Rezonans magnetyczny (MRI) - charakterystyka, wskazania, przebieg

Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Badanie rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu).

spis treści

1. Rezonans magnetyczny (MRI) - charakterystyka

Rezonans magnetyczny, czyli MRI, to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających zdiagnozować choroby układu nerwowego. W największej ilości przypadków jest wykonywany rezonans głowy, który, dzięki wysokiej rozdzielczości, umożliwia dokładne zobrazowanie struktur mózgowych. Często przeprowadza się również rezonans kręgosłupa

Na czym polega rezonans magnetyczny? Urządzenie wykorzystywane podczas MRI dzięki wytworzeniu pola magnetycznego o dużym nasileniu, pobudza znajdujące się w naszym ciele protony wodoru. Emitowane przez nie fale są odbierane przez aparat, który przetwarza je na widoczny na monitorze komputera obraz. Rezonans magnetyczny w przeciwieństwie do tomografii nie wytwarza szkodliwego dla naszego zdrowia promieniowania, dlatego jest on całkowicie bezpieczny.

Rezonans magnetyczny - zdjęcie
Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

zobacz galerię

Najczęściej jest wykonywany rezonans magnetyczny głowy. Badanie rezonansem magnetycznym główy umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie istoty białej, podstawy mózgu oraz tylnego dołu czaszki. Badanie MRI umożliwia także uwidocznienie zmian w obrębie rdzenia kręgowego. Wykonuje się wtedy badanie MRI z kontrastem. Dzięki takiemu badaniu zostają uwidocznione m.in. rozwijające się stany zapalne oraz zmiany o charakterze nowotworowym.

2. Rezonans magnetyczny (MRI) - wskazania

Rezonans magnetyczny to badanie poprzedzające badanie kręgosłupa, badanie stawów, kanału kręgowego, a także pomocniczo, gdy jest wykonywana ocena sutków, serca, jamy brzusznej, miednicy, diagnoza dróg żółciowych lub układu moczowego. Badanie MRI ułatwia rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie.

Wskazań do badania rezonansem magnetycznym jest wiele. Należą do nich zarówno wady rozwojowe, jak i niektóre choroby i schorzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Do pierwszej z wymienionych grup zaliczamy m.in.:

  • rozszczepy kręgosłupa;
  • wrodzoną zatokę skórną kręgosłupa;
  • torbiele przegrody przezroczystej;
  • rozszczepy czaszkowo-mózgowe;
  • rozdwojenie rdzenia.

W takich przypadkach badanie MRI jest badaniem podstawowym. Dzięki rozonansowi magnetycznemu możliwe jest właściwe rozpoznanie charakteru zaburzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli chodzi o schorzenia układu nerwowego, to badanie MRI jest wykonywane m.in. w przypadku podejrzenia rozległych uszkodzeń typu aksonalnego po doznanych urazach głowy. Wskazaniem do badania MRI są także choroby genetyczne, takie jak np. choroba Huntingtona czy choroba Wilsona oraz schorzenia o charakterze naczyniowym.

MRI to niezwykle czułe narzędzie pozwalające na wykrycie najdrobniejszych zmian, dlatego umożliwia wczesne zdiagnozowanie niedokrwienia mózgu, będącego przyczyną niebezpiecznego dla życia pacjenta udaru.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

Dzięki badaniu MRI jest możliwe ponadto wykrycie guzów zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym oraz rdzeniu kręgowym. Ponadto badanie rezonansem magnetycznym daje sposobność dokładnego określenia ich położenia, co warunkuje dobór metody operacyjnej i dalszego leczenia.

Badanie MRI odgrywa znaczącą rolę w wykrywaniu zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, chorób otępiennych (np. choroby Alzheimera) oraz zaburzeń neurologicznych o niewyjaśnionej przyczynie. Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystywane jest również w przypadku podejrzenia stwardnienia rozsianego – w tym przypadku pozwala postawić ostateczną diagnozę, a następnie śledzić rozwój schorzenia.

3. Rezonans magnetyczny (MRI) - przebieg

W trakcie badania MRI pacjent jest umieszczany w oświetlonym, wąskim tunelu i powinien leżeć bez ruchu. Cały czas ma kontakt z personelem medycznym. Sam rezonans magnetyczny trwa od 30 do 90 minut w zależności od jego rodzaju. Do badania MRI pacjent powinien przyjść na czczo, tzn. przez co najmniej 6 godzin przed wykonaniem badania nie powinien spożywać posiłków.

Przed rezonansem magnetycznym pacjent musi zdjąć wszelkie metalowe ozdoby (np. kolczyki, broszki, naszyjniki, zegarki naręczne, a także długopisy, klucze), ponieważ mogłyby one zakłócić działanie pola magnetycznego i pracę urządzenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ze względu również na wytwarzanie pola magnetycznego MRI nie wykonuje się u osób, które posiadają w organizmie metalowe implanty, np. zastawki serca czy wszczepione płytki ortopedyczne. Badania MRI nie stosuje się także u osób z wprowadzonymi operacyjnie metalowymi klipsami na tętniakach w mózgowiu oraz z rozrusznikiem serca. Przedmioty te mogłyby zostać uszkodzone (np. neurostymulatory mózgu, rozrusznik serca) lub przemieścić się (np. zastawki serca, gwoździe, wkładki wewnątrzmaciczne).

Poza tym jeśli dana osoba ma w swoim ciele opiłki metalu, które dostały się tam w skutek urazu lub narażenia zawodowego (głównie w gałce ocznej), jest konieczna konsultacja okulistyczna. Kobiety będące w ciąży bezwzględnie powinny poinformować o tym osoby wykonujące badanie. Jeżeli wykonuje się rezonans magnetyczny u dzieci, to zaleca się podanie im środków uspokajających.

Nie udowodniono, aby samo badanie MRI miało negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Czasami pacjentowi podaje się kontrast dożylnie, który może wywoływać reakcję alergiczną.

Następny artykuł: Higiena oka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy