Trwa ładowanie...

Alkoholowe choroby wątroby

Avatar placeholder
08.07.2021 09:39
Alkoholowe choroby wątroby
Alkoholowe choroby wątroby

Alkoholowe choroby wątroby – jak sama nazwa wskazuje – są wynikiem nadużywania alkoholu etylowego. Wątroba to drugi – pod względem wielkości – organ w naszym ciele. Położona jest pod żebrami po prawej stronie, waży około 1,5 kilograma i jest kształtu piłki futbolowej (lecz z jednym bokiem płaskim). Wątroba pełni ważne funkcje w organizmie – uczestniczy w procesie przetwarzania pożywienia w składniki odżywcze wykorzystywane przez komórki organizmu oraz usuwa szkodliwe substancje z krwi. Dlatego też tak ważne jest, aby ten organ był zdrowy. Do najczęściej występujących chorób wątroby, będących skutkiem działania alkoholu, zaliczają się: stłuszczenie wątroby, zwłóknienie wątroby, marskość wątroby oraz całkowita niewydolność wątroby.

spis treści

1. Wpływ alkoholu na wątrobę

Alkohol może uszkodzić lub nawet zniszczyć komórki wątroby, która rozkłada alkohol, by mógł być on usunięty z organizmu.

Picie alkoholu w nadmiernej ilości bardzo obciąża wątrobę i przyczynia się do powstania chorób tego narządu.

1.1. Stłuszczenie wątroby

Zobacz film: "Diagnozowanie chorób wątroby"

Choroba polega na gromadzeniu się dodatkowych komórek tłuszczowych w wątrobie. Jest to alkoholowa choroba wątroby, która jest najłagodniejsza i pojawia się jako pierwsza. Zazwyczaj nie powoduje ona niepokojących symptomów. Jeśli jakieś się pojawiają, są to osłabienie i utrata wagi. Prawie każda osoba uzależniona od alkoholu cierpi na stłuszczenie wątroby. Jeśli zerwie z nałogiem, komórki tłuszczowe znikają z wątroby. Przyczyną tej choroby jest nie tylko choroba alkoholowa, lecz także otyłość, insulinoodporność oraz niedożywienie.

1.2. Zapalenie wątroby

Choroba wiąże się ze spuchnięciem i uszkodzeniem wątroby. Objawy zapalenia wątroby to: utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, gorączka, żółtaczka. Około 35% nałogowych alkoholików cierpi na tę chorobę. Zapalenie wątroby może mieć łagodny lub ostry przebieg. Łagodne zapalenie wątroby daje nadzieję na wyzdrowienie. Ostre zapalenie wątroby wiąże się z poważnym uszkodzeniem wątroby, które może doprowadzić do śmierci. Czasami osoba chorująca na zapalenie nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż choroba ta nie powoduje symptomów.

1.3. Zwłóknienie wątroby

Jeśli stan zapalny wątroby trwa dłuższy czas, dochodzi do procesu zwłóknienia, czyli tworzenia się blizn na wątrobie. Zahamuje to proces regeneracji wątroby i utrudnia przepływ krwi przez wątrobę.

1.4. Marskość wątroby

Ta choroba jest diagnozowana, gdy zdrowa, miękka tkanka wątroby jest zastępowana przez twardszą tkankę (blizny). Objawy marskości wątroby są podobne do zapalenia wątroby. Od około 10 do 20% osób nałogowo sięgających po alkohol choruje na tę chorobę. Niestety, uszkodzenia wątroby są nieodwracalne. Zrezygnowanie z picia nie gwarantuje zakończenia procesu niszczenia organu.

Wiele osób nadużywających alkohol choruje najpierw na stłuszczenie wątroby, które przekształca się w zapalenie, następnie z czasem w marskość wątroby. Osoby chorujące na zapalenie wątroby są w grupie ryzyka zachorowania na marskość wątroby, jednak może się także zdarzyć, że marskość pojawi się bez wcześniejszego zapalenia.

1.5. Niewydolność wątroby

Jest diagnozowana, gdy fragment wątroby zostały tak rozlegle uszkodzony, że niemożliwe jest normalne funkcjonowanie organu. Stan ten stanowi poważne zagrożenie życia pacjenta. Proces obumarcia wątroby najczęściej trwa latami. Jednym z objawów niewydolności wątroby jest biegunka.

2. Objawy alkoholowych chorób wątroby

Pojawiają się po wielu latach nadużywania alkoholu. Są to między innymi:

  • Nagromadzenie płynu w jamie brzusznej;
  • Krwawienie z przełyku lub brzucha;
  • Powiększona śledziona;
  • Podwyższone ciśnienie w wątrobie;
  • Śpiączka;
  • Zaburzenia mentalne;
  • Uszkodzenia nerek;
  • Nowotwór wątroby.

3. Diagnostyka i leczenie chorób wątroby

Ludzie nadużywający alkoholu znajdują się w grupie osób najbardziej zagrożonych chorobą wątroby. Aby potwierdzić chorobę, pacjenta kieruje się na badanie krwi oraz biopsję, która polega na pobraniu fragmentu wątroby i przebadaniu jej mikroskopowo w laboratorium. Najważniejszym krokiem w leczeniu alkoholowej choroby wątroby jest całkowite zrezygnowanie z picia alkoholu. Istotna jest także modyfikacja dotychczasowej diety. Często wymagane jest leczenie farmakologiczne. W najcięższych przypadkach (ostra marskość wątroby) życie może uratować jedynie przeszczep organu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze