Trwa ładowanie...

Czerwienica – charakterystyka, objawy, rodzaje

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 07.04.2021 16:47
Czerwienica – charakterystyka, objawy, rodzaje
Czerwienica – charakterystyka, objawy, rodzaje

Czerwienica związana jest z wytwarzaniem przez organizm nieprawidłowej liczby podstawowych elementów krwi – głównie czerwonych krwinek (erytrocytów). Czerwienica to inaczej nadkrwistość. Wyróżnia się trzy rodzaje tego schorzenia.

spis treści

1. Objawy czerwienicy

Czerwienica, choć może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyka osób miedzy 40. a 80. rokiem życia. Nieco częściej też zapadają na nią kobiety. Wyróżnić można trzy rodzaje czerwienicy: prawdziwą, wtórną, rzekomą. Objawy czerwienicy mogą być różne, tak jak różna może być liczba czerwonych krwinek. Jeśli choroba nie jest zaawansowana, erytrocytów jest niewiele więcej, niż wskazuje norma – objawów nie będzie. Co jednak, gdy liczba czerwonych krwinek znacznie wzrośnie? Chory na czerwienicę będzie odczuwał wtedy szereg objawów, takich jak: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy w uszach, zaczerwienienie i świąd skóry twarzy, rąk, stóp. Objawy czerwienicy mogą być też znacznie bardziej poważne – może to być nadciśnienie tętnicze, zakrzepica żył, a nawet zawał serca.

Czerwienica związana jest ze zbyt dużą ilością erytrocytów
Czerwienica związana jest ze zbyt dużą ilością erytrocytów

2. Rodzaje czerwienicy

2.1. Czerwienica prawdziwa

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Zakrzepica żylna lub tętnicza to zazwyczaj pierwszy objaw czerwienicy prawdziwej, której istota polega na wzroście nie tylko krwinek czerwonych, ale też białych. Powikłania czerwienicy prawdziwej mogą być niebezpieczne – są to przede wszystkim zatory w żyłach lub tętnicach, które z kolei mogą przyczynić się do udaru mózgu lub zawału serca. U pacjentów z czerwienicą prawdziwa stosuje się upusty krwi, które mają zmniejszyć gęstość krwi.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą często pracujemy sami. Jest ona przewlekłym procesem zapalnym dotykającym

zobacz galerię

2.2. Czerwienica wtórna

Pojawia się ona zazwyczaj u osób z jakimiś chorobami przewlekłymi. Powstawaniu czerwienicy wtórnej sprzyjają choroby nerek takie jak: wodonercze, torbiele, zapalenie kłębuszków nerkowych. Bywa też, że przyczyną jej wystąpienia jest stan po przeszczepie nerki, nowotwór, wszczepienie sztucznych zastawek serca. Inne przyczyny czerwienicy wtórnej to:

  • choroby płuc i serca,
  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • bezdech senny,
  • przyjmowanie steroidów anabolicznych lub kortykosteroidów.

Aby wyleczyć czerwienicę wtórną, trzeba najpierw rozpoznać i wyleczyć chorobę podstawową. Pacjenci z czerwienicą wtórną otrzymują leki przeciwpłytkowe chroniące przed zakrzepami i zatorami.

Zobacz także:

2.3. Czerwienica rzekoma

Ten rodzaj czerwienicy pojawia się, gdy w organizmie zaczyna brakować wody. Biegunki, wymioty, przegrzanie to czynniki, które wpływają na utratę płynów z organizmu. Przyczyną czerwienicy rzekomej może być też znaczna otyłość, przewlekły alkoholizm czy choroby jelit.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niedotlenienie mózgu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze