Przejdź na WP

Parkinson - definicja, przyczyny, objawy, leczenie

Parkinson pooczątkowo objawia się niewinnie. Nasze ruchy stają się trochę wolniejsze i jesteśmy w stanie wykonać mniej rzeczy w ciągu dnia niż do tej pory. Potem pojawiają się problemy z precyzją wykonywanych ruchów i drżeniem rąk. To przeważnie na tym etapie choroby chorzy dowiadują się, że ich zaburzenia związane są z rozwojem choroby Parkinsona. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią 6,3 mln osób, a w Polsce ok. 60–80 tys.

Zobacz film: "Wczesne objawy Parkinsona"

spis treści

1. Parkinson - definicja

Choroba Parkinsona jest neurologicznym schorzeniem, którego nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w trakcie swojej praktyki lekarskiej jako pierwszy rozpoznał i opisał charakterystyczne objawy tej choroby. Opublikowaną w 1817 roku pracę uznaje się za wstęp dla badań nad chorobą Parkinsona, które trwają do dziś.

Zobacz także:

Istotą choroby Parkinsona jest obumieranie komórek mózgowych, odpowiadających za produkcję dopaminy. Spadek jej stężenia o 20 proc. od przyjętego minimum zaczyna powodować dokuczliwe dolegliwości. Co ciekawe, parkinson znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, a średni wiek chorego to 58 lat, jednak zdarza się, że pierwsze jej objawy pojawiają się przed ukończeniem 40. roku życia. Eksperci szacują, że z roku na rok liczba osób cierpiących na to neurologiczne schorzenie będzie rosnąć z powodu starzenia się społeczeństw na całym świecie.

2. Parkinson - przyczyny

Główną przyczyną rozwoju parkinsona jest obumieranie komórek mózgowych zaliczanych do tzw. istoty czarnej. W wyniku spadku stężenia dopaminy, komórki mózgowe odpowiadające za kontrolę ruchów ciała nie mają możliwości się komunikować, w związku z czym dochodzi do upośledzenia funkcji ruchowych organizmu.

Za przyczynę rozpoczęcia się procesu obumierania komórek mózgowych uznaje się kilka czynników. Może być ono spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi i odziedziczeniem zmutowanego genu, którego zadaniem jest synteza białka. Do innych przyczyn zalicza się długotrwały kontakt chorego z substancjami toksycznymi czy ciągły stres.

3. Parkinson - objawy

Do głównych objawów parkinsona, które wcześniej lub później pojawiają się u chorych zaliczamy 4 najważniejsze symptomy. Najbardziej rozpoznawaną dolegliwością jest niekontrolowane drżenie rąk, głowy, a nawet całego ciała. Na początkowym etapie choroby drżenie może obejmować tylko małą część ciała, np. palec czy dłoń. Z czasem obejmuje całą rękę, a później całe ciało. Drżenie nie jest jednak objawem, który pojawia się u wszystkich cierpiących na parkinsona.

U większości chorych na parkinsona występuje natomiast sztywność. Może to być sztywność karku i problemy z przekręcaniem głowy, a następnie trudności w zginaniu kończyn oraz chodzeniu. Chory zdaje się nie panować nad swoim ciałem, jego poruszanie jest niezgrabne, mięśnie są cały czas sztywne, a w niektórych przypadkach mogą nawet boleć. Osoba cierpiąca na parkinsona może mieć też problemy z mimiką, a także wrażenie ciągłego zmęczenia i osłabienia.

Kolejnym objawem parkinsona jest bradykinezja, czyli następstwo sztywności. Jest to powolność lub całkowity zanik ruchów. Chorego można rozpoznać po zgarbionej postawie i chodzeniu małymi kroczkami. Problem będzie stanowiło wstanie z krzesła i przejście krótkiego odcinka drogi, aż w końcu dojdzie do akinezji, czyli całkowitej niemożliwości do wykonania jakiejkolwiek czynności.

Ostatnim objawem, zaliczanym do grupy najczęściej występujących dolegliwości związanych z rozwojem parkinsona, jest niestabilność ruchowa. W jej wyniku chory nie tylko chodzi zgarbiony, ale przybiera też postawę z opadniętymi ramionami i przechyloną na bok głową. Brak kontroli nad własnym ciałem powoduje częste kontuzje, stłuczenia i urazy. Częstym objawem parkinsona jest także niewyraźna mowa, zaburzenia równowagi, problemy z połykaniem, a nawet depresja i zaburzenia wegetatywne.

4. Parkinson - leczenie

Niestety, jak dotąd nie wymyślono leku na parkinsona. Uważa się jednak, że leczenie farmakologiczne w połączeniu z innymi zabiegami może złagodzić uciążliwe, zwłaszcza w późnej fazie, objawy. Do tej pory najlepsza w leczeniu farmakologicznym jest lewodopa, którą podaje się choremu, stopniowo zwiększając jej dawkę. Minusem leczenia tą substancją jest fakt, że po kilku latach organizm chorego przestaje na nią reagować, a objawy parkinsona się pogłębiają.

Niektórzy lekarze zalecają też głęboką elektrostymulację mózgu. Polega ona na umieszczeniu w mózgu elektrod i stymulatora, który umiejscawia się pod skórą klatki piersiowej. Jest to metoda w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak przeciwwskazaniami do jej zastosowania są np. skłonności pacjenta do depresji.

Parkinson to neurologiczne schorzenie, które polega na obumieraniu komórek mózgowych
Parkinson to neurologiczne schorzenie, które polega na obumieraniu komórek mózgowych (Grafika / Shutterstock)

Wybór odpowiedniej metody leczenia parkinsona powinien być dopasowany do każdego pacjenta indywidualnie. Ważne jest wzięcie pod uwagę wieku pacjenta, zaawansowania choroby, istniejących zaburzeń czy zawodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Następny artykuł: Związki chemiczne oparte na kofeinie szansą na walkę z chorobą Parkinsona

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy