Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – charakterystyka, działanie, stosowanie

Zazwyczaj, aby uśmierzyć różnego rodzaju dolegliwości, sięgamy po tabletki o działaniu przeciwbólowym. Większość z nich należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomimo doraźnej pomocy, jaką możemy uzyskać ze spożycia tej grupy leków, mogą one stanowić zagrożenie. Ważne, aby nie łykać tabletek jedna po drugiej, gdyż może to powodować wystąpienie niebezpiecznych skutków ubocznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zobacz film: "Czym możemy popijać leki?"

spis treści

1. Co to są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) pochodzą z grupy leków, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Większość niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest dostępna bez recepty, co często jest powodem ich nadużywania. Nazywane są niesteroidowymi w odróżnieniu od grupy kortykosteroidów, które chociaż również wykazują działanie przeciwzapalne to jednak  posiadają inną strukturę.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Niesteroidowe leki przeciwzapalne

2. Jak działają NLPZ?

Wśród grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych wyróżnia się leki będące pochodną różnych kwasów, związków chemicznych, np. najczęściej używany niesteroidowy lek przeciwzapalny – ibuprofen jest pochodną kwasu propionowego. Obok niego do tej samej grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych zalicza się naproksen, flurbiprofen, ketoprofen oraz kwas tiaprofenowy. Spośród pochodnych kwasu salicylowego wyróżnia się kwas acetylosalicylowy, amid kwasu salicylowego, salicylan choliny, diflunisal.

Dodatkowo do niesteroidowych leków przeciwzapalnych zalicza się także:

  • diklofenak, fenklofenak, aklofenak, które są pochodnymi kwasu fenylooctowego,
  • indometacynę, tolmetynę, acemetacynę i sulindak, czyli pochodne alifatyczne i heterocykliczne,
  • kwas niflumowy, kwas flufenamowy, kwas neklofenamowy, kwas mefenamowy, będące pochodnymi kwasu antranilowego,
  • pochodne substancji zwanej, benzotiazyną, np. sudoksykam, piroksykam, izoksykam, meloksykam,
  • pochodne pirazolu, czyli aminofenazon,azapropazon, fenylbutazon oksyfenbutazon, metamizol, 
  • pochodną substancję naftyloketonów - nabumeton
  • a także celekoksyb i rofekoksyb (czyli tzw. koksyby).

Każdy niesteroidowy lek przeciwzapalny może charakteryzować się innym wskazaniem i siłą działania. Niesteroidowe leki przeciwzapalne skutecznie zwalczają ból. Jest to spowodowane ich działaniem, które powoduje hamowanie dwóch rodzajów enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej (COX-1 i COX-2 - wpływają na receptory bólu i pośrednio powodują gorączkę i obrzęki).

10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają
10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają [11 zdjęć]

Wypadają ci włosy? Pomoże ci najczęściej traktowana tylko jako chwast pokrzywa. Jest ona prawdziwą bombą...

zobacz galerię

COX-1 odpowiada także za właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego (przeciwdziałanie temu enzymowi może skutkować, tym że błona śluzowa przewodu pokarmowego zostanie uszkodzona, dzieje się tak zwłaszcza w przypadku przedawkowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Chociaż NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, mogą różnić się miedzy sobą intensywnością działania substancji, niektóre związki z grupy NLP mogą ograniczać syntezę czynników reumatoidalnych np. piroksykam, a także zapobiegać zlepianiu płytek krwi, np. kwas acetylosalicylowy.

3. Stosowanie NLPZ

Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych są skuteczne w uśmierzaniu różnego rodzaju bólów. Wskazane jest ich użycie w przypadku bólu głowy, także bólów migrenowych, bólu zęba, mięśni, w przypadku bólów menstruacyjnych, lub bólu kości i stawów. Także w przypadku wystąpienia wysokiej gorączki czy reumatoidalnego zapalenia stawów można sięgnąć po lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Według ekspertów niesteroidowe leki przeciwzapalne mają również zastosowanie w przypadku w leczeniu dusznicy bolesnej, profilaktyce udarów i zakrzepów, lub w zawale serca.

To musisz wiedzieć

Przeciwskazaniami stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych stanowią choroby układu pokarmowego, arytmia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy nerek i wątroby, wiem poniżej 12 lat, hemofilia, ciąża oraz podczas karmienia piersią, alergia na składnik leku. Przedawkowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może powodować nudności, wymioty, ból głowy, ból brzucha lub biegunkę.W skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia niewydolności niektórych narządów, drgawek a nawet śpiączki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy