Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jakub Szaniawski

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, wskazania, przebieg, cena

Rezonans magnetyczny to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających zdiagnozować choroby układu nerwowego
Rezonans magnetyczny to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających zdiagnozować choroby układu nerwowego (Ilustracja / Shutterstock)

Rezonans magnetyczny - MRI (magnetic resonance imaging) jest nowoczesnym i bardzo dokładnym badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Umożliwia badanie wszystkich narządów wewnętrznych w sposób nieinwazyjny. Badanie rezonansu magnetycznego jest wykonywane głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu), ale również w diagnozowaniu chorób kręgosłupa lub innych narządów człowieka.

spis treści
Zobacz film: "Badania diagnostyczne."

1. Charakterystyka rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny, czyli MRI, to jedna z najdokładniejszych metod, pozwalających zdiagnozować choroby układu nerwowego. W największej ilości przypadków jest wykonywany rezonans głowy, który, dzięki wysokiej rozdzielczości, umożliwia dokładne zobrazowanie struktur mózgowych. Często przeprowadza się również rezonans kręgosłupa. 

Na czym polega rezonans magnetyczny? Urządzenie wykorzystywane podczas MRI dzięki wytworzeniu pola magnetycznego o dużym nasileniu, pobudza znajdujące się w naszym ciele protony wodoru. Emitowane przez nie fale są odbierane przez aparat, który przetwarza je na widoczny na monitorze komputera obraz. Rezonans magnetyczny w przeciwieństwie do tomografii nie wytwarza szkodliwego dla naszego zdrowia promieniowania, dlatego jest on całkowicie bezpieczny.

Najczęściej jest wykonywany rezonans magnetyczny głowy. Badanie rezonansem magnetycznym główy umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie istoty białej, podstawy mózgu oraz tylnego dołu czaszki. Badanie MRI umożliwia także uwidocznienie zmian w obrębie rdzenia kręgowego. Wykonuje się wtedy badanie MRI z kontrastem. Dzięki takiemu badaniu zostają uwidocznione m.in. rozwijające się stany zapalne oraz zmiany o charakterze nowotworowym.

2. Wskazania do wykonania

Rezonans magnetyczny pozwala zbadać głowę, kręgosłup, stawy kanału kręgowego, a także służy do wykonania oceny sutków, serca, jamy brzusznej, miednicy, diagnoza dróg żółciowych lub układu moczowego. Badanie MRI ułatwia rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie.

Wskazań do badania rezonansem magnetycznym jest wiele. Należą do nich zarówno wady rozwojowe, jak i niektóre choroby i schorzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Do pierwszej z wymienionych grup zaliczamy m.in.:

  • rozszczepy kręgosłupa;
  • wrodzoną zatokę skórną kręgosłupa;
  • torbiele przegrody przezroczystej;
  • rozszczepy czaszkowo-mózgowe;
  • rozdwojenie rdzenia.

W takich przypadkach badanie MRI jest badaniem podstawowym. Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwe jest właściwe rozpoznanie charakteru zaburzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli chodzi o schorzenia układu nerwowego, to badanie MRI jest wykonywane m.in. w przypadku podejrzenia rozległych uszkodzeń typu aksonalnego po doznanych urazach głowy. Wskazaniem do badania MRI są także choroby genetyczne, takie jak np. choroba Huntingtona czy choroba Wilsona oraz schorzenia o charakterze naczyniowym.

MRI to niezwykle czułe narzędzie pozwalające na wykrycie najdrobniejszych zmian, dlatego umożliwia wczesne zdiagnozowanie niedokrwienia mózgu, będącego przyczyną niebezpiecznego dla życia pacjenta udaru.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,

zobacz galerię

Dzięki badaniu MRI jest możliwe ponadto wykrycie guzów zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym oraz rdzeniu kręgowym. Ponadto badanie rezonansem magnetycznym daje sposobność dokładnego określenia ich położenia, co warunkuje dobór metody operacyjnej i dalszego leczenia.

Badanie MRI odgrywa znaczącą rolę w wykrywaniu zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, chorób otępiennych (np. choroby Alzheimera) oraz zaburzeń neurologicznych o niewyjaśnionej przyczynie. Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystywane jest również w przypadku podejrzenia stwardnienia rozsianego – w tym przypadku pozwala postawić ostateczną diagnozę, a następnie śledzić rozwój schorzenia.

3. Przebieg rezonansu magnetycznego

W trakcie badania MRI pacjent jest umieszczany w oświetlonym, wąskim tunelu i powinien leżeć bez ruchu. Cały czas ma kontakt z personelem medycznym. Sam rezonans magnetyczny trwa od 30 do 90 minut w zależności od jego rodzaju. Do badania MRI pacjent powinien przyjść na czczo, tzn. przez co najmniej 6 godzin przed wykonaniem badania nie powinien spożywać posiłków.

Przed rezonansem magnetycznym pacjent musi zdjąć wszelkie metalowe ozdoby (np. kolczyki, broszki, naszyjniki, zegarki naręczne, a także długopisy, klucze), ponieważ mogłyby one zakłócić działanie pola magnetycznego i pracę urządzenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ze względu również na wytwarzanie pola magnetycznego MRI nie wykonuje się u osób, które posiadają w organizmie metalowe implanty, np. zastawki serca czy wszczepione płytki ortopedyczne. Badania MRI nie stosuje się także u osób z wprowadzonymi operacyjnie metalowymi klipsami na tętniakach w mózgowiu oraz z rozrusznikiem serca. Przedmioty te mogłyby zostać uszkodzone (np. neurostymulatory mózgu, rozrusznik serca) lub przemieścić się (np. zastawki serca, gwoździe, wkładki wewnątrzmaciczne).

Ponadto, jeśli dana osoba ma w swoim ciele opiłki metalu, które dostały się tam w skutek urazu lub narażenia zawodowego (głównie w gałce ocznej), jest konieczna konsultacja okulistyczna. Kobiety będące w ciąży bezwzględnie powinny poinformować o tym osoby wykonujące badanie. Jeżeli wykonuje się rezonans magnetyczny u dzieci, to zaleca się podanie im środków uspokajających.

Nie udowodniono, aby samo badanie MRI miało negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Czasami pacjentowi podaje się kontrast dożylnie, który może wywoływać reakcję alergiczną.

4. O czym należy pamiętać przed badaniem?

Osoby cierpiące z powodu klaustrofobii, powinny o tym fakcie poinformować lekarza przed badaniem - może być dal pacjenta do tego stopnia niekomfortowe, że poczuje potrzebę ruchu, co w trakcie rezonansu magnetycznego jest zabronione.

Osoby przyjmujące leki na stałe, powinny upewnić się u swojego lekarz, czy mogą je przyjąć przed badaniem. Kobiety nie powinny nakładać makijażu, gdyż znajdujące się w nich drobiny kolorowych metali mogłyby zniekształcić wynik badania. Z tego powodu nie powinno się używać także lakieru do włosów przed badaniem MRI.

5. Cena rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem refundowanym w uzasadnionych przypadkach przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak czas oczekiwania na to badanie jest zwykle bardzo długi, stąd pacjenci dość często decydują się na nie na rynku komercyjnym.

Cena rezonansu magnetycznego zależy od miejsca, gdzie będziemy to badanie wykonywać. Jednak nie są to wielkie różnice, zazwyczaj koszt takiego badania to mniej więcej 1000 złotych przy diagnostyce HD i 500-600 złotych przy rezonansie głowy, jamy brzusznej, przysadki mózgowej itd. Ceny mogą różnić się też w zależności od odcinków kręgosłupa poddanych badaniu, mogą wynosić od około 200 złotych do 600 złotych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tomografia komputerowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze