Trwa ładowanie...

Obrzęk - przyczyny powstawania, leczenie

Pojawienie się obrzęku to pierwszy sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Obrzęki mogą bowiem towarzyszyć różnym chorobom i schorzeniom, dlatego nigdy nie można ich lekceważyć.

spis treści

1. Obrzęk - przyczyny powstawania

Obrzęk pojawia się w wyniku nadmiernego gromadzenia się płynu w tkankach. Przyczyn powstania obrzęków może być bardzo wiele. W przypadku kobiet często jest nią duża ilość estrogenów, szczególnie przed okresem lub w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Okazuje się, że wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie mają również nieodpowiednie nawyki żywieniowe, w szczególności nadmiar soli w diecie. Poza tym dla zachowania prawidłowej gospodarki wodnej organizmu ważne jest picie dużej ilości płynów oraz unikanie alkoholu.

Bardzo często przyczyną pojawienia się obrzęków jest siedzący tryb życia. Nadmierne przebywanie przed telewizorem lub komputerem może powodować poważne dolegliwości, jak. np. obrzęk kostek lub ból łydek, będący wynikiem zaburzeń krążenia.

Obrzęk ma negatywny wpływ na pracę układu krwionośnego, powodując stan zapalny w żyłach, a w konsekwencji zakrzepicę żył. Opuchlizna może również wskazywać na problemy z nerkami. Ich pierwszym objawem są worki pod oczami, następnie wraz z rozwojem choroby – obrzęki nóg.

W wyniku kłębuszkowego zapalenia nerek może pojawić się opuchlizna całej twarzy. Na obrzęki powiek i policzków skarżą się także osoby cierpiące na nadczynność tarczycy.

Obrzęk może również towarzyszyć chorobom serca. Z powodu zatrzymania wody w organizmie wzrasta ciśnienie żylne, co powoduje kłopoty z krążeniem. W niektórych sytuacjach obrzęki mogą być reakcją organizmu na przyjmowanie niektórych leków, głównie hormonalnych oraz przeciwzapalnych.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że używane przez nas na co dzień detergenty i płyny także mogą być przyczyną powstania obrzęków.

2. Obrzęk - leczenie

W zapobieganiu obrzękom niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim warto wzbogacić swoje posiłki o duże ilości białka i potasu. W tym celu należy spożywać chude mięso, twaróg oraz zielone warzywa.

Nie możemy zapominać o regularnym piciu wody mineralnej o niskiej zawartości sodu. Należy unikać kupowania słonych produktów, takich jak konserwy, zupki w proszku, solone paluszki itp.

W codziennej diecie nie powinno również zabraknąć świeżych owoców będących źródłem potasu, który zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna.

Regularne ćwiczenie wpływa pozytywnie na pracę układu krążenia i pobudzają przepływ krwi. W przypadku obrzęku nóg dobrym pomysłem jest ich wymoczenie w roztworze wody i soli kuchennej.

Można również stosować specjalne żele i maści, które uszczelniają naczynia i zapobiegają przedostaniu się wody na zewnątrz. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie rajstopy lub pończochy przeciwuciskowe.

W przypadku, gdy wszystkie metody okazują się nieskuteczne, a opuchlizna nie zmniejsza się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Może się bowiem okazać, że są one przyczyną poważniejszych schorzeń, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza