Cienie i worki pod oczami – skąd się biorą i jak je usunąć?
Cienie i worki pod oczami pojawiają się nie tylko u osób przemęczonych i nie stroniących od używek. Czasem mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. To dlatego należy skupić się nie tyko na ich niwelowaniu i pielęgnacji skóry, ale i ustaleniu ich przyczyny. Co warto wiedzieć?
1. Co to są cienie i worki pod oczami?
Cienie i worki pod oczami nie dodają urody. Pojawiają się w wielu okolicznościach, czasem są stałym mankamentem urody. Opuchlizna zwykle wynika z zastojów limfy w tkankach podskórnych. Z kolei wrażenie sińców pod oczami, które pojawiają się na skórze pomiędzy dolną powieką a kością policzkową, dają prześwitujące przez cienką skórę naczynka krwionośne.
Jakie są najczęstsze przyczyny cieni i worków pod oczami? Skąd się biorą? Zwykle odpowiada za nie:
- zmęczenie, nieprzespana noc (to skutek braku regeneracji organizmu),
- przewlekły stres,
- nadmiar soli w spożywanych produktach (sól sprzyja zatrzymywaniu wody w tkankach),
- skłonności genetyczne, zarówno do cieni pod oczami, jak i do utrzymywania się obrzęków wokół oczu (mówi się, że to „taka uroda”),
- procesy starzenia skóry (skóra z wiekiem staje się cieńsza i mniej elastyczna, a znajdujące się pod nią żyły i naczynka są bardziej widoczne),
- odwodnienie, niedożywienie, niedobór elektrolitów,
- styl życia (to konsekwencja sięgania po używki: alkohol i papierosy),
- długie stosowanie niektórych leków, na przykład tabletek antykoncepcyjnych czy leków rozszerzających naczynia krwionośne.
2. Sińce pod oczami a choroby
Choć worki i sińce pod oczami zazwyczaj znikają wraz ze zmianą stylu życia i w efekcie stosowanych zabiegów kosmetycznych, czasem wskazują na problemy ze zdrowiem. Mogą świadczyć o chorobach układu krążenia, nerek i tarczycy, w następstwie których w organizmie pojawia się nadmiar wody.
Niepokojące jest, gdy cienie i wory pod oczami nie znikają przez dłuższy czas lub gdy stają się bardziej widoczne. Warto się im bliżej przyjrzeć zwłaszcza w sytuacji, gdy towarzyszą im różne dolegliwości, takie jak częstomocz czy bóle głowy, nadmierna senność czy spadek nastroju.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Cienie i worki pod oczami mogą być objawem chorób i nieprawidłowości, takich jak:
- niedobór witaminy B6 i kwasu foliowego,
- niedoczynność tarczycy. Chorobie towarzyszy zmęczenie, nadmierna senność, spadek nastroju, wahania masy ciała, zaburzenia pracy serca, przesuszenie skóry, obrzęk twarzy,
- cukrzyca. Pojawia się osłabienie, częstsza niż do tej pory potrzeba oddawania moczu i wzmożone pragnienie,
- nadciśnienie tętnicze. Typowe objawy to także częste bóle głowy, nierównomierna lub przyśpieszona akcja serca i problemy ze snem,
- alergiczne zapalenie spojówek, alergia: na roztocza, sierść zwierząt, ale i składniki kremów do twarzy czy pod oczy,
- schorzenia wątroby i śledziony,
- zaburzenia pracy nerek. Wówczas workom pod oczami towarzyszy zmieniony wygląd lub zapach moczu, częstsze parcie na pęcherz i dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
- anemia. Wówczas pojawiają się zawroty głowy, bladość skóry, zaburzenia koncentracji i osłabienie,
- choroba pasożytnicza. Pojawiają się takie dolegliwości jak ból brzucha, utrata wagi i osłabienie,
- zaburzenia krążenia. Wówczas pojawiają się nie tylko obrzęki pod oczami, ale i obrzęki nóg.
3. Jak usunąć worki pod oczami?
Jak się pozbyć worków i cieni pod oczami? Czasem wystarczy zmiana stylu życia:
- wysypianie się,
- racjonalna dieta bogata w witaminy i minerały,
- regularne ćwiczenia,
- unikanie używek,
- ograniczenie kofeiny i spożycia soli.
Jeśli sińce są „spadkiem” po mamie, tacie czy babci, nie pozostaje nic innego jak ich umiejętne maskowanie za pomocą korektorów i innych kosmetyków.
W walce z nieestetycznymi workami i cieniami pod oczami często pomagają domowe sposoby: okłady z plasterków ogórka, kompresy ze schłodzonych torebek herbaty, przykładanie na powieki schłodzonej w zamrażalniku łyżki czy żelowych okularów.
Warto również stosować różne kosmetyki: kremy, żele czy maski pod oczy. Niektóre z nich okrzyknięto rewolucją w walce z workami pod oczami. Pomocne są również mniej lub bardziej zaawansowane zabiegi kosmetyczne: masaż Kobido, laserowy endolifting, osocze bogatopłytkowe, karboksyterapia czy blepharoplastyka chirurgiczna.
Gdy przebarwienia i worki pod oczami (także wodniste worki pod oczami) wydają się niepokojące, nie znikają pomimo starań i zabiegów, należy udać się do lekarza rodzinnego, który zleci badania. To pomoże ustalić przyczynę problemu i podjąć leczenie choroby bądź nieprawidłowości leżących u jego podłoża.
I tak, jeśli za cienie odpowiada alergia, należy unikać kontaktu z czynnikiem uczulającym. Czasem konieczne jest włączenie leków przeciwalergicznych. Gdy przyczyną nieestetycznych worków pod oczami jest niedoczynność tarczycy, niezbędne jest stosowanie syntetycznej l-tyroksyny. Jeżeli odpowiada za nie niedobór witaminy B6 czy kwasu foliowego, rozwiązaniem problemu jest odpowiednia suplementacja.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.