RTG zęba – charakterystyka, rodzaje, wskazania, przebieg, cena, przeciwwskazania
RTG zęba jest badaniem radiologicznym, które polega na wykonaniu prześwietlenia zębów. Prześwietlenie zębów wykonuje się po to, aby stomatolog mógł zobaczyć jak ułożone są zęby i ich korzenie. Czy RTG zęba jest bolesne? Jak przygotować się do badania? Czy RTG jest dla każdego?
1. RTG zęba – charakterystyka
Badanie rentgenowskie znane jest w świecie medycyny już od bardzo dawna. Badanie zostało przeprowadzone pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych w roku 1934. Badanie RTG polega na prześwietleniu organizmu albo jego części promieniami X. Kości pochłaniają więcej promieniowania, dlatego na każdym zdjęciu widoczne są jako białe elementy na czarnym tle. Dzięki badaniu rentgenowskiemu, można wyleczyć złamania i rozpoznać bardzo niebezpieczne choroby.
2. Rodzaje RTG zęba
Stomatolog może zlecić pacjentowi wykonanie jednego z kilku rodzajów RTG zęba:
RTG cefalometryczne – zlecane przed terapią ortodontyczną, ma na celu zdiagnozowanie wad zgryzu, dzięki takiemu zdjęciu widoczne są tkanki miękkie i kości.
RTG punktowe – na takim zdjęciu widoczne będą maksymalnie cztery zęby. RTG punktowe wykonywane jest podczas leczenie kanałowego, diagnozowania próchnicy oraz stanów zapalnych zębów.
RTG pantomograficzne – to zdjęcie jest bardzo dokładne, dzięki niemu lekarz ma ogląd na cały stan zębów, ich zakorzenienie, krzywizny. Dzięki temu zdjęciu RTG zęba, można dokładnie zaplanować leczenie.
3. RTG zęba – wskazania
Zdjęcie RTG wykonywane jest nie tylko w stomatologii, ale także w wielu dziedzinach medycyny. Zdjęcie RTG zęba wykonywane jest z rozmaitych powodów, stomatolog może zlecić je, aby sprawdzić ułożenie zębów przed leczeniem kanałowym, ortodontycznym, ale także przed ekstrakcją zęba.
4. Przebieg badania
Lekarz wykonujący RTG zęba zakłada specjalny fartuch ochronny. Jeżeli pacjent posiada jakiekolwiek kolczyki w obrębie twarzy (nos, język, warga) to musi je przed badaniem ściągnąć. Nietrzeba zmywać makijażu, a także wcześniej myć zębów. Jeżeli pacjent posiada metalowe części (np. protezy) należy o tym niezwłocznie powiadomić technika RTG. Wykonanie zdjęcia RTG zęba jest niezwykle szybkim badaniem.
5. RTG zęba – cena
Często pacjenci zastanawiają się ile kosztuje wykonanie RTG zęba. Nie jest to badanie drogie, co więcej w przychodni w której się regularnie leczymy, stomatolog wykona nam je całkowicie za darmo. Jednak jeżeli będziemy zmuszeni zapłacić za RTG zęba, to nie zapłacimy więcej niż 40 złotych.
6. RTG zęba – przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania RTG zęba jest ciąża. Co prawda dawka promieniowania RTG na zęba jest niewielka, jednak kobiety w ciąży nie mogą wykonać badania.
Musisz to wiedzieć
Wykonanie RTG zęba jest istotnym badaniem. Dzięki niemu można zaobserwować zmiany, które mają miejsce w najgłębszych zakamarkach zęba i nie są widoczne "gołym okiem". Należy wiedzieć, iż RTG zęba nie wolno przeprowadzać bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Tylko lekarz ma prawo wydać pacjentowi skierowanie na wykonanie RTG zęba. Badanie to nie jest bolesne i trwa bardzo szybko, nie należy się go obawiać, ponieważ podczas jego wykonywania nie może dojść do żadnych uszkodzeń ciała.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.