Anty-TPO - wskazania, charakterystyka, normy, interpretacja
Anty-TPO to badanie przeciwciał stosowane w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy. Anty-TPO to badanie krwi wykonywane zazwyczaj jednocześnie z badaniem stężenia tyreoglobuliny oraz w przypadku niepokojących wyników wcześniejszych badań TSH, T3 i T4. Przeciwciała anty-TPO oznaczone w badanej próbce mogą świadczyć o występowaniu choroby Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Wskazaniem do badania poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO są głównie objawy wskazujące na niedoczynność gruczołu tarczowego. Przeciwciała anty-TPO badane są także w celu określenia czy możliwe jest zastosowanie leczenia takimi lekami, jak amiodaron czy interferon alfa i interleukina 2.
Zobacz film: "Jak rozpoznać choroby tarczycy?"
- 1. Anty-TPO - wskazania
- 2. Anty-TPO - charakterystyka
- 3. Anty-TPO - normy
- 4. Anty-TPO - interpretacja
1. Anty-TPO - wskazania
Anty-TPO to przeciwciała przeciwtarczycowe. Do produkcji anty-TPO w organizmie dochodzi w wyniku potraktowania przez układ immunologiczny komórek tarczycy jako obcych. W wyniku tego następuje uszkodzenie tkanki tarczycy, przewlekłe zapalenie gruczołu, zaburzenie jego funkcji (niedoczynności lub nadczynności tarczycy).
Badanie krwi na przeciwciała anty-TPO wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby autoimmunologicznej tarczycy oraz u osób z innymi chorobami autoagresywnymi, na przykład układowym toczniem rumieniowatym, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy niedokrwistością złośliwą, jeśli pojawiły się u nich objawy wskazujące na chorobę tarczycy.
Symptomami stanowiącymi wskazanie do przeprowadzenia badania na przeciwciała anty-TPO, związanymi z niedoczynnością tarczycy są takie objawy, jak:
- wole;
- tycie;
- przemęczenie;
- wypadanie włosów;
- wysuszona skóra;
- zaparcia;
- wrażliwość na zimno.
O nadczynności tarczycy może świadczyć:
- nadmierne pocenie się;
- zmęczenie;
- nagła utrata wagi;
- przyspieszona akcja serca;
- lęk;
- bezsenność;
- drżenie mięśni;
- wytrzeszcz oczu.
Przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO badane są także, gdy lekarz postanawia zastosować leczenie za pomocą amiodaronu, litu, interferonu alfa czy interleukiny 2, które mogą spowodować niedoczynność tarczycy.
Zobacz także:
2. Anty-TPO - charakterystyka
Anty-TPO oznacza się w badaniu krwi. Pierwszym etapem badania na anty-TPO jest pobranie próbki krwi z żyły (najczęściej łokciowej). Następnie próbka oddawana jest do analizy laboratoryjnej.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy przeciwciała anty TPO i anty TG występują u osoby zdrowej? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Co oznacza wynik anty-TPO? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Wyniki przeciwciał anty-TPO - odpowiada lek.Tomasz Budlewski
3. Anty-TPO - normy
Anty-TPO oznacza się w celu wykrycia i określenia poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych, jednak nie określono jednolitych wartości referencyjnych dla anty-TPO. Wiąże się to z faktem, iż na wynik anty-TPO duży wpływ mają takie czynniki, jak wiek, płeć, metoda badania, badana populacja i laboratorium, gdzie badanie anty-TPO jest wykonywane. Zakres referencyjny dla anty-TPO określany jest dla konkretnego oznaczenia.
4. Anty-TPO - interpretacja
Anty-TPO jest wskaźnikiem różnych schorzeń. Nieprawidłowy wynik anty-TPO świadczy bowiem o zaburzeniu autoimmunologicznym związanym z tarczycą. Niezbyt wysoki poziom przeciwciał anty-TPO może oznaczać cukrzycę typu I, układową chorobę tkanki łącznej, raka tarczycy lub reumatoidalne zapalenie stawów. Znacznie podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO tarczycy wskazuje z kolei na chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa.
Ze względu na różne wartości referencyjne, wynik badania poziomu przeciwciał anty-TPO różni się w zależności od laboratorium, gdzie jest wykonywane. Z tego względu osoby wykonujące badanie anty-TPO w celu kontrolowania i oceny przebiegu choroby tarczycy powinny zawsze zgłaszać się do tego samego laboratorium analitycznego.
Komentarze