Trwa ładowanie...

OB (odczyn Biernackiego) - charakterystyka, normy, interpretacja wyników

 Paula Jakubasik
23.01.2024 12:58
OB (odczyn Biernackiego) to marker stanu zapalnego w organizmie.
OB (odczyn Biernackiego) to marker stanu zapalnego w organizmie. (Adobe Stock)

OB (odczyn Biernackiego lub opad Biernackiego) to badanie laboratoryjne, które mierzy szybkość opadania krwinek czerwonych (erytrocytów) w próbce krwi. OB jest markerem stanu zapalnego i wskaźnikiem procesu chorobowego w organizmie. Jakie jest zastosowanie odczynu Biernackiego w diagnostyce?

spis treści

1. Co to jest OB?

Odczyn Biernackiego (OB) to badanie laboratoryjne służące do oceny szybkości opadania erytrocytów (czerwonych krwinek) w próbce krwi, mające na celu monitorowanie obecności i nasilenia stanu zapalnego w organizmie. Procedura obejmuje umieszczenie krwi w pionowej rurce, a następnie obserwowanie jak szybko erytrocyty opadają pod wpływem sił grawitacyjnych.

W normalnych warunkach jest to dość powolny proces, jednak w obliczu stanu zapalnego, białka ostrej fazy reagują z erytrocytami, prowadząc do ich aglutynacji i szybkiego opadania.

Zobacz film: "Oddajesz krew? To warto wiedzieć"

Wynik odczynu Biernackiego jest wyrażany w milimetrach na godzinę (mm/h) i może być interpretowany jako wskaźnik obecności reakcji zapalnej w organizmie. Badanie jest też często wykorzystywane jako narzędzie diagnostyczne w monitorowaniu skuteczności leczenia chorób o charakterze zapalnym.

2. Normy odczynu Biernackiego

Prawidłowe wartości OB to:

  • noworodki: 0 - 2 mm na godzinę,
  • niemowlęta (od 6 miesiąca życia): 12 - 17 mm na godzinę,
  • kobiety poniżej 50. roku życia: 6 - 11 mm na godzinę,
  • kobiety powyżej 50 roku życia: do 30 mm na godzinę,
  • mężczyźni poniżej 50 roku życia: 3 - 8 mm na godzinę,
  • mężczyźni powyżej 50 roku życia: do 20 mm na godzinę.

Warto pamiętać, że normy mogą się różnić w zależności od laboratorium i stosowanych jednostek miary. Interpretacja wyników OB zawsze powinna być dokonywana przez lekarza, który uwzględni indywidualne cechy pacjenta, kontekst kliniczny i wyniki innych badań diagnostycznych.

3. Jak interpretować wyniki OB (odczyn Biernackiego)?

3.1. OB poniżej normy

Zbyt niskie wyniki OB są bardzo rzadko spotykane, ale są wskazaniem do poszerzonej diagnostyki. Jednym z potencjalnych wyjaśnień jest czerwienica (nadkrwistość), czyli choroba charakteryzującą się nadprodukcją jednego lub kilku składników krwi.

Obniżone OB może być również rezultatem żółtaczki, chorób alergicznych, przewlekłej niewydolności krążenia, zaburzeń krążenia czy hipofibrynogemii.

3.2. OB powyżej normy

Możliwe przyczyny podwyższonego odczynu Biernackiego to:

Warto mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach podwyższone OB jest stanem fizjologicznym. Przykłady to okres ciąży i połogu, menstruacja oraz stosowanie środków hormonalnych.

4. Czy istnieją czynniki wpływające na wyniki odczynu Biernackiego?

Czynniki wpływające na wyniki OB to:

  • wiek i płeć,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • choroby przewlekłe,
  • niektóre leki (np. NLPZ),
  • stres.

5. Jakie są metody kontrolowania poziomu OB w organizmie?

Kontrolowanie poziomu odczynu Biernackiego możliwe jest za pomocą badania laboratoryjnego krwi, które można wykonać prywatnie lub w ramach NFZ (na podstawie skierowania od lekarza). Do oznaczenia poziomu OB konieczne jest pobranie próbki krwi, zwykle ze zgięcia łokciowego.

6. Czy OB jest specyficzny dla określonych schorzeń?

Warto zauważyć, że OB nie jest specyficznym wskaźnikiem dla konkretnej choroby, ale sygnalizuje obecność stanu zapalnego. Dlatego interpretacja wyników zawsze powinna być dokonywana przez lekarza w kontekście innych badań laboratoryjnych, objawów klinicznych i historii medycznej pacjenta.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leukocyty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze