Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Tomografia rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu). Magnetyczny rezonans wykonuje się jako badanie poprzedzające badanie kręgosłupa, badanie stawów, kanału kręgowego, a także pomocniczo, gdy jest wykonywana ocena sutków, serca, jamy brzusznej, miednicy, diagnoza dróg żółciowych lub układu moczowego. Badanie MRI ułatwia rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie.

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

1. Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, czyli MRI, to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających zdiagnozować choroby układu nerwowego. W największej ilości przypadków jest wykonywany rezonans głowy, który, dzięki wysokiej rozdzielczości, umożliwia dokładne zobrazowanie struktur mózgowych. Często przeprowadza się również rezonans kręgosłupaNa czym polega rezonans magnetyczny? Urządzenie wykorzystywane podczas badania wytwarza pole magnetyczne o dużym nasileniu, na skutek czego pobudzone zostają znajdujące się w naszym ciele protony wodoru. Emitowane przez nie fale są odbierane przez aparat, który przetwarza je na widoczny na monitorze komputera obraz. Rezonans w przeciwieństwie do tomografii nie wytwarza szkodliwego dla naszego zdrowia promieniowania, dlatego jest on całkowicie bezpieczny.

Jak wspomniano, najczęściej jest wykonywany rezonans magnetyczny głowy. Podczas badania lekarz może dokładnie obejrzeć istotę białą, podstawę mózgu oraz tylny dół czaszki. Badanie umożliwia także uwidocznienie zmian w obrębie rdzenia kręgowego. Pacjentowi zostaje podany wcześniej specjalny preparat kontrastowy, dzięki któremu zostają uwidocznione m.in. rozwijające się stany zapalne oraz zmiany o charakterze nowotworowym.

2. Wskazania do rezonansu magnetycznego

Wskazań do MRI jest wiele. Należą do nich zarówno wady rozwojowe, jak i niektóre choroby i schorzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Do pierwszej z wymienionych grup zaliczamy m.in.:

 • rozszczepy kręgosłupa;
 • wrodzoną zatokę skórną kręgosłupa;
 • torbiele przegrody przezroczystej;
 • rozszczepy czaszkowo-mózgowe;
 • rozdwojenie rdzenia.

W takich przypadkach rezonans magnetyczny jest badaniem podstawowym. Dzięki niemu możliwe jest właściwe rozpoznanie charakteru zaburzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli chodzi o schorzenia układu nerwowego, to badanie MRI jest wykonywane m.in. w przypadku podejrzenia rozległych uszkodzeń typu aksonalnego po doznanych urazach głowy. Wskazaniem do badania są także choroby genetyczne, takie jak np. choroba Huntingtona czy choroba Wilsona oraz schorzenia o charakterze naczyniowym –  MRI to niezwykle czułe narzędzie pozwalające na wykrycie najdrobniejszych zmian, dlatego umożliwia wczesne zdiagnozowanie niedokrwienia mózgu, będącego przyczyną niebezpiecznego dla życia pacjenta udaru.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu jest możliwe ponadto wykrycie guzów zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym oraz rdzeniu kręgowym. Badanie daje sposobność dokładnego określenia ich położenia, co warunkuje dobór metody operacyjnej i dalszego leczenia. Badanie MRI odgrywa znaczącą rolę w wykrywaniu zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, chorób otępiennych (np. choroby Alzheimera) oraz zaburzeń neurologicznych o niewyjaśnionej przyczynie.  Jest wykorzystywane również w przypadku podejrzenia stwardnienia rozsianego – w tym przypadku pozwala postawić ostateczną diagnozę, a następnie śledzić rozwój schorzenia.

3. Przebieg rezonansu magnetycznego

W trakcie badania pacjent jest umieszczany w oświetlonym, wąskim tunelu i powinien leżeć bez ruchu. Cały czas ma kontakt z personelem medycznym. Samo badanie trwa od 30 do 90 minut w zależności od jego rodzaju. Do badania MRI pacjent powinien przyjść na czczo, tzn. przez co najmniej 6 godzin przez wykonaniem badania nie powinien spożywać posiłków. Przed badaniem pacjent musi zdjąć wszelkie metalowe ozdoby (np. kolczyki, broszki, naszyjniki, zegarki naręczne, a także długopisy, klucze), ponieważ mogłyby one zakłócić pole magnetyczne i pracę urządzenia.

MRI nie wykonuje się u osób, które posiadają w organizmie metalowe implanty, np. zastawki serca czy wszczepione płytki ortopedyczne. Badania nie stosuje się także u osób z wprowadzonymi operacyjnie metalowymi klipsami na tętniakach w mózgowiu oraz z rozrusznikiem serca. Przedmioty te mogłyby zostać uszkodzone (np. neurostymulatory mózgu, rozrusznik serca) lub przemieścić się (np. zastawki serca, gwoździe, wkładki wewnątrzmaciczne). Poza tym jeśli dana osoba ma w swoim ciele opiłki metalu, które dostały się tam w skutek urazu lub narażenia zawodowego (głównie w gałce ocznej), jest konieczna konsultacja okulistyczna. Kobiety będące w ciąży bezwzględnie powinny poinformować o tym osoby wykonujące badanie. Jeżeli rezonans magnetyczny jest wykonywany u dzieci, to zaleca się podanie im środków uspokajających.

Nie udowodniono, aby samo badanie miało negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Czasami pacjentowi podaje się kontrast dożylnie, który może wywoływać reakcję alergiczną.

Lekarz Jakub Szaniawski, Marta Bednarska, Anna Kołodziejczyk ,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Reeder M.M. Radiologia, od objawu do rozpoznania, Medipage, Warszawa 2009, ISBN 978-83-89769-28-2
 • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9
 • Pruszyński B. Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metodyka badań, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2463-3
 • Sąsiadek M. Rezonans magnetyczny w praktyce klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-50-7
 • Brant W.E., Helms C.A. Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-69-X

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (1)
brunetka1902
brunetka1902

Dzień dobry miałam robiony rezonans Prosze o jakies informacje bo nic z tego nie rozumiem czy trzeba sie martwić?? Zakres obrazowania - od Kręgu Th 12 do S1. W płaszczyźnie czołowej oś kręgosłupa prawidłowa. Lordoza lędźwiowa pogłębiona . Zmian o typie kręgozmyku nie stwierdza się. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy izo-intensywny, stożek rdzeniowy jest zlokalizowany na wys. trzonu kręgu L1/L2. Kręgi L1, L2, L3, L4, L5, S1 o prawidłowej wysokości kręgu. Prawidłowa budowa kręgów. Zmiany w zakresie blaszek granicznych - stwierdza się na wysokościach blaszki granicznej górnej kręgu Th12 oraz blaszki granicznej dolnej kręgu Th11 o typie zmian: Modic 2, wytworzenie przepukliny dotrzonowej do Th11 i Th12. Sygnał dysków przestrzeni L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5 - S1 prawidłowy, Th11/Th12 nieprawidłowy obniżony - świadczy o dehydratacji krążka międzykręgowego w stopniu: stopień 1 - lekka dehydratacja. Nie stwierdza się utraty wysokości dysków. Th11/Th12- Niewielkie tylne okrężne uwypuklenie dysku. Bez cech stenozy otworów m-k. L3-L4 - obraz kanału kręgowego oraz otworów m-k obustronnie nie stwierdza się. L4-L5 - tylne okrężne uwypuklenie dysku, modeluje worek oponowy, obustronnie zwężone otwory mk, niecobardziej po stronie lewej. Konflikt korzeniowy po stronie lewej możliwy. L5 - S1 - tylna centralna wypuklina dyskowa modeluje worek oponowy, zwęża kanał kręgowy około 10%. przemieszcza nieznacznie lewy nerw rdzeniowy S1.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rezonans magnetyczny
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w ginekologii

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są technikami badań obrazowych, które stosuje się pomocniczo w diagnostyce ... . Co więcej, z uwagi na odmienną specyfikę badania, rezonans magnetyczny umożliwia lepsze w porównaniu z tomografią komputerową ... do przyległych narządów i ewentualnego zajęcia węzłów chłonnych, stosuje się rezonans magnetyczny. Badanie takie, zwłaszcza w projekcji ... macicy jest nowotworem, w badaniu którego rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa odgrywają rolę pomocniczą.

Rezonans magnetyczny

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

Rezonans magnetyczny jest bardzo czułą i dokładną metodą diagnostyczną. Znalazł zastosowanie niemal w każdej dziedzinie ... na klaustrofobię? Na te i inne pytania dotyczące rezonansu magnetycznego odpowie poniższy artykuł. Rezonans magnetyczny a badanie promieniami Roentgena Rezonans magnetyczny to zestaw bardzo silnych magnesów. Jednak mimo tak wysokiego natężenia, pole magnetyczne ... magnetyczny a klaustrofobia Nie oznacza to, że rezonans magnetyczny nigdy nie zrobił nikomu krzywdy. Jak każda procedura...

Rezonans magnetyczny

Sekwencje w badaniu rezonansu magnetycznego

(...) zbliżony do tomografii komputerowej. Rezonans magnetyczny pokazuje jaśniej te obszary, gdzie gęstość tkanek, a co za tym idzie ... jest bardzo kosztowana, a co się z tym wiąże trudno dostępna. Sąsiadek M. Rezonans magnetyczny w praktyce klinicznej, Urban & Partner ... obszarze tego narządu świadczy o niedokrwieniu w danym miejscu (kwas mlekowy powstaje w skutek metabolizmu beztlenowego). Rezonans magnetyczny otwiera przed nami nowe, niedostępne dotychczas zakamarki ludzkiego organizmu. Pozwala diagnozować choroby i...

Rezonans magnetyczny

Wszystko o rezonansie magnetycznym

Rezonans magnetyczny jest obecnie najlepszym narzędziem diagnostyki obrazowej. Pozwala nie tylko zobaczyć struktury wewnętrzne organizmu, ale także poznać ich funkcję i skład chemiczny. Dodatkowo rezonans magnetyczny jest badaniem bardzo bezpiecznym ... i innych nieprawidłowości. Początek stosowania tej aparatury datuje się na lata 80. XX wieku. Rezonans magnetyczny w neurologii i neurochirurgii ... będzie już za późno na uratowanie życia chorego. Właśnie w takich sytuacjach stosuje się rezonans magnetyczny. Dzięki...

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny - zdjęcie to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. W odróżnieniu od badania rentgenowskiego ... patologicznych: zmian nowotworowych i zapalnych. Rezonans magnetyczny to badanie uwidaczniające zarówno tkanki miękkie, jak i kości ... , malformacji naczyniowych w trzonach kręgów, w kanale kręgowym lub rdzeniu kręgowym, uszkodzenia rdzenia kręgowego. Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest także stosowany po operacjach kręgosłupa - po usunięciu nowotworu oraz w leczeniu dyskopatii. Ocenia...

Rezonans magnetyczny

Badania obrazowe

Rezonans magnetyczny - zdjęcie" stanowią dużą grupę badań, do której należy między innymi tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badania rentgenowskie czy ultrasonografia. Dzięki wykorzystaniu zjawisk fizycznych takich jak promieniowanie rentgenowskie ... Rezonans magnetyczny Rezonans magnetyczny (ang. magnetic resonance imaging, MRI) jest to jedno z najdokładniejszych dostępnych ... jest jednak niewielkie. Oestmann J.W. Radiologia kliniczna - zaczynamy, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-32-9, Sąsiadek M.

Rezonans magnetyczny

Zasada działania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem radiologicznym, dającym szczegółowe zdjęcia organów i innych struktur wewnątrz organizmu ... zasada działania rezonansu pozostaje nadal tajemnicą. Rezonans magnetyczny Podczas badania silny magnes tworzy pole ... chorób. Rezonans magnetyczny dokładnie sprawdza stan takich miejsc w ciele człowieka jak: mózg, kręgosłup, miednica, stawy ... . Rezonans magnetyczny w praktyce klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-50-7, Brant W.E., Helms C.A.

Rezonans magnetyczny

Martwa ryba analizuje emocje, czyli o wartości diagnostyki

Czy martwy łosoś może reagować w jakikolwiek sposób na różne ludzkie sytuacje społeczne? Pytanie trochę brzmi, jakby zadająca je osoba była pod wpływem alkoholu - wbrew pozorom jednak, przeprowadzone zostało poważne doświadczenie naukowe mające na celu...

Rezonans magnetyczny

Jesteś gotowa do nauki? Sprawdź rezonansem!

(...) od ich pobudzenia była taka sama. Naukowcy uważają więc, że rezonans magnetyczny jest miarodajnym sposobem określenia, kiedy powinniśmy się ... , kiedy hipokamp pracuje? Aktywność różnych obszarów i struktur naszego mózgu można dość łatwo sprawdzać, wykonując funkcjonalny rezonans magnetyczny. Dzięki temu badaniu widać wyraźnie, jak bardzo „zajęty" jest w danej chwili hipokamp - możemy więc określić, czy...

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Rezonans magnetyczny (MR, MRI) z kontrastem to badanie diagnostyczne wykorzystujące silne pole magnetyczne. Umożliwia wykrycie wielu chorób, szczególnie nowotworów układu nerwowego, ale także zmian o charakterze zapalnym. Dzięki temu badaniu ... . Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem Rezonans magnetyczny z kontrastem wykonywany jest w takich przypadkach ... oraz monitoring, dzięki któremu personel jest w stanie zareagować na wszelkie sygnały ze strony pacjenta. Rezonans...