Trwa ładowanie...

Czerwienica – charakterystyka, objawy, rodzaje

Avatar placeholder
07.04.2021 16:47
Czerwienica – charakterystyka, objawy, rodzaje
Czerwienica – charakterystyka, objawy, rodzaje

Czerwienica związana jest z wytwarzaniem przez organizm nieprawidłowej liczby podstawowych elementów krwi – głównie czerwonych krwinek (erytrocytów). Czerwienica to inaczej nadkrwistość. Wyróżnia się trzy rodzaje tego schorzenia.

spis treści

1. Objawy czerwienicy

Czerwienica, choć może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyka osób miedzy 40. a 80. rokiem życia. Nieco częściej też zapadają na nią kobiety. Wyróżnić można trzy rodzaje czerwienicy: prawdziwą, wtórną, rzekomą. Objawy czerwienicy mogą być różne, tak jak różna może być liczba czerwonych krwinek. Jeśli choroba nie jest zaawansowana, erytrocytów jest niewiele więcej, niż wskazuje norma – objawów nie będzie. Co jednak, gdy liczba czerwonych krwinek znacznie wzrośnie? Chory na czerwienicę będzie odczuwał wtedy szereg objawów, takich jak: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy w uszach, zaczerwienienie i świąd skóry twarzy, rąk, stóp. Objawy czerwienicy mogą być też znacznie bardziej poważne – może to być nadciśnienie tętnicze, zakrzepica żył, a nawet zawał serca.

Czerwienica związana jest ze zbyt dużą ilością erytrocytów
Czerwienica związana jest ze zbyt dużą ilością erytrocytów

2. Rodzaje czerwienicy

2.1. Czerwienica prawdziwa

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Zakrzepica żylna lub tętnicza to zazwyczaj pierwszy objaw czerwienicy prawdziwej, której istota polega na wzroście nie tylko krwinek czerwonych, ale też białych. Powikłania czerwienicy prawdziwej mogą być niebezpieczne – są to przede wszystkim zatory w żyłach lub tętnicach, które z kolei mogą przyczynić się do udaru mózgu lub zawału serca. U pacjentów z czerwienicą prawdziwa stosuje się upusty krwi, które mają zmniejszyć gęstość krwi.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą często pracujemy sami. Jest ona przewlekłym procesem zapalnym dotykającym

zobacz galerię

2.2. Czerwienica wtórna

Pojawia się ona zazwyczaj u osób z jakimiś chorobami przewlekłymi. Powstawaniu czerwienicy wtórnej sprzyjają choroby nerek takie jak: wodonercze, torbiele, zapalenie kłębuszków nerkowych. Bywa też, że przyczyną jej wystąpienia jest stan po przeszczepie nerki, nowotwór, wszczepienie sztucznych zastawek serca. Inne przyczyny czerwienicy wtórnej to:

  • choroby płuc i serca,
  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • bezdech senny,
  • przyjmowanie steroidów anabolicznych lub kortykosteroidów.

Aby wyleczyć czerwienicę wtórną, trzeba najpierw rozpoznać i wyleczyć chorobę podstawową. Pacjenci z czerwienicą wtórną otrzymują leki przeciwpłytkowe chroniące przed zakrzepami i zatorami.

Zobacz także:

2.3. Czerwienica rzekoma

Ten rodzaj czerwienicy pojawia się, gdy w organizmie zaczyna brakować wody. Biegunki, wymioty, przegrzanie to czynniki, które wpływają na utratę płynów z organizmu. Przyczyną czerwienicy rzekomej może być też znaczna otyłość, przewlekły alkoholizm czy choroby jelit.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niedotlenienie mózgu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze