Trwa ładowanie...

OB (odczyn Biernackiego) - charakterystyka, normy

OB, czyli odczyn Biernackiego lub opad Biernackiego, to badanie szybkości opadania krwinek. Normy OB zależą od płci i wieku osoby badanej. Szybkość opadania krwinek jest niespecyficznym wskaźnikiem procesu chorobowego. Reakcja Biernackiego służy również do monitorowania choroby. Wartość OB może zwiększyć się lub zmniejszyć w zależności od rodzaju choroby, np. wzrost OB pojawia się, gdy występuje nadczynność tarczycy czy stan zapalny, natomiast obniżone OB w przewlekłej niewydolności krążenia.

spis treści

1. OB - charakterystyka badania

Odczyn Biernackiego jest to wskaźnik sedymentacji erytrocytów, tzn. jest miarą szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu w jednostce czasu. OB określane jest najczęściej po jednej godzinie, czasami po dwóch. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska polskiego lekarza Edmunda Biernackiego, który jako pierwszy opracował to badanie.

Zobacz film: "Oddajesz krew? To warto wiedzieć"

W warunkach fizjologicznych OB ma wartość stałą, ale zależy od:

Badanie OB, czyli opad Biernackiego, wykonywane jest na próbce krwi pacjenta, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo. Krew pobierana jest do strzykawki zawierającej cytrynian sodu, po czym wprowadzana jest do specjalnej kalibrowanej rurki z podziałką, co 1 milimetr. Rurka pozostaje w pozycji pionowej i wynik odczytuje się po godzinie. Czasami można wykonać badanie OB przyspieszone, które polega na ustawieniu rurki w pozycji skośnej i odczytaniu pierwszego wyniku po 7 minutach, a następnego po kolejnych 3 minutach. Zaleca się jednak przeprowadzić oznaczenie OB w sposób klasyczny. Przyśpieszone badanie wykonuje się orientacyjnie w przypadkach, gdy wymagane jest szybka analiza krwi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. OB - wyniki badania

Szybkość opadania krwinek zależna jest przede wszystkim od płci i wieku pacjenta. Prawidłowe wartości OB powinny wynosić:

  • u noworodków w granicach 0 - 2 mm/h;
  • u niemowląt do 6. miesiąca życia 12 - 17 mm/h;
  • u kobiet przed 50. rokiem życia nie powinno przekraczać 20 mm/h;
  • u kobiet powyżej 50. roku życia do 30 mm/h;
  • u mężczyzn przed 50. rokiem życia nie większe OB niż 15 mm/h;
  • u mężczyzn po 50. roku życia do 20 mm/h.

U osób starszych wartości prawidłowe OB mogą być jeszcze wyższe.

Zobacz także

2.1. OB - kiedy zmienia się wartość?

Wysokie OB może być spowodowane różnymi chorobami. Znajdziemy wśród nich stany zapalne o podłożu infekcyjnym lub nieinfekcyjnym, nowotwory, choroby rozrostowe krwi (np. białaczka), choroby autoimmunologiczne, zawał mięśnia sercowego, urazy bądź złamania kości, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, hipercholesterolemia. Zbyt wysokie OB krwi może wystąpić u kobiet w okresie przedmiesiączkowym lub podczas krwawienia, u kobiet w okresie ciąży i do 6. tygodnia po porodzie. Do podwyższenia OB przyczyniają się też hormonalne środki antykoncepcyjne.

Badania krwi - erytrocyty
Badania krwi - erytrocyty

Krwinki czerwone (inaczej zwane erytrocytami) odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym organizmie.

zobacz galerię

Wartości poniżej normy mogą zaś świadczyć o:

Badanie OB nie wskazuje konkretnie, na jaką chorobę cierpi pacjent, na lokalizację infekcji ani na jej czynnik sprawczy (wirusy, bakterie, pasożyty), ale jest ważnym czynnikiem informującym o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Badanie OB jest najczęstszym badaniem diagnostycznym i głównie wykonywane jest przy morfologii krwi. Zaleca się je wykonać bez zlecenia lekarza, przynajmniej raz w roku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leukocyty
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza