Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

APTT - czym jest, jak badać, jak interpretować wyniki

APTT oznacza się w próbce krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej
APTT oznacza się w próbce krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej (123rf.com)

APTT, czyli czas kaolinowo-kefalinowy, inaczej czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, służy do oceny drogi wewnątrzpochodnej aktywacji układu krzepnięcia. Oznaczanie czasu APTT jest wykonywane przede wszystkim w celu monitorowania leczenia heparyną niefrakcjonowaną, a także w diagnostyce wrodzonych i nabytych skaz krwotocznych.

spis treści

1. Czym jest APTT i jak przebiega

Czas kaolinowo-kefalinowy, czyli APTT, to badanie, które wykonuje się w celu określenia przyczyn zaburzeń krzepnięcia. Pozwala na potwierdzenie lub obalenie podejrzenia niedoborów jednego z czynników krzepnięcia lub fibrynogenu.

APTT oznacza się w próbce krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Materiałem do badania APTT jest, tzw. osocze cytrynianowe lub osocze cytrynianowe ubogopłytkowe, czyli osocze pobrane do probówki z 3,8 proc. roztworem cytrynianu sodu, co ma na celu związanie jonów wapnia i zahamowanie procesu krzepnięcia. Stosunek osocza do cytrynianu wynosi 9:1.

Zobacz film: "Jakie przywileje przysługują dawcy krwi?"

Do tak przygotowanego osocza dodaje się aktywator układu wewnątrzpochodnego jakim jest kaolin, a także fosfolipid kefalinę. Następnie dodaje się chlorek wapnia i mierzy czas do powstania w probówce skrzepu krwi.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,

zobacz galerię

W warunkach prawidłowych czas kaolinowo-kefalinowy wynosi od 26 - 40 sekund. Należy pamiętać, że aby wyniki badania APTT były prawidłowe trzeba przeprowadzić je na czczo, po co najmniej 8-godzinnym odstępie od ostatniego posiłku.

2. Jak interpretować wyniki badań

APTT bada się, aby stwierdzić czy doszło do wydłużenia czasu krzepnięcia. Poziom APTT dotyczy przede wszystkim w takich stanów chorobowych jak:

  • hemofilia typu A (wrodzony niedobór VIII czynnika krzepnięcia krwi), typu B (wrodzony niedobór IX czynnika krzepnięcia krwi), typu C (wrodzony niedobór XI czynnika krzepnięcia krwi);
  • niedobór czynników krzepnięcia X, protrombiny lub fibrynogenu (na przykład w przypadku różnych chorób wątroby, która to jest odpowiedzialna za syntezę tych czynników);
  • choroba von Willebranda – związana z niedoborem czynnika von Willebranda, który warunkuje prawidłową adhezję płytek krwi oraz osłania czynnik VIII krzepnięcia;
  • zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego DIC.

Czas APTT jest także przedłużony u osób leczonych niefrakcjonowaną heparyną. Oznaczanie APTT jest podstawowym sposobem monitorowania leczenia przeciwkrzepliwego za pomocą tej heparyny. W warunkach prawidłowych przy stosowaniu heparyny niefrakcjonowanej APTT powinien być przedłużony od 1,5 do 2,5 razy w stosunku do wartości prawidłowych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ponadto do wydłużenia APTT dochodzi przy stosowaniu doustnych antykoagulantów, jak acenokumarol i warfaryna, a także w niedoborach witaminy K.

Przyczyną skrócenia czasu APTT mogą być stany nadkrzepliwości krwi (ale nie ma to znaczenia diagnostycznego), a także nieprawidłowo wykonane badanie APTT.

Należy również pamiętać, że wartości APTT odbiegające od normy mogą pojawić się nie tylko w stanach chorobowych, ale także w okresie ciąży i przy krwawieniu miesiączkowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czas trombinowy (TT)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze