Trwa ładowanie...

Dziennikarz jest nieuleczalnie chory. "Ramiona nagle zaczęły się unosić"

Brytyjski prezenter opowiada o walce z chorobą Parkinsona
Brytyjski prezenter opowiada o walce z chorobą Parkinsona (Facebook)

Mark Mardell, brytyjski dziennikarz i prezenter BBC opowiada, że pierwsze symptomy choroby Parkinsona zauważył podczas zakupów w markecie. Nagle poczuł, że traci kontrolę nad swoim ciałem, a jego głos stał się "dziwny i słaby".

spis treści

1. Objawy choroby Parkinsona pojawiły się nagle

Mark Mardell przez wiele lat był związany ze stacją BBC. Pracował jako dziennikarz, prezenter, a później wydawca odpowiedzialny za region Europy i Ameryki Północnej. Sam zauważył pierwsze sygnały świadczące o rozwoju choroby, ale jak przyznaje, nadal nie może się pogodzić z jej skutkami. Zaczęło się niewinnie: podczas zakupów w markecie miał problem z otwarciem opakowań. - Potem zauważyłem, że moje ramiona nagle zaczęły się unosić nad moją głową bez powodu i tam pozostawały - wspominał dziennikarz w podcaście Beeb Watch.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby Parkinsona jest drżenie rąk
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby Parkinsona jest drżenie rąk (Adobe Stock)
Zobacz film: "Wczesne objawy choroby Parkinsona"

Były prezenter opowiada, że uczy się żyć z chorobą, ale bywa sfrustrowany. Czasami ma wrażenie, że parkinson zupełnie przejął kontrolę nad jego ciałem. - Czuję się dobrze, ale muszę się z wami podzielić tym, że zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona, co oznacza, że mój głos jest raczej dziwny i słaby. Straciłem trochę mojej energii - mówił podczas podcastu. - Przyzwyczajam się do bycia najcichszą osobą w pokoju, a nie najgłośniejszą - przyznał Mardell.

2. Na chorobę Parkinsona cierpi coraz więcej osób

BBC przypomina, że Mark Mardell to nie pierwszy pacjent wśród dziennikarzy. Do zmagań z parkinsonem przyznał się wcześniej prezenter Jeremy Paxman oraz korespondent BBC Rory Cellan-Jones. Na chorobę Parkinsona cierpi też Włodzimierz Szaranowicz, jeden z najbardziej znanych polskich komentatorów sportowych.

W Polsce z chorobą Parkinsona zmaga się około 100 tys. pacjentów, z czego blisko jedna czwarta chorych jest już w stadium zaawansowanym. Według WHO do 2030 roku choroby mózgu staną się największym zagrożeniem zdrowotnym prowadzącym do niepełnosprawności lub śmierci. Z wyliczeń organizacji wynika, że teraz w skali globalnej z parkinsonem zmaga się sześć mln osób, a za 20 lat liczba chorych może się podwoić.

3. Choroba Parkinsona - jakie są objawy?

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest drżenie rąk. Na początkowym etapie drżenie może obejmować tylko małą część ciała, np. palce lub dłoń. Z czasem obejmuje rękę, a później całe ciało.

Objawy choroby Parkinsona:

  • mimowolne drżenie poszczególnych części ciała,
  • spowolnienie ruchów,
  • niezgrabność ruchowa,
  • sztywność mięśni,
  • ból barku,
  • zmiana charakteru pisma,
  • brak balansowania kończyny górnej podczas chodzenia,
  • powłóczenie nogami,
  • obrzęki stóp.

Nadal nie ma leku, który mógłby powstrzymać chorobę Parkinsona, dostępne metody farmakologiczne i fizjoterapeutyczne pozwalają jedynie na częściowe złagodzenie dolegliwości i spowolnienie postępu choroby.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze