Wcześniej słynny lider smogu. To miasto wydało najwięcej na zdrowie mieszkańców
Indeks Zdrowych Miast wyłonił miasta najbardziej zaangażowane w kwestie zdrowotne swoich mieszkańców. W tegorocznej edycji na czoło wysunął się Rybnik, przeznaczając rekordowe środki na programy profilaktyczne. Na drugim miejscu znalazł się Poznań, stolicy zabrakło na podium.
1. Te miasta poprawiły jakość życia mieszkańców
Indeks Zdrowych Miast to projekt zainicjowany w 2022 roku, który analizuje warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Celem inicjatywy jest ukazanie, jak samorządy podchodzą do zagadnień związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Ocenie poddano osiem obszarów, w tym zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukację, mieszkalnictwo, środowisko, infrastrukturę oraz przestrzeń miejską.
W kategorii "Zdrowie" brano pod uwagę działania miast na rzecz poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz realizację programów polityki zdrowotnej i profilaktycznych. Rybnik okazał się liderem, przeznaczając na programy profilaktyczne aż 376 złotych na jednego mieszkańca, podczas gdy średnia dla badanych miast wyniosła 56,6 złotego.
Drugie miejsce w tej kategorii zajął Poznań, który zrealizował najwięcej programów ze wszystkich miast – aż 274 przy średniej wynoszącej 40. Gdynia uplasowała się na trzeciej pozycji z 132 programami i kwotą 213,51 złotego na mieszkańca. Wysokie noty tych miast świadczą o ich zaangażowaniu w poprawę jakości życia poprzez inwestycje w zdrowie.
Zobacz także: Polskie Niebieskie Strefy. W tych miastach żyje się najlepiej
2. Najwyższa jakość życia w Poznaniu
Wyniki raportu skomentowała dr hab. Barbara Więckowska, prof. SGH: "Zróżnicowane wyniki w obszarze zdrowie spowodowane są różnym tempem rozwoju miast oraz zróżnicowanymi kosztami realizacji programów polityki zdrowotnej oraz działań realizowanych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia".
"Te czynniki powodują, że trudno jest określić jednoznaczne trendy, a wyniki różnią się znacznie między poszczególnymi miastami. Jednak można stwierdzić, że większość miast wykorzystuje możliwość prowadzenia działań w obszarze zdrowia, co obrazuje zwiększona liczba miast, w których w 2022 roku nastąpił wzrost liczby programów i/lub średnich wydatków” - dodała.
Uwzględniając wszystkie obszary Indeksu Zdrowych Miast 2024, najlepszym wśród największych miast okazał się Poznań, oferujący najwyższą jakość życia. Drugie miejsce zajęła Warszawa, a trzecie Gdańsk. W kategorii miast poniżej 300 tysięcy mieszkańców najwyższy wynik osiągnął Sopot, za którym uplasowały się Gdynia i Rzeszów.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.