Objawy bezsenności
Bezsenność definiujemy jako problemy z zaśnięciem lub utrzymaniem snu, podczas więcej niż trzech nocy w ciągu tygodnia przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Zaburzenia snu muszą przy tym prowadzić do pogorszenia funkcjonowania w czasie dnia.
1. Podział bezsenności
Istnieją różne podziały bezsenności. Międzynarodowa klasyfikacja zaburzeń snu (ICSD-10) dzieli bezsenność na:
- bezsenność powodowaną stresem,
- bezsenność psychofizjologiczną,
- bezsenność paradoksalną (subiektywną),
- bezsenność idiopatyczną,
- bezsenność fizjologiczną (organiczną), nieokreśloną,
- bezsenność związaną z chorobami somatycznymi,
- bezsenność związaną z zaburzeniami psychicznymi,
- bezsenność związaną ze stosowaniem leków lub innych substancji lub alkoholu,
- bezsenność nie związaną ze stosowaniem substancji lub znanymi przyczynami fizjologicznymi, nie określoną.
Według innej, prostszej klasyfikacji bezsenność można przydzielić do jednej z trzech grup:
- przejściowa, jeśli trwa od pojedynczej nocy do kilku dni,
- przerywana, jeśli epizody przejściowej bezsenności zdarzają się od czasu do czasu,
- chroniczna, jeśli zaburzenia snu występują przez większość nocy w ciągu miesiąca.
2. Objawy bezsenności
Jak zauważamy, w definicji medycznej bezsenności do jej podstawowych objawów zaliczamy problemy z zaśnięciem bądź utrzymaniem snu. W praktyce oznacza to, że osoby dotknięte bezsennością długo nie mogą usnąć, zasypiają dopiero nad ranem albo też zasypiają w ciągu dnia, pomimo że nie mogą sobie na to pozwolić, np. z przyczyn zawodowych. Problem w utrzymaniu snu manifestuje się przeważnie częstym wybudzaniem w nocy z różnych powodów, czy to świadomie, np. z powodu koszmarów sennych, czy też nieświadomie, jak u osób z bezdechem podczas snu, które budzą się z powodu zatrzymania oddechu przez opadające podniebienie.
Można zadać pytanie: czy każdy z nas tego nie doświadczył? Na pewno tak, ale nie każdy z nas cierpi na bezsenność.
O bezsenności możemy mówić tylko wtedy, gdy takie zaburzenia występują podczas więcej niż trzech nocy w ciągu tygodnia przez okres dłuższy niż miesiąc. I co najważniejsze – zaburzenia snu muszą przy tym prowadzić do gorszego funkcjonowania w ciągu dnia. Oznacza to, że z powodu braku snu w ciągu dnia jesteśmy rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją, z utrzymywaniem emocji, z pamięcią. Najczęściej po prostu czujemy się nieszczęśliwi i chorzy. W dodatku problem ten dotyczy zazwyczaj nie tylko nas, ale pośrednio też naszych bliskich, a w skrajnych przypadkach może dotyczyć obcych nam ludzi, np. gdy z powodu braku koncentracji i zmęczenia powodujemy wypadek drogowy.
Należy pamiętać, że objawy bezsenności mogą stanowić podstawowy problem, ale częściej jest tak, że sama bezsenność stanowi objaw innej, często poważnej choroby.
Między innymi dlatego warto zgłosić się z objawami bezsenności do lekarza, by szukać pomocy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.