Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Tomografia rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu). Rezonans magnetyczny wykonuje się jako badanie poprzedzające badanie kręgosłupa, badanie stawów, kanału kręgowego, a także pomocniczo, gdy jest wykonywana ocena sutków, serca, jamy brzusznej, miednicy, diagnoza dróg żółciowych lub układu moczowego. Badanie MRI ułatwia rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie.

Zobacz film: "Przebieg badania tomografii komputerowej"

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka

Rezonans magnetyczny, czyli MRI, to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających zdiagnozować choroby układu nerwowego. W największej ilości przypadków jest wykonywany rezonans głowy, który, dzięki wysokiej rozdzielczości, umożliwia dokładne zobrazowanie struktur mózgowych. Często przeprowadza się również rezonans kręgosłupaNa czym polega rezonans magnetyczny? Urządzenie wykorzystywane podczas rezonansu magnetycznego dzięki wytworzeniu pola magnetycznego o dużym nasileniu, pobudza znajdujące się w naszym ciele protony wodoru. Emitowane przez nie fale są odbierane przez aparat, który przetwarza je na widoczny na monitorze komputera obraz. Rezonans magnetyczny w przeciwieństwie do tomografii nie wytwarza szkodliwego dla naszego zdrowia promieniowania, dlatego jest on całkowicie bezpieczny.

Jak wspomniano, najczęściej jest wykonywany rezonans magnetyczny głowy. Badanie rezonansem magnetycznym główy umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie istoty białej, podstawy mózgu oraz tylnego dołu czaszki. Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia także uwidocznienie zmian w obrębie rdzenia kręgowego. Pacjentowi przed rezonansem magnetycznym zostaje podany wcześniej specjalny preparat kontrastowy, dzięki któremu zostają uwidocznione m.in. rozwijające się stany zapalne oraz zmiany o charakterze nowotworowym.

Rezonans magnetyczny - wskazania

Wskazań do badania rezonansem magnetycznym jest wiele. Należą do nich zarówno wady rozwojowe, jak i niektóre choroby i schorzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Do pierwszej z wymienionych grup zaliczamy m.in.:

 • rozszczepy kręgosłupa;
 • wrodzoną zatokę skórną kręgosłupa;
 • torbiele przegrody przezroczystej;
 • rozszczepy czaszkowo-mózgowe;
 • rozdwojenie rdzenia.

W takich przypadkach badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem podstawowym. Dzięki rozonansowi magnetycznemu możliwe jest właściwe rozpoznanie charakteru zaburzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli chodzi o schorzenia układu nerwowego, to badanie MRI jest wykonywane m.in. w przypadku podejrzenia rozległych uszkodzeń typu aksonalnego po doznanych urazach głowy. Wskazaniem do badania rezonansem magnetycznym są także choroby genetyczne, takie jak np. choroba Huntingtona czy choroba Wilsona oraz schorzenia o charakterze naczyniowym – MRI to niezwykle czułe narzędzie pozwalające na wykrycie najdrobniejszych zmian, dlatego umożliwia wczesne zdiagnozowanie niedokrwienia mózgu, będącego przyczyną niebezpiecznego dla życia pacjenta udaru.

5 chorób, które są często źle diagnozowane

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią świetnie „podszyć się” pod...

Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym jest możliwe ponadto wykrycie guzów zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym oraz rdzeniu kręgowym. Ponadto badanie rezonansem magnetycznym daje sposobność dokładnego określenia ich położenia, co warunkuje dobór metody operacyjnej i dalszego leczenia. Badanie MRI odgrywa znaczącą rolę w wykrywaniu zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, chorób otępiennych (np. choroby Alzheimera) oraz zaburzeń neurologicznych o niewyjaśnionej przyczynie. Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystywany jest również w przypadku podejrzenia stwardnienia rozsianego – w tym przypadku pozwala postawić ostateczną diagnozę, a następnie śledzić rozwój schorzenia.

Rezonans magnetyczny - przebieg

W trakcie badania rezonansem megnetycznym pacjent jest umieszczany w oświetlonym, wąskim tunelu i powinien leżeć bez ruchu. Cały czas ma kontakt z personelem medycznym. Sam rezonans magnetyczny trwa od 30 do 90 minut w zależności od jego rodzaju. Do badania MRI pacjent powinien przyjść na czczo, tzn. przez co najmniej 6 godzin przed wykonaniem badania nie powinien spożywać posiłków. Przed rezonansem magnetycznym pacjent musi zdjąć wszelkie metalowe ozdoby (np. kolczyki, broszki, naszyjniki, zegarki naręczne, a także długopisy, klucze), ponieważ mogłyby one zakłócić działanie pola magnetycznego i pracę urządzenia.

