APTT - przebieg, interpretacja

APTT, czyli czas kaolinowo-kefalinowy, inaczej czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, służy do oceny drogi wewnątrzpochodnej aktywacji układu krzepnięcia. Do wewnątrzpochodnej aktywacji układu krzepnięcia APTT dochodzi głównie w wyniku kontaktu krwi z odsłoniętym kolagenem w uszkodzonej ścianie naczynia. Droga ta jest zależna od aktywności takich osoczowych czynników krzepnięcia, jak czynnik XII, XI, IX i VIII, a także od czynnika X, który przekształca protrombinę w aktywną trombinę, a ta z kolei przekształca fibrynogen w fibrynę, czyli główny element skrzepu zamykającego uszkodzone naczynie. Oznaczanie czasu APTT jest wykonywane przede wszystkim w celu monitorowania leczenia heparyną niefrakcjonowaną, a także w diagnostyce wrodzonych i nabytych skaz krwotocznych.

APTT - przebieg

APTT oznacza się w próbce krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Materiałem do badania APTT jest, tzw. osocze cytrynianowe lub osocze cytrynianowe ubogopłytkowe, czyli osocze pobrane do probówki z 3,8 proc. roztworem cytrynianu sodu, co ma na celu związanie jonów wapnia i zahamowanie procesu krzepnięcia. Stosunek osocza do cytrynianu wynosi 9:1.

Do tak przygotowanego osocza dodaje się aktywator układu wewnątrzpochodnego jakim jest kaolin, a także fosfolipid kefalinę. Następnie dodaje się chlorek wapnia i mierzy czas do powstania w probówce skrzepu krwi.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera, a może ona determinować predyspozycje do niektórych...

W warunkach prawidłowych czas kaolinowo-kefalinowy wynosi od 26 - 40 sekund. Należy pamiętać, że aby wyniki badania APTT były prawidłowe trzeba przeprowadzić je na czczo, po co najmniej 8-godzinnym odstępie od ostatniego posiłku.

APTT - interpretacja

APTT bada się, aby stwierdzić czy doszło do wydłużenia czasu APTT. Poziom APTT dotyczy przede wszystkim w takich stanów chorobowych jak:

  • hemofilia typu A (wrodzony niedobór VIII czynnika krzepnięcia krwi), typu B (wrodzony niedobór IX czynnika krzepnięcia krwi), typu C (wrodzony niedobór XI czynnika krzepnięcia krwi);
  • niedobór czynników krzepnięcia X, protrombiny lub fibrynogenu (na przykład w przypadku różnych chorób wątroby, która to jest odpowiedzialna za syntezę tych czynników);
  • choroba von Willebranda – związana z niedoborem czynnika von Willebranda, który warunkuje prawidłową adhezję płytek krwi oraz osłania czynnik VIII krzepnięcia;
  • zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego DIC.

Czas APTT jest także przedłużony u osób leczonych niefrakcjonowaną heparyną. Oznaczanie APTT jest podstawowym sposobem monitorowania leczenia przeciwkrzepliwego za pomocą tej heparyny. W warunkach prawidłowych przy stosowaniu heparyny niefrakcjonowanej APTT powinien być przedłużony od 1,5 do 2,5 razy w stosunku do wartości prawidłowych.

Ponadto do wydłużenia APTT dochodzi przy stosowaniu doustnych antykoagulantów, jak acenokumarol i warfaryna, a także w niedoborach witaminy K.

Przyczyną skrócenia czasu APTT mogą być stany nadkrzepliwości krwi (ale nie ma to znaczenia diagnostycznego), a także nieprawidłowo wykonane badanie APTT.

Należy również pamiętać, że wartości APTT odbiegające od normy mogą pojawić się nie tylko w stanach chorobowych, ale także w okresie ciąży i przy krwawieniu miesiączkowym.

Magdalena Pikul, 3 tygodnie temu

Bibliografia

  • Jastrzębska M. Diagnostyka laboratoryjna w hemostazie, OINPHARMA, Warszawa 2009, ISBN 978-83-61364-05-4
  • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
  • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (2)
~UWAGA !
~UWAGA ! 7 miesięcy temu

Co oznacza ATPP ???!!! Bo czegoś takiego nie ma. Czemu wprowadzacie ludzi w błąd i podajecie w tytule ATPP. Nie powinniście wypisywać artykułów medycznych i pisać takie bzdury ??? Gdyby lekarz popełnił nawet taki drobny błąd to już mogłoby to odbić się na zdