Trwa ładowanie...

Mózg - charakterystyka, budowa, kora mózgowa, płaty, pień mózgu, móżdżek

Avatar placeholder
03.11.2021 12:19
Mózg jest naszym centrum dowodzenia - odpowiedzialny jest za odbieranie, przetwarzanie i generowanie wszystkich bodźców, które do nas docierają
Mózg jest naszym centrum dowodzenia - odpowiedzialny jest za odbieranie, przetwarzanie i generowanie wszystkich bodźców, które do nas docierają (adobestock)

Mózg ludzki to bez wątpienia genialny instrument. Mózg to narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie odbierać, przetwarzać oraz generować wszelkiego rodzaju bodźce, które do nas docierają. Jest najważniejszym organem w naszym ciele. To on jest całym centrum dowodzenia.

spis treści

1. Charakterystyka mózgu

Mózg w ciele człowieka jest głównym narzędziem, to on sprawuje władzę nad wszystkimi procesami oraz jest źródłem wszystkiego. Mózg odpowiedzialny jest za nasze myśli, pragnienia, tożsamość. Żyjemy dopóty dopóki funkcjonuje nasz mózg. Mózg jest naszym najcenniejszym i najważniejszym skarbem w organizmie, dlatego powinniśmy o niego dbać. Mózg jest całym centrum dowodzenia - odpowiedzialny jest za odbieranie, przetwarzanie i generowanie wszystkich bodźców, które do nas docierają jest całym centrum dowodzenia, które steruje wszystkimi procesami.

Oprócz tych wszystkich cech, nasz mózg dodatkowo posiada funkcję emocjonalną, wyobrażeniową, twórczą oraz intuicyjną. Mózg człowieka jest dość ciężki, jego waga waha się od 1200 do 1400g i stanowi około 2% masy ciała. Mózg pobiera aż 20% tlenu przepływającego przez cały nasz organizm, ponieważ ciągle pracuje na najwyższych obrotach a zużycie energii mózgu jest nawet 10 razy szybsze niż innych narządów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny?"
Produkty, które niszczą twój mózg. Sprawdź, czego unikać
Produkty, które niszczą twój mózg. Sprawdź, czego unikać [5 zdjęć]

Nie bez przyczyny mówi się o nim: "nasz komputer pokładowy”. Odbiera, przetwarza i generuje bodźce.

zobacz galerię

Mózg pracuje nawet kiedy śpisz. Nigdy nie odpoczywa. Kiedy zaistnieje sytuacja, że naszemu mózgowi zacznie brakować substancji odżywczych, organizm najpierw włącza spalanie własnej tkani tłuszczowej, następnie mięśniowe a potem wszystkie organy przechodzą na ścisłą dietę. Wszystko dlatego, że mózg jest najważniejszy i stanowi priorytet w naszym życiu oraz ciele.

2. Jak zbudowany jest mózg?

Najprościej pisząc mózg zbudowany jest z dwóch części, które nazywają się półkulami - półkula prawa i półkula lewa. Od dawna uważa się, że lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest za wzrok, język i układy. Prawa półkula mózgu natomiast ma być odpowiedzialna za przestrzeń, trójwymiarowość, rytm, muzykę. Dziś wiadomo już jednak, że obydwie półkule mogą przejmować swoje funkcje i razem współpracować ponieważ te dwie półkule połączone są mostem czyli ciałem modzelowatym, czyli wiązka aksonów.

Zobacz także:

3. Kora mózgowa

Na zewnątrz mózgu umieszczona jest kora mózgowa. Kora mózgowa składa się z czterech płatów: potylicznego, ciemieniowego, skroniowego i czołowego. Kora mózgowa często nazywana jest także korą nową, ponieważ jest najnowszym osiągnięciem ewolucji.

4. Płat potyliczny i ciemieniowy

Płat potyliczny znajduje się na końcu kory mózgowej. Odpowiedzialny jest za widzenie, kojarzenie a także za rozpoznawanie barw oraz głębi. Jeśli dojdzie do uszkodzenia płata potylicznego dochodzi do zaburzeń widzenia, halucynacji oraz zaburzeń w czytaniu i pisaniu. Obok płata potylicznego znajduje się płat ciemieniowy, który razem z płatem potylicznym współpracuje przy rozpoznawaniu barw, głębi oraz przy czytaniu i pisaniu.

Płat ciemieniowy odpowiedzialny jest orientację w przestrzeni, odczuwanie temperatur, ból, dotyk. Uszkodzenie płata ciemieniowego prowadzi do zaburzeń równowagi, koordynacji ruchowej, postrzegania twarzy oraz brak świadomości niektórych części ciała. Uszkodzenie płata może także skutkować trudnościami w liczeniu oraz matematyce.

Zobacz także:

5. Płat skroniowy i czołowy

Płat skroniowy umiejscowiony jest z boku kory mózgowej i odpowiedzialny jest za odbiór dźwięków oraz rozumienie mowy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia tego płata osoba dalej słyszy dźwięki ale ich nie rozpoznaje. Płat czołowy natomiast odpowiedzialny jest głównie za czynności ruchowe oraz wyższe funkcje psychiczne. Uszkodzenie płata czołowego może skutkować zaburzeniem ruchu - paraliżem, niedowładem a także zaburzeniami zachowania oraz osobowości. Osoby z uszkodzonym płatem czołowym nie odczuwają wstydu oraz nie przejmują się konsekwencjami swoich czynów.

6. Pień mózgu oraz móżdżek

Mózg człowieka zbudowany jest także z pnia mózgu oraz móżdżku. Móżdżek odpowiedzialny jest za sterowanie ciałem oraz koordynację ruchową. Znajduję się pod płatem potylicznym. Pień mózgu natomiast odpowiedzialny jest za oddychanie, pracę serca oraz regulację ciśnienia krwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze