Jak zasnąć bez strachu - objawy i leczenie lęku przed snem
Jak zasnąć bez strachu? To pytanie zadaje sobie niestety coraz więcej osób, które mają problem ze snem. Najczęściej jest to bezsenność lub zaburzenia snu. Te problemy to poważna sprawa. Ciągłe zmęczenie, szkodliwe nawyki, mało efektywny odpoczynek w nocy mogą prowadzić do chorób psychicznych.
1. Jak zasnąć bez strachu - objawy strachu przed snem
Jednym z coraz częściej spotykanych zaburzeń jest lęk przed snem. Objawy tej dolegliwości to niepokój przed pójściem do łóżka, a także ataki paniki podczas prób zaśnięcia. Strach przed zasypianiem prowadzi do problemów ze zdrowiem. U danej osoby pojawia się większa skłonność do irytacji, problemy ze świadomością i inne kłopoty, które są wynikiem braku właściwego wypoczynku w nocy.
Wiele osób, które w ciągu dnia funkcjonują bez żadnych problemów, pod wieczór odczuwa silny niepokój. Jak wszystkie fobie, lęk przed snem nie ma zwykle racjonalnego wytłumaczenia. Niektóre osoby boją się, że jeśli położą się do łóżka, z pewnością umrą i już z niego nie wstaną.
Problem z uśnięciem bez strachu może nie mieć żadnego uzasadnienia w stanie zdrowia. Czynnikiem, który wywołuje takie kłopoty ze snem, jest zazwyczaj ciąg koszmarów nocnych, które powodują lęk przed zaśnięciem bez strachu i ponownym doświadczeniem nieprzyjemnych snów.
Symptomy lęku przed zaśnięciem bez strachu są następujące:
- krótki ale szybki oddech,
- zmieszanie, trudności z logicznym myśleniem,
- nadmierna potliwość,
- uczucie paniki,
- strach, przerażenie,
- nadmierna senność,
- suchość w ustach,
- nerwowość,
- nieregularne bicie serca,
- mdłości.
Objawy mogą być różne, każdy inaczej przeżywa lęk przed zasnięciem.
2. Jak zasnąć bez strachu - leczenie strachu przed snem
Niestety, nie ma leku, który pozwoliłby natychmiast zasnąć bez strachu, ale są inne metody radzenia sobie z taką fobią. Przede wszystkim należy odszukać przyczyny wystąpienia kłopotów z zaśnięciem bez strachu. Jeżeli strach wywołały wcześniejsze koszmary nocne, poszukaj terapeuty, który pomoże ci popracować nad lękami. Współpraca ze specjalistą może być konieczna również wtedy, gdy problem z zaśnięciem bez strachu ma związek z obawą o swoje życie.
Jeżeli boisz się, że umrzesz w czasie snu, spróbuj wytłumaczyć sobie, że masz większe szanse na długie życie właśnie poprzez zdrowy sen. Nagła śmierć w czasie snu to niezwykła rzadkość, dlatego ryzyko, że przytrafi się to właśnie tobie jest minimalne. Rozważ rozpoczęcie terapii, wsparcie profesjonalisty może być niezbędne. Terapię warto wspomóc poprzez zadbanie o zdrowie i o higienę snu. Jeśli odczuwasz lęk przed zaśnięciem bez strachu ogranicz używki, zwłaszcza kofeinę, i zainteresuj się technikami relaksacyjnymi. Naucz się odpoczywać i radzić sobie z napięciem. Wówczas zaburzenia snu będą mniej dotkliwe.
Kłopot z zaśnięciem bez strachu to poważny problem, który często wymaga profesjonalnej terapii. Jeśli czujesz, że niepokój powoli przeradza się w fobię, poszukaj pomocy specjalisty. Im dłużej zwlekasz z rozwiązaniem problemu z uśnięciem bez strachu, tym poważniejsze stają się zaburzenia snu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.