Trwa ładowanie...

Podstawowe profilaktyczne badania okresowe - krew, cholesterol, cukier

Avatar placeholder
04.01.2024 17:40
Podstawowe profilaktyczne badania okresowe - krew, cholesterol, cukier
Podstawowe profilaktyczne badania okresowe - krew, cholesterol, cukier

Każdy z nas przynajmniej raz do roku powinien wykonać badania okresowe. Podstawowymi badaniami profilaktycznymi są biochemia i morfologia krwi. Bardzo ważne jest by zlecony zestaw badań pozwalał ocenić czy nie podniósł się nam w ostatnim czasie poziom cholesterolu i cukru.

spis treści

Podstawowe badania okresowe nazywane są także badaniami ogólnymi. Zazwyczaj ograniczają się one do wykonania badania krwi i moczu. Choć powszechnie panuje przekonanie, że tylko osoby starsze powinny poddawać się takim badaniom to prawda jest taka, że zalecane są one każdemu niezależnie od tego ile ma lat. Natomiast osoby po czterdziestce powinny dodatkowo co roku sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. Badania okresowe mają na celu szybkie wykrycie zmian wskazujących na chorobę, by jak natychmiast wdrożyć odpowiednią terapię.

Lekarz mierzy ciśnienie krwi pacjentowi
Lekarz mierzy ciśnienie krwi pacjentowi

1. Podstawowe badania okresowe - badanie krwi

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Badanie okresowe krwi powinno być wykonane na czczo co oznacza, że kilka godzin przed pobraniem materiału do badań nie wolno nic jeść. Najczęściej krew do badań pobierana jest rano, w takiej sytuacji ostatni posiłek można zjeść nie później niż wieczorem.

Jest to bardzo ważne by otrzymane wyniki były wiarygodne. Posiłek zjedzony przed pobraniem krwi zawyży poziom glukozy i cholesterolu w badaniu. Niestety w takiej sytuacji badanie należy powtórzyć. Morfologia to badanie, dzięki któremu możemy uzyskać szczegółową wiedzę na temat składu krwi. Pozwala ono również wykryć ewentualne stany zapalne, które mają miejsce w naszym organizmie.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś

zobacz galerię

2. Podstawowe badania okresowe - badanie poziomu cukru we krwi

Jedną z bardziej istotnych informacji, jakie pozwalają nam uzyskać badania okresowe jest poziom cukru nazywany także przez lekarzy poziomem glukozy lub glikemią. Badanie to wykonuje się z tej samej próbki co morfologię. Wynik zawiera informacje na temat naszego aktualnego poziomu cukru oraz normę.

Dzięki temu istnieje możliwość samodzielnego porównania tych danych. Zakłada się, że prawidłowy wynik dla osoby dorosłej wynosi od 70 do 99 mg/dL. Wynik od 100 do 125 mg/dL określa się, jako poziom podwyższony glukozy i stan przedcukrzycowy. Natomiast poziom powyżej 126 mg/dL stanowi podejrzenie cukrzycy, aby potwierdzić diagnozę należy powtórzyć badanie krwi.

3. Podstawowe badania okresowe – poziom cholesterolu

Po czterdziestym roku życia każdy z nas powinien mieć rozszerzone badania okresowe o tak zwany lipidogram. Jeśli zlecenie na badania okresowe wystawia nasz lekarz rodzinny pamiętajmy, aby sprawdzić czy zaznaczył to badanie. Natomiast gdy badania wykonujemy w prywatnym laboratorium ważne jest by wyraźnie poinformować osobę wykonującą zlecenie, że chcemy także zbadać poziom cholesterolu.

Wynik lipidogramu daje nam informacje o poziomie cholesterolu we krwi oraz co równie ważne, jaki jest poziom poszczególnych jego frakcji: HDL i LDL. Cholesterol HDL określany jest, jako dobry natomiast LDL, jako zły. Badania okresowe mogą czasem wykazać, że ogólny poziom cholesterolu jest prawidłowy, natomiast za wysoki jest poziom frakcji LDL. Taki wynik świadczy o podwyższonym ryzyku rozwoju choroby miażdżycowej. Lipidogram jest także bezcennym źródłem informacji na temat poziomu trójglicerydów oraz tłuszczów, które także mogą być przyczyną chorób układu krążenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Morfologia krwi obwodowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze