Badania Duńczyków: Parkinson atakuje nie tylko mózg, ale i jelita
Badania przeprowadzone przez naukowców w Dani wykazały, że choroba Parkinsona może przebiegać dwutorowo. Ich analizy wykazały, że choroba może w pierwszej kolejności zaatakować mózg albo jelita, co determinuje późniejszy przebieg i dolegliwości, z którymi zmagają się pacjenci.
1. Choroba Parkinsona - o przebiegu może zadecydować to, gdzie się zacznie
Badacze z uczelni w Aarhus za pomocą rezonansu magnetycznego i metod obrazowania PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) przeanalizowali zmiany występujące u chorujących na Parkinsona i osób będących w grupie ryzyka. Wiadomo, że choroba latami rozwija się w ukryciu. Lekarze uważają, że zanim pojawią się najpoważniejsze symptomy, może minąć nawet kilkanaście lat.
Zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych powodują spowolnienie ruchów, problem z utrzymaniem równowagi, drżenie kończyn, sztywnienie mięśni. Jednym z typowych dolegliwości obserwowanych u chorych są problemy z odręcznym pisaniem. Naukowcy zauważyli, że o tym, w jaki sposób będzie się rozwijała choroba, może decydować miejsce, w którym zaczyna się rozwijać.
"Z pomocą zaawansowanych technik skanowania udowodniliśmy, że choroba Parkinsona może być podzielona na dwa warianty w zależności od tego, z którego miejsca się wywodzą. U niektórych zaczyna się w jelitach i poprzez układ nerwów przenosi się stopniowo do mózgu. U innych zaczyna w głowie i stamtąd rozchodzi po innych organach, jak serce" - mówi prof. Per Borghammer, jeden z autorów badania.
"Dotychczas postrzegano Parkinsona jako jednorodną jednostkę chorobową i diagnozowano ją na podstawie klasycznych zaburzeń ruchu. Jednocześnie my - lekarze, dziwiliśmy się tak dużym zróżnicowaniem symptomów pomiędzy pacjentami" – dodaje ekspert.
2. Parkinson - pierwsze objawy wskazówką w doborze terapii
Duńscy naukowcy zauważyli, że u części biorących udział w badaniu w pierwszej kolejności pojawiały się zmiany w mózgu, w drugiej grupie - najpierw zauważono zmiany w okolicach jelit, a dopiero później zwyrodnienia w neuronach produkujących dopaminę.
Ich zdaniem w przypadku zaburzeń, które zaczynają się w jelitach, kluczowe może być zbadanie składu mikroflory w układzie pokarmowym pacjentów. Zastosowanie odpowiedniego leczenia mogłoby spowolnić rozwój pozostałych dolegliwości.
Badanie uczonych z Aarhus zostało opublikowane w czasopiśmie "Brain". Szacuje się, że w Polsce z Parkinsonem zmaga się ok. 90 tys. pacjentów, co roku choroba jest wykrywana u ponad 8 tys. osób. W skali świata może ona dotykać 6 mln ludzi. Naukowcy uważają, że za 20 lat liczba chorych się podwoi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.