Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy może mieć niestety wiele przyczyn, dlatego objawy tej choroby mogą być także różne i będą związane z wieloma narządami. Dlatego niedoczynność tarczycy jest dość trudna w diagnostyce.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Przede wszystkim niedoczynność tarczycy jest związana ze znacznym niedoborem hormonów. Przyczyn choroby może być naprawdę dużo – od choroby autoimmunologicznej aż po mechaniczny uraz. Niedoczynność tarczycy objawy mogą być różnorodne i dlatego często zdarza się, że stawiana jest nieprawidłowa diagnoza i pacjent jest leczony pod kątem przykładowo zbyt wysokiego cholesterolu, depresji czy dolegliwości skórnych.

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Choroba Hashimoto jest to limfocytowe zapalenie tarczycy, które nie jest bolesne, ale prowadzi do powolnego niszczenia tarczycy, a tym samym do znacznie mniejszej produkcji hormonów. Trwałą niedoczynność tarczycy może także powodować chirurgiczne jej usunięcie przykładowo z powodu choroby Gravesa i Basedowa czy raka tarczycy. Oczywiście stopień choroby jest uwarunkowany tym czy został usunięty cały gruczoł czy może jeden płat.

Niedoczynność tarczycy może być także spowodowana stanem zapalnym tarczycy, ale w tym przypadku niedoczynność może być stanem przejściowym. Wtórna niedoczynność tarczycy ma także swoje źródło w chorobie przysadki, niedoczynność tarczycy rodzaju trzeciorzędowego może być spowodowana zaburzonym funkcjonowaniem podwzgórza. Istnieje również wrodzona niedoczynność tarczycy, która wynikać może z np. niewłaściwego wykształcenia tego narządu.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

Niedoczynność tarczycy – objawy

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele objawów:

Niedoczynność tarczycy subkliniczna nie ma typowych objawów, ale mogą się pojawić np. stany depresyjne, fazy obniżonego nastroju, znaczne zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli znaczny wzrost cholesterolu całkowitego.

Niedoczynność tarczycy – leczenie

Niedoczynność tarczycy jest leczona poprzez właściwą i systematyczną suplementację brakujących hormonów tarczycy. Jest to najczęściej lewo tyroksyna, którą produkuje się w sposób syntetyczny. Lewotyroksyna ma takie samo działanie jak hormony znajdujące się w tarczycy. Lecząc niedoczynność tarczycy lekarz rodzaj leku i oczywiście jego dawki ustala pod kątem danego pacjenta.

Leczenie lewotyroksyną musi być pod stałą kontrolą specjalisty. Jeśli chodzi o pierwotną niedoczynność tarczycy konieczna jest stała kontrola stężenia TSH, jeżeli niedoczynność tarczycy da się wyrównać kontrola odbywa się nawet raz do roku. Przyjmowanie leków musi odbywać się regularnie, oczywiście te same dawki muszą być przyjmowane o tej samej porze dnia.

Komentarze (16)
~Karolina
~Karolina 4 miesiące temu

@~Angelika 2: Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem- sama od ponad 10 lat mam stwierdzone Hashimoto, biore codziennie hormon w całkiem sporej dawce, urodzilam 4 dzieci( w tym bliźnięta) i ciągle słyszę uwagi jak to robię,że tak chuda jestem... Mam normalna wagę, nie pilnuje diety... Myślę, że reakcja na hormony to kwestia organizmu... Pozdrawiam!

Odpowiedz
~Angelika
~Angelika 4 miesiące temu

Tarczycę trzeba leczyć. I nie na żadnych objawów (usunąć trzeba jeśli dusi czyli zatyka, a nic poza tym). Dopiero po usunięciu tarczycy jedyny objaw to ospałość poprzez branie leków. Wiem to z doświadczenia swojego i wielu ludzi z którymi chodzę przez wiele lat do endokrynologa. Skóra jest ok, włosy nie wypadają, z wiekiem siwieją ale nie wypadają, sexu się chce tak jak chciało... Z kim bym nie rozmawiał to nie mają żadnych ubocznych objawów oprócz śpiączki. Można spać w nocy kilka godzin i jeszcze dosypiać w ciągu dnia. Ciągle chce się spać. Moja rada to: jeśli Was nie dusi tarczyca to jej nie usuwajcie. Bo leki trzeba brać codziennie do końca życia. Nie są drogie bo około 6zł za opakowanie 100tabletek, no ale brać trzeba. Niestety.

Odpowiedz
~zdrowy ludek
~zdrowy ludek 4 miesiące temu

Tarczyca wytwarza hormony. Jej niedoczynność to obniżenie produkcji jej hormonów. Z czego tarczyca wytwarza hormony? No głównie z jodu. Selenu. Wit. A Jakoś nie widać tej treści w artykule? A jeżeli napiszę, że jednym z powodów niedoczynności tarczycy są małe piersi? To czy polecicie je powiększać? (To jest bzdura, ale małe piersi gromadzą mało jodu, a duże - dużo) A mamy na obszarze Polski deficyt jodu. Jodowana sól nie rozwiązuje problemu, trzeba by jeść jej 170 gram dziennie. Stan zapalny tarczycy? A czy ktoś miał leczony stan zapalny tarczycy? To jest szczęściarz! Bo wszyscy mają pakowane hormony. Czyli leczenie objawowe. A przyczynowe? O tym lekarze zapomnieli w latach 50 XX w. A każdy stan zapalny można załatwić w tydzień maksimum. Lekarz się śmieje? Jego nikt o tym nie uczył. Przecież lepiej sprzedawać leki pacjentowi przez 40 lat niż wyleczyć go w krótkim czasie. Moja żona brała letrox 150 przez 4 lata. Wyprowadzaliśmy ją następnie 2 lata, bo była ogólnie bardzo chora. Od 8 miesięcy letrox = 0, TSH, ft3 i ft4 w normie. Czyli można. Ale do tego trzeba mieć otwartą głowę. A dziś o to niełatwo. No to chorujemy. Szkoda.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie
Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Hypotyreoza

Hypotyreoza

Sześciotygodniowe dziecko cierpiące na niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Chora tarczyca

Chora tarczyca Odtwórz wideo

? O swoim doświadczeniu choroby opowiada aktorka Anna Powierza. W rozmowie z Kariną Kunkiewicz wyjaśnia, jak można rozpoznać niedoczynność tarczycy. Zobacz (...) także: Jedna z najczęstszych przyczyn...

Wole - podział woli, przyczyny powiększenia tarczycy, wole guzowate, wole nadczynne, leczenie

Powiększenie tarczycy

Powiększenie tarczycy

Kobieta z dużym wolem.

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Leczenie niedoczynności tarczycy - naturalne metody, dieta

Leczenie niedoczynności tarczycy - naturalne metody, dieta

metody Niedoczynność tarczycy pojawia się pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Główną przyczyną choroby jest przewlekłe zapalenie tarczycy (...) . Leczenie...

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Rak rdzeniasty tarczycy (WIDEO)

Rak rdzeniasty tarczycy (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak rdzeniasty tarczycy Rak rdzeniasty tarczycy uznawany jest za stosunkowo rzadki nowotwór. Co roku w Polsce diagnozuje się około 100 nowych (...) Europejskiej leczenie. Na ten problem zwrócili uwagę...

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Nawyki, które pogłębiają problemy z tarczycą

Nawyki, które pogłębiają problemy z tarczycą

Choroby tarczycy Senność w ciągu dnia, przemęczenie i wahania nastroju to niektóre objawy problemów z tarczycą. Gruczoł ten jest odpowiedzialny (...) TPO (tyreoperoksydazy), który przyłącza jod do tyrozyny, tworząc hormon...

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

U wielu dorosłych osób diagnozowane są niewielkie guzki zlokalizowane w obszarze gruczołu tarczowego, jednak ryzyko nowotworu złośliwego nie przekracza 5% przypadków.