PLT - wskazania i przebieg badania, podwyższony i obniżony poziom

Badanie płytek krwi, czyli trombocytów, które na wynikach jest oznaczane jako PLT, rutynowo wykonuje się przy okazji każdej morfologii. Trombocyty pełnią w naszym organizmie niezwykle ważną rolę – dzięki nim jest możliwy m.in. proces krzepnięcia krwi, dlatego też tak ważna jest kontrola ich ilości.

PLT - rola trombocytów w organizmie

Trombocyty, za których produkcję jest odpowiedzialny szpik kostny, warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Zapewniają odpowiedni przepływ krwi przez naczynia, zapobiegając wydostaniu się jej na zewnątrz. W sytuacji, kiedy dochodzi do ich uszkodzenia, trombocyty aktywizują się, dzięki czemu jest możliwe zakrzepnięcie rany – powstaje czop, który hamuje krwawienie. Aby proces ten przebiegał bez zarzutu, ilość płytek krwi musi być odpowiednia, w przeciwnym razie mechanizm przestaje funkcjonować jak należy, na skutek czego może dochodzić do obfitej, długotrwałej utraty krwi. Norma dla osób dorosłych wynosi 140–440 tysięcy na milimetr sześcienny.

PLT - wskazania do oznaczenia liczby płytek krwi

Oznaczenie ilości płytek krwi, czyli PLT, zaleca się w sytuacji, kiedy u pacjenta zostają zaobserwowane problemy z układem krwionośnym. Na badanie powinny zdecydować się osoby, u których łatwo dochodzi do powstania siniaków i często występuje krwawienie z nosa. Niepokojące jest także przedłużające się krwawienie po niewielkich skaleczeniach oraz obfite miesiączkowanie. Sygnałem ostrzegawczym bywa ponadto krwawienie z przewodu pokarmowego, w tym także obecność krwi w stolcu oraz pojawienie się na skórze wybroczyn, czyli przypominających wysypkę, niewielkich czerwonych punktów.

PLT - przebieg badania

Przeprowadzane na czczo badanie PLT jest wykonywane najczęściej przy okazji morfologii krwi obwodowej, więc jego przebieg zasadniczo nie różni się od towarzyszącej jej procedury. Z żyły przedramienia przy użyciu jednorazowej igły jest pobierana krew, która następnie jest poddawana odpowiedniej analizie. Przed przystąpieniem do badania PLT, lekarz musi zostać przez pacjenta poinformowany o wszystkich lekach, które aktualnie zażywa, gdyż zawarte w nich substancje mogą mieć wpływ na otrzymane wyniki. Ważne jest również wcześniejsze unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Aby nie dopuścić do wycieku, jest konieczne uciskanie miejsca wkucia po wyjęciu igły.

PLT powyżej normy

Jeżeli ilość płytek krwi wykracza poza przyjętą normę, to mamy do czynienia z nadpłytkowością, zwaną także trombocytozą. Chociaż zwiększenie ilości PLT miewa związek z obciążeniem organizmu na skutek wysiłku fizycznego, przyjmowanymi środkami antykoncepcyjnymi czy ciążą, zdarza się, że jest to objaw schorzenia. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne może być usunięcie śledziony lub rozwijająca się, zaawansowana infekcja. Jeżeli znaczny wzrost liczby płytek krwi nie jest uzasadniony wymienionymi czynnikami, to istnieje prawdopodobieństwo, że powodem jest choroba nowotworowa. Mamy wówczas do czynienia z nadpłytkowością samoistną i jest konieczna konsultacja hematologiczna. Zwiększona ilość PLT może prowadzić do powstawania zakrzepów, głównie w stanach pooperacyjnych i krwotokach, chociaż zdarza się, że staje się przyczyną obfitych krwawień – jakość produkowanych w nadmiarze płytek nie jest bowiem odpowiednia.

PLT poniżej normy

Trombocytopenia, bo tak nazywamy stan, w którym ilość PLT jest zbyt niska, jest spowodowana niedostateczną produkcją trombocytów w szpiku. Przyczyną może być niedobór cennych mikroelementów w organizmie – przede wszystkim kwasu foliowego oraz witaminy B12. Zdarza się także, że jest to związane z przebiegiem odry, mononukleozy lub duru, a także z zażywaniem leków o działaniu przeciwbólowym lub antybiotyków. Niskie PLT towarzyszy jednak schorzeniom o wiele bardziej poważnym – nowotworowi szpiku oraz białaczce.

Warto zaznaczyć, że odkąd zostały wprowadzone analizatory hematologiczne, dokładne określenie faktycznego poziomu PLT stało się dość problematyczne – często zdarza się, że wyniki są zaniżone lub zawyżone. Na otrzymany wynik ma wpływ dodatkowo szereg innych czynników – problemy z wkłuciem do żyły, pobranie krwi zawierającej płyn z kroplówki, niedostatecznie szybkie zmieszanie jej z zapobiegającym krzepnięciu antykoagulantem, skutkujące powstaniem mikroskrzepów czy też niezachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy ilością krwi a ilością środka spowalniającego krzepnięcie. Nie bez znaczenia jest także jakość wykorzystywanego sprzętu, a nawet miejsce wykonywania badania – w laboratoriach są wykorzystywane różne odczynniki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

KTG - wskazania do badania, przebieg, test oksytocynowy, jak działa oksytocyna

Kardiotokografia

Kardiotokografia

Aparat do kardiotokografii rejestruje pracę serca płodu i skurcze macicy.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - badania serca przed zabiegiem (WIDEO)

Ablacja - badania serca przed zabiegiem (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ponieważ ablacja nie jest zabiegiem rutynowym, konieczne jest wykonanie wcześniejszych badań, które są pomocne w późniejszym zabiegu. Jakie badania (...) badania serca: podstawowe badanie...

Normy laboratoryjne

Androstendion - wskazania, przebieg, normy

wspierające twoje hormony - Hormony tarczycy - rodzaje, badanie - Androgeny - kobiety, mężczyźni, nadmiar androgenów Androstendion - niski poziom Obniżony (...) (DHT). Androstendion - wskazania Badanie...

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

i guzów pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania badania to również: bolesne oddawanie moczu, podejrzenie kamicy dróg moczowych, zakażenie dróg moczowych, pobranie wycinka histopatologicznego. Jak przebiega...

Test ciążowy - wskazania, rodzaje, przebieg

Próba ciążowa - zdjęcie

Próba ciążowa - zdjęcie

Nowoczesne testy ciążowe, przeznaczone do domowego użytku, są niezwykle czułe i mogą wykryć ciążę nawet w pierwszych dniach jej trwania.