Pigułki antykoncepcyjne nie powodują długotrwałych zmian cyklu. Po odstawieniu tabletek, już od następnego cyklu wszystko wraca do normy.

Tabletki antykoncepcyjne pomagają wyregulować miesiączkę, a także zmniejszają dolegliwości związane z bólem menstruacyjnym. U kobiet stosujących ten rodzaj antykoncepcji odnotowany mniejszą liczbę ciąż pozamacicznych. Poza tym tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko zachorowań na raka jajnika, endometrium i raka piersi. Tabletki antykoncepcyjne posiadają też wady. Mogą wywoływać skutki uboczne, mogą obniżyć działanie innych leków i nie chronią przed chorobami wenerycznymi. Poza tym należy pilnować regularnego ich przyjmowania. Przeciwwskazaniami do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej są:

 • ciąża,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba zatorowo-zakrzepowa,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • choroby układu krążenia,
 • upośledzona krzepliwość krwi,
 • choroby wątroby,
 • cukrzyca,
 • bóle migrenowe,
 • zabiegi chirurgiczne,
 • palenie papierosów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pigułki antykoncepcyjne jednofazowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza