Trwa ładowanie...

MCH - badanie czynnika, normy

Avatar placeholder
17.11.2022 15:58
Badanie MCH jest ważnym wskaźnikiem krwi
Badanie MCH jest ważnym wskaźnikiem krwi (123rf.com)

Podstawowe badanie krwi, jakim jest morfologia, pozwala na zdiagnozowanie wielu patologii w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Jednym z otrzymywanych wyników jest poziom MCH, informujący o parametrach czerwonych krwinek.

spis treści

1. Co to jest MCH

MCH (Mean Corpuscular Hemoglobin/Mean Cell Hemoglobin) to średnia masa hemoglobiny w erytrocycie, czyli czerwonej krwince. Wskaźnik MCH określa się wykonując morfologię krwi obwodowej. Prawidłowy poziom powinien mieścić się w granicach: 27 - 33 pg. Zarówno zawyżony jak i zaniżony wynik wskazuje na stan chorobowy, najczęściej niedokrwistość.

MCH nie jest zależne od wieku i płci, w przeciwieństwie do wskaźnika MCV. Jednakże wynik wskaźnika MCH może zostać zachwiany przez ciążę lub menstruację.

Zobacz film: "Badania krwi - hemoglobina"

Podwyższony poziom MCH lub niska średnia masa hemoglobiny związane są z wieloma współistniejącymi chorobami. Głównie występują, odpowiednio, gdy pojawia się niedokrwistość nadbarwliwa lub niedokrwistość niedobarwliwa. Wpływ ma na to także niedobór żelaza w organizmie, a także zmiany w strukturze hemoglobiny.

Wyższy poziom MCH może świadczyć również o sferocytozie wrodzonej.

2. Jak przygotować się do badania MCH

Średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej (MCH) wykonywana jest podczas całkowitego badania morfologicznego krwi. Badanie cech morfologicznych krwi stanowi podstawę oceny stanu zdrowia "osób zdrowych", jak również tych, które zgłaszają określone dolegliwości. Przez długi czas badanie krwi opierało się na oglądaniu pod mikroskopem kształtu, rozmiaru i cech zewnętrznych poszczególnych krwinek. Obecnie morfologia wykonywana jest automatycznie.

Badanie krwi zawsze wykonuje się na czczo, po uprzednim powstrzymaniu się od jedzenia przez co najmniej 8 godzin. Próbkę krwi pobiera się z żyły łokciowej.

Wskaźnik MCH we krwi nie będzie miarodajny, jeśli badanie zostanie przeprowadzone w okresie ciąży oraz w trakcie miesiączkowania, kiedy to zmianie ulegają parametry krwi. Kilka dni przed badaniem należy także odstawić przyjmowane leki oraz prawidłowo się odżywiać, np. zbyt duża ilość spożywanej wątróbki i pokarmów zawierających żelazo może wpłynąć na zafałszowanie wyników badania.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Jakie są normy MCH

Średnia masa hemoglobiny może być wyliczana ze zmierzonej wartości hemoglobiny i zmierzonej liczby krwinek czerwonych. Jednostkami stosowanymi do określania czynnika, jakim jest wskaźnik MCH są pg (pikogram) i fmol (femtomol).
Wartość referencyjna MCH wynosi 27 - 33 pg.
Gdy wartość MCH wynosi 34 pg wskazuje to już na podwyższony poziom.

Podwyższone MCH świadczy o następujących chorobach:

Jak naturalnie poprawić poziom hemoglobiny?
Jak naturalnie poprawić poziom hemoglobiny? [8 zdjęć]

Niski poziom hemoglobiny związany z anemią spowodowaną niedoborem żelaza może być poprawiony poprzez

zobacz galerię

Obniżona wartość MCH, to tzw. mikrocytoza. MCH obniżone występuje w przypadku:

  • zaburzeń wodno-elektrolitowych, głównie przewodnienia hipotonicznego;
  • niedokrwistości niedobarwliwej z niedoboru żelaza (niedokrwistość niedobarwliwa to typ niedokrwistości charakteryzujący się tym, że niedobór hemoglobiny jest stosunkowo większy niż krwinek czerwonych);
  • niedokrwistości w przebiegu choroby nowotworowej;
  • niedokrwistości w przewlekłych stanach chorobowych;
  • w wyniku utraty dużej ilości krwi.

Zobacz także:

Hemoglobinopatie, tj. zmiany w strukturze hemoglobiny znacząco wpływają także na średnią masę hemoglobiny. Niedobór żelaza powoduje niedokrwistość niedobarwliwą ze względu na to, iż pierwiastek ten wchodzi w skład hemoglobiny i bierze udział w przenoszeniu tlenu przez krwinki czerwone.

Badanie MCH jest ważnym wskaźnikiem krwi. Jego zmiany mogą wskazywać na poważne stany patologiczne. Przy zdiagnozowaniu podczas morfologii krwi obniżonej lub zawyżonej wartości MCH nie wolno tego lekceważyć, lecz bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: MCHC
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze