Trwa ładowanie...

Anty-TPO - wskazania, charakterystyka, normy, interpretacja wyników badania

Avatar placeholder
Marta Bednarska 21.11.2023 10:38
Anty-TPO oznacza się w badaniu krwi
Anty-TPO oznacza się w badaniu krwi (123rf.com)

Anty-TPO to badanie przeciwciał stosowane w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy. Wykonuje się je zazwyczaj jednocześnie z badaniem stężenia tyreoglobuliny oraz - w przypadku niepokojących wyników wcześniejszych badań - TSH, T3 i T4. Wskazaniem do badania poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO są głównie objawy wskazujące na niedoczynność gruczołu tarczowego. Przeciwciała anty-TPO badane są także w celu określenia, czy możliwe jest zastosowanie leczenia takimi lekami, jak amiodaron czy interferon alfa i interleukina 2. Sprawdź, na czym polega badanie antyTPO i jak interpretować jego wyniki.

spis treści

1. Czym są przeciwciała anty-TPO

Anty-TPO to przeciwciała przeciwtarczycowe, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) - enzymu tarczycy, który bierze udział w wytwarzaniu tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3) .

Do produkcji przeciwciał anty-TPO dochodzi wtedy, gdy układ odpornościowy z niewiadomych powodów zaczyna traktować komórki tarczycy jako obce. W konsekwencji następuje uszkodzenie tkanki tarczycy, przewlekłe zapalenie gruczołu, zaburzenie jego funkcji (niedoczynność tarczycy lub nadczynności tarczycy).

2. Wskazania do badania anty-TPO

Zobacz film: "Na chorą tarczycę cierpi co piąty Polak"

Badanie na przeciwciała anty-TPO wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób autoimmunologicznych tarczycy.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało.

zobacz galerię

Objawy związane z niedoczynnością tarczycy, które są wskazaniami do przeprowadzenia, to:

O nadczynności tarczycy może świadczyć:

Przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO badane są także wtedy, gdy lekarz postanawia zastosować leczenie za pomocą amiodaronu, litu, interferonu alfa czy interleukiny 2, które mogą spowodować niedoczynność tarczycy.

Zobacz także:

3. Na czym polega badanie anty-TPO

Anty-TPO oznacza się w badaniu krwi. Pierwszym etapem badania anty-TPO jest pobranie próbki krwi z żyły (najczęściej łokciowej). Następnie próbka oddawana jest do analizy laboratoryjnej. Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo.

4. Normy dla badania

Anty-TPO oznacza się w celu wykrycia i określenia poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych, jednak nie określono jednolitych wartości referencyjnych dla anty-TPO.

Wiąże się to z tym, iż na wynik anty-TPO duży wpływ mają takie czynniki, jak wiek, płeć, metoda badania, badana populacja i laboratorium, gdzie badanie anty-TPO jest wykonywane.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

5. Interpretacja wyników badania anty-TPO

Nieprawidłowy wynik anty-TPO świadczy o zaburzeniu autoimmunologicznym związanym z tarczycą.

Niezbyt wysoki poziom przeciwciał anty-TPO może oznaczać

Znacznie podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO tarczycy wskazuje z kolei na chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa.

Ze względu na różne wartości referencyjne, wynik badania poziomu przeciwciał anty-TPO różni się w zależności od laboratorium, gdzie jest wykonywane. Z tego względu osoby wykonujące badanie anty-TPO w celu kontrolowania i oceny przebiegu choroby tarczycy powinny zawsze zgłaszać się do tego samego laboratorium analitycznego.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: P-LCR
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze