Miesiączka – definicja, fizjologia, pierwsza miesiączka, problemy, ból

Od czasu jej pierwszego pojawienia się miesiączka wyznacza rytm życia każdej kobiety. Ale czy na pewno wiesz wszystko na temat miesiączki? Oto krótka lekcja fizjologii i przegląd podstawowych problemów związanych z miesiączką.

1. Miesiączka – definicja i fizjologia

Miesiączka, inaczej nazywana menstuacją lub okresem, polega na cyklicznym krwawieniu. Pochodzi ono z wnętrza macicy, a dokładniej związane jest z okresowym złuszczaniem się błony śluzowej jamy macicy. Ta modyfikacja nabłonka macicy powodowana jest zmianami hormonalnymi pojawiającymi się pod koniec cyklu owulacyjnego – spadek ilości wydzielanego estrogenu i progesteronu.

Miesiączka ma miejsce 14 dni po owulacji. Jeżeli dochodzi do zapłodnienia, ciałko żółte rozwija się wokół komórki jajowej, kontynuując wydzielanie hormonów w dużej ilości, dzięki czemu błona śluzowa macicy otrzymuje stymulację hormonalną umożliwiającą zagnieżdżenie się embrionu. W wypadku ciąży plamienie może pojawiać się jeszcze przez nawet 2–3 pierwsze miesiące.

Zobacz film: "Bóle menstruacyjne"

Czas trwania miesiączki i obfitość krwawienia są różne u każdej z kobiet, średnio krwawienie wynosi od 5 do 25 ml i trwa od 2 do 6 dni dla cyklu 28-dniowego. U niektórych kobiet występują również mniej lub bardziej nasilone [bóle menstruacyjne](bóle menstruacyjne).

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie
Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie [5 zdjęć]

Pamiętasz, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę? Warto się nad tym zastanowić w świetle badań, które powiązały...

zobacz galerię

2. Miesiączka – pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka pojawia się w okresie dojrzewania i oznacza rozpoczęcie pierwszych cyklów owulacyjnych. Średnio występuje około 13. roku życia. Najczęściej menarche (wystąpienie pierwszej miesiączki) ma miejsce w czasie, gdy nie została jeszcze osiągnięta pełna dojrzałość hormonalna, dlatego w większości przypadków pierwsze cykle są bezowulacyjne. To wyjaśnia ich nieregularność. Jest tak około dwóch lat.

3. Miesiączka – problemy

Brak krwawienia może być związany z wieloma sytuacjami normalnymi i patologicznymi, funkcjonalnymi lub organicznymi. Jest to przede wszystkim znak ostrzegawczy. W przypadku kobiet w okresie rozrodczym najczęstszą przyczyną braku miesiączki jest ciąża wewnątrzmaciczna lub pozamaciczna. U kobiet powyżej 45–50. roku życia ponad dwuletni brak miesiączki jest zwykle objawem menopauzy.

Brak miesiączki może być również spowodowany przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych i innych środków hormonalnych (zawierających estrogen i progesteron), które znacząco zmniejszają grubość błony śluzowej macicy.

Poza powodami natury fizjologicznej oraz zażywaniem leków brak okresu może mieć następujące przyczyny:

  • brak owulacji. Jego przyczyny funkcjonalne mogą być różne, np. dystrofia jajnika czy guzy przysadki, ale również przedwczesna miesiączka, anoreksja, poważne zaburzenia psychiczne itd. Kuracja polega na stymulacji owulacji, odpowiedniej terapii hormonalnej lub leczeniu choroby powodującej ten problem.

  • zbyt cienka błona śluzowa macicy. Najczęstszym powodem są zrosty w jej obrębie, które powstają po zabiegach chirurgicznych. Ich leczenie jest również chirurgiczne.

  • stenoza szyjki macicy. To zwężenie szyjki macicy, które najczęściej powstaje w następstwie zabiegów chirurgicznych. Powoduje ona zatrzymanie miesiączki w jamie macicy i pojawienie się bólów menstruacyjnych. Przypadłość tę leczy się chirurgicznie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Miesiączka – ból

Silne bóle brzucha w czasie miesiączki są częstym powodem konsultacji lekarskich. Bardzo często bóle menstruacyjne są powodowane przez skurcze macicy. Leczenie tych dolegliwości polega na zażywaniu leków hormonalnych, przeciwskurczowych, przeciwzapalnych itd.

Bolesne miesiączki mogą być również spowodowane stanami chorobowymi, z których najczęstszym jest endometrioza, czyli przerost błony śluzowej macicy. Wówczas w czasie miesiączki występują obfite skrzepy i krwawienia. Endometriozę można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!