Interpretacje badań - OB, CRP, fibrynogen
Badanie CRP jest nazywane również białkiem ostrej fazy. Wykonuje się je z krwi, a jego celem jest sprawdzenie stężenia C-reaktywnego białka w organizmie badanego. Zbyt wysoki poziom CRP oznacza, że w organizmie toczy się stan zapalny.
Badanie krwi wykonuje się, by określić stan zdrowia chorego. Jest to jedno z podstawowych badań, które może stać się wstępem do zdiagnozowania konkretnego problemu zdrowotnego. Do często wykonywanych badań krwi należą: test OB, test CRP oraz określenie poziomu fibrynogenu, które wskazują na różne stany zapalne, będące pierwszymi objawami wielu groźnych chorób. Badania te należą obok morfologii do najczęściej wykonywanych i zlecanych przez lekarzy badań krwi.
1. Interpretacja badań OB
Badanie OB jest badaniem krwi, które informuje o stanach zapalnych na podstawie odczynu opadania czerwonych krwinek. Test OB polega na pobraniu krwi z żyły, które dokonuje się w zgięciu łokcia. Ważne jest, by pacjent nie spożywał w tym dniu żadnego posiłku, dlatego najlepiej jest wykonać badanie rano. Wyniki tego badania krwi odczytuje się po godzinie, a następny po dwóch, poprzez ustawienie pionowo rurki z krwią. Interpretacje badania OB można przyspieszyć poprzez skośne ustawienie rurki i odczytać rezultat już po 7, a następnie po 10 minutach od pobrania krwi.
Wynik badania OB nie jest wiarygodny, jeśli wykonana się je kobiecie w ciąży (od 10 tygodnia) i połogu, trakcie miesiączki, po zażyciu środków antykoncepcyjnych, zaraz po posiłku i w silnym stresie. Poza tymi przypadkami wysokie OB może sugerować:
- ostre i przewlekłe stany zapalne (gruźlica, zapalenie płuc, zapalenie wyrostka robaczkowego),
- chorobę reumatyczną,
- zaburzenie pracy gruczołów tarczycy,
- białaczkę,
- nowotwory,
- choroby wątroby,
- zmiany martwicze.
Przyczyny wysokiego OB są różne, a poziom OB nie informuje dokładnie o konkretnej chorobie. Podwyższony poziom OB powinien dać impuls do dalszych - bardziej szczegółowych i specjalistycznych - badań. Gdy poziom OB po badaniu jest za niski może to sugerować:
- niewydolność krążenia,
- żółtaczkę,
- alergie,
- wstrząs anafilaktyczny.
2. Jak interpretować badania CRP
Test CRP jest badaniem białka CRP (ang. C Reactive Protein), które produkowane jest przez wątrobę w celu odpowiedzi układu immunologicznego na infekcję. Wysoki poziom białka CPR we krwi (powyżej 100mg/l informuje o ostrej infekcji, podobnie jak badanie OB. Różnica między tymi dwoma badaniami krwi polega na tym, że poziom CRP wzrasta i obniża się szybciej niż OB.
Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, w przypadku których podejrzewane są stany zapalne. Można go wykonać, jeśli zachodzi podejrzenie stanu zapalnego jelit, zapalenia stawów lub ogólnie stan zapalny w okresie rekonwalescencji. Wykonanie badania na poziom CRP zaleca się także po przeprowadzeniu różnych operacji chirurgicznych, przeszczepów i oparzeń, gdy zachodzi ryzyko infekcji.
ZOBACZ TAKŻE:
3. Badanie fibrynogenu
Badanie poziomu fibrynogenu wykonuje się zazwyczaj równolegle z innymi badaniami, w celu określenia zdolności organizmu do krzepnięcia krwi.
Odpowiednia interpretacja wyniku badania na poziom fibrynogenu jest bardzo ważna. Niski poziom fibrynogenu sugeruje niewielką zdolność organizmu do krzepnięcia krwi i może zakończyć się krwotokiem. Lekarze zalecają badanie na poziom fibrynogenu w sytuacjach przedłużającego się krwawienia, którego przyczyny trudno jest zdiagnozować. Wysoki poziom fibrynogenu może natomiast sugerować ostre infekcje, stany zapalne, udar mózgu, chorobę wieńcową i zawał mięśnia sercowego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.