Ze względu również na wytwarzanie pola magnetycznego MRI nie wykonuje się u osób, które posiadają w organizmie metalowe implanty, np. zastawki serca czy wszczepione płytki ortopedyczne. Badania rezonansem magnetycznym nie stosuje się także u osób z wprowadzonymi operacyjnie metalowymi klipsami na tętniakach w mózgowiu oraz z rozrusznikiem serca. Przedmioty te mogłyby zostać uszkodzone (np. neurostymulatory mózgu, rozrusznik serca) lub przemieścić się (np. zastawki serca, gwoździe, wkładki wewnątrzmaciczne). Poza tym jeśli dana osoba ma w swoim ciele opiłki metalu, które dostały się tam w skutek urazu lub narażenia zawodowego (głównie w gałce ocznej), jest konieczna konsultacja okulistyczna. Kobiety będące w ciąży bezwzględnie powinny poinformować o tym osoby wykonujące badanie. Jeżeli rezonans magnetyczny jest wykonywany u dzieci, to zaleca się podanie im środków uspokajających.

Nie udowodniono, aby samo badanie rezonansem magnetycznym miało negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Czasami pacjentowi podaje się kontrast dożylnie, który może wywoływać reakcję alergiczną.

Lekarz Jakub Szaniawski, Marta Bednarska, Anna Kołodziejczyk , 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Reeder M.M. Radiologia, od objawu do rozpoznania, Medipage, Warszawa 2009, ISBN 978-83-89769-28-2
 • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9
 • Pruszyński B. Diagnostyka obrazowa. Podstawy teoretyczne i metodyka badań, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2463-3
 • Sąsiadek M. Rezonans magnetyczny w praktyce klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-50-7
 • Brant W.E., Helms C.A. Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-69-X

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (10)
~Oliwka
~Oliwka 2 miesiące temu

Szukam osób, które robiły rezonans w pracowniach które nieodpowiednio zabezpieczają narząd słuchu podczas badania co grozi urazem akustycznym który objawia się między innymi szumami usznymi i pogorszeniem słuchu. Mój mail: dagaoliwia@wp.pl

Odpowiedz
~zosia77
~zosia77 6 miesięcy temu

Ja miałam rezonans magnetyczny robiony w Lux Med. Poszłam prywatnie ponieważ nie mogłam czekać miesiącami na badanie na nfz. W Lux Med takie badanie wykonywane jest bez skierowania, a czas oczekiwania na samo badanie jest bardzo krótki. Jak jest potrzeba nie ma co czekać.

Odpowiedz
brunetka1902
brunetka1902 ponad rok temu

Dzień dobry miałam robiony rezonans Prosze o jakies informacje bo nic z tego nie rozumiem czy trzeba sie martwić?? Zakres obrazowania - od Kręgu Th 12 do S1. W płaszczyźnie czołowej oś kręgosłupa prawidłowa. Lordoza lędźwiowa pogłębiona . Zmian o typie kręgozmyku nie stwierdza się. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy izo-intensywny, stożek rdzeniowy jest zlokalizowany na wys. trzonu kręgu L1/L2. Kręgi L1, L2, L3, L4, L5, S1 o prawidłowej wysokości kręgu. Prawidłowa budowa kręgów. Zmiany w zakresie blaszek granicznych - stwierdza się na wysokościach blaszki granicznej górnej kręgu Th12 oraz blaszki granicznej dolnej kręgu Th11 o typie zmian: Modic 2, wytworzenie przepukliny dotrzonowej do Th11 i Th12. Sygnał dysków przestrzeni L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5 - S1 prawidłowy, Th11/Th12 nieprawidłowy obniżony - świadczy o dehydratacji krążka międzykręgowego w stopniu: stopień 1 - lekka dehydratacja. Nie stwierdza się utraty wysokości dysków. Th11/Th12- Niewielkie tylne okrężne uwypuklenie dysku. Bez cech stenozy otworów m-k. L3-L4 - obraz kanału kręgowego oraz otworów m-k obustronnie nie stwierdza się. L4-L5 - tylne okrężne uwypuklenie dysku, modeluje worek oponowy, obustronnie zwężone otwory mk, niecobardziej po stronie lewej. Konflikt korzeniowy po stronie lewej możliwy. L5 - S1 - tylna centralna wypuklina dyskowa modeluje worek oponowy, zwęża kanał kręgowy około 10%. przemieszcza nieznacznie lewy nerw rdzeniowy S1.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania
Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Naukowcy wykorzystali martwego łososia do badań rezonansem magnetycznym.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Zasada działania rezonansu magnetycznego

struktur ciała. Rezonans magnetyczny z kontrastem wykorzystuje dodatkowo środek kontrastujący, który poprawia widoczność obrazu. Przebieg badania (...) Rezonans magnetyczny...

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Rezonans magnetyczny z kontrastem

nie wolno wykonywać u osoby, która ma rozrusznik serca. Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem Rezonans magnetyczny (...) i rezonans...

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

Rezonans magnetyczny jest bardzo czułą i dokładną metodą diagnostyczną. Znalazł zastosowanie niemal w każdej dziedzinie medycyny (...) badania rezonansem magnetycznym? Czy MR mogą poddawać...