Trwa ładowanie...

Czy cierpisz na zakupoholizm?

Zakupy, wyprzedaże, ubrania, dodatki, gadżety do twojego mieszkania… Któż nie lubi czasem zdobyć czegoś nowego, co upiększyłoby świat? Promocje, karty debetowe, gratisy, bony dla stałych klientów sklepu sprawiają, że wydawanie pieniędzy jest łatwe i przyjemne. Co jednak wtedy, gdy takie wydatki stają się czynnością, od której zaczynasz dzień? Obawiasz się, że zakupy stały się nałogiem, bez którego trudno ci normalnie funkcjonować? Sprawdź, czy możesz być zakupoholikiem albo zakupoholiczką!

spis treści

1. Objawy uzależnienia od zakupów

Rozwiąż test poniżej i sprawdź, czy grozi ci zakupoholizm. Przy każdym stwierdzeniu możesz wybrać tylko jedną odpowiedź (tak lub nie).

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Pytanie 1. Każdego dnia odwiedzam przynajmniej jeden z serwisów internetowych, na których można coś kupić – ubrania, gadżety, dzieła sztuki itp.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 2. Podczas zakupów bardzo często kupuję dużo więcej niż planowałem(-am), chociaż wiem, że mnie na to nie stać.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 3. Uwielbiam buszować po centrach handlowych.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 4. Mam przynajmniej 3 ulubione serwisy z modą, które regularnie odwiedzam w celu zrobienia zakupów lub przynajmniej przyjrzenia się nowościom.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 5. Przynajmniej raz w tygodniu wybieram się na większe zakupy do centrum handlowego (nie są to sklepy spożywcze) bądź mniejszych sklepów z modą itp.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 6. Robienie zakupów zawsze poprawia mi nastrój i odpręża mnie.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 7. Będąc na wyjeździe za granicą, nie wyobrażam sobie, aby nie wybrać się na zakupy do któregoś z wielkomiejskich centr handlowych.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 8. Jeśli coś nagle wpadnie mi w oko, trudno mi się oprzeć jego zakupowi, nawet jeśli w gruncie rzeczy nie jest to rzecz niezbędna.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 9. Lubię spędzać czas na planowaniu zakupów.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 10. Pójście na zakupy jest jedną z trzech czynności, która mnie najbardziej odpręża po stresującym dniu.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 11. Mam poważne długi z powodu moich nieplanowanych wydatków.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 12. Jeśli zauważę na wystawie sklepowej jakąś rzecz z grupy tych, do których „mam słabość” (buty, ubrania, biżuteria), nawet jeśli jest bardzo droga, jestem w stanie zadłużyć się i pożyczyć pieniądze, aby dokonać zakupu.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 13. W mojej szafie co najmniej 30% stanowią rzeczy, w których w ogóle nie chodzę, a z ponad połowy ubrań korzystam bardzo rzadko.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 14. Mam tendencje do gromadzenia rzeczy, chociaż z nich nie korzystam.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 15. Kupowanie wyzwala u mnie uczucie euforii i ekscytacji.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 16. Często po zakupach towarzyszą mi wyrzuty sumienia i poczucie smutku.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 17. Często czuję, że tracę kontrolę nad swoimi wydatkami.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 18. Robienie zakupów było kilka razy przyczyną moich konfliktów z najbliższymi (mężem, partnerem, rodziną, z którą mieszkam).

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

2. Interpretacja wyników testu

Podlicz wszystkie punkty i zobacz, w jakim przedziale liczbowym mieści się twój wynik.

  • 18-12 punktów – ZAKUPOHOLIZM!

Robienie zakupów sprawia ci ogromną przyjemność i trudno temu zaprzeczyć. Niestety, impuls kupowania często bywa silniejszy od racjonalnego podejścia do zakupów, co staje się przyczyną twoich trudności. Jesteś bliski(-a) uzależnieniu się od kupowania i wydawania pieniędzy. Spróbuj przyjrzeć się swoim wydatkom i emocjom, które ci towarzyszą podczas robienia zakupów – czy na zakupy wybierasz się z powodu nudy, frustracji czy w euforii? Pomyśl, co zrobić, aby czerpać radość również z innych czynności. Zaobserwuj swoje wydatki – spróbuj przez jeden miesiąc prowadzić dzienniczek. Każdego dnia zapisuj rzeczy, które kupiłeś(-aś). Po miesiącu przyjrzyj się swoim wydatkom z perspektywy czasu. Jeśli obawiasz się, że nie kontrolujesz wydawania pieniędzy i kupowania różnych rzeczy, pomyśl o wizycie u psychologa. Uzależnienie od kupowania jest takim samym nałogiem, jak inne, np. hazard. Nie wahaj się zapytać o poradę.

  • 11-6 punktów – UWAŻAJ!

Robienie zakupów sprawia ci ogromną przyjemność i często się w tym zapominasz. Łatwo ulegasz impulsom, które pociągają cię do kupowania, czego po czasie jednak żałujesz. Przyjemność robienia zakupów sprawia, że często staje się to dla ciebie sposobem na frustracje i miłą formą spędzania wolnego czasu. Pamiętaj jednak, aby zachować równowagę w tej czynności. Jeśli obawiasz się, że zbyt łatwo ulegasz impulsowi kupowania, spróbuj robić bilans wydatków. Każdego dnia zapisuj wszystkie rzeczy, które danego dnia kupiłeś(-aś). Po miesiącu sprawdź wyniki i przyjrzyj się, co warto było kupić, a czego nie. Pamiętaj – przyjemność płynąca z robienia zakupów może uzależniać!

  • 5-0 punktów – DOBRY WYNIK!

Nie jesteś zakupoholiczką/zakupoholikiem i nie masz problemu z niepohamowanym impulsem kupowania. Nawet jeśli bardzo zależy ci na jakiejś rzeczy, jesteś w stanie racjonalnie podejść do zakupu. Niedzielne buszowanie po centrum handlowym nie jest dla ciebie rutynową czynnością. Aby zregenerować siły po męczącym dniu, wolisz wybrać się na spotkanie ze znajomymi lub najbliższymi, iść do kina lub spędzić ten czas w samotności, chociażby na czytaniu książki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza