Trwa ładowanie...

Zacznie się już w kwietniu. Miliony Polaków odczuje objawy

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 23.03.2024 13:57
Zmiana czasu ma wpływ na zdrowie
Zmiana czasu ma wpływ na zdrowie (Getty Images)

Coraz bliżej do zmiany czasu z zimowego na letni. Wbrew pozorom ta niewielka modyfikacja może znacząco wpłynąć na samopoczucie. Jakich dolegliwości można się spodziewać?

spis treści

1. Wiosenna zmiana czasu szkodzi bardziej

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 30 na 31 marca, przestawimy wtedy wskazówki z godziny 2:00 na 3:00. Nie jest to jednak ostatnia zmiana czasu, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, czas zimowy i letni będzie obowiązywał do co najmniej 2026 r.

Przesunięcie czasu o godzinę powoduje zaburzenia w zegarze biologicznym i dolegliwości przypominające jet lag. Okazuje się, że zmiana czasu na letni ma bardziej negatywny wpływ na zdrowie niż ta na zimowy, ze względu na to, że łączy się z przesileniem wiosennym.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Większość osób odczuwa osłabienie i zmęczenie spowodowane słabym dostępem do sezonowych warzyw i owoców, niedoborem słońca i witaminy D. Dodatkowo zmiana czasu sprawi, że będziemy musieli wstawać godzinę wcześniej.

2. Objawy jet lagu

Jet lag to dolegliwości występujące w wyniku zmiany strefy czasowej, okazuje się jednak, że podobne objawy pojawiają się w przypadku nieregularnego trybu życia i sezonowej zmiany czasu.

Obserwuje się wówczas zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia nastroju, zmęczenie oraz senność. Przestawienie zegarków wywiera również niekorzystny wpływ na zdrowie i może spowodować nasilenie przewlekłych chorób.

Z tego względu przed 25 marca należy przygotować organizm do zmian. W tym celu zaleca się spowolnienie tempa życia, a także zadbanie o regularność i długość snu.

3. Kto odczuje zmianę czasu na letni?

Negatywne skutki przesunięcia czasu odczują przede wszystkim osoby, które nie kładą się spać o regularnej porze, budzą się nad ranem lub często podróżują. W najgorszej sytuacji są jednak ci, którzy często pracują w nocy.

Okazuje się, że nawet 40 proc. pracowników nocnych i zmianowych nie jest w stanie zadbać o odpowiednią ilość godzin snu, a około 10 proc. cierpi na bezsenność i odczuwa zmęczenie w ciągu dnia. Nagła zmiana czasu dodatkowo pogłębi te dolegliwości i sprawi, że przystosowanie się będzie jeszcze trudniejsze.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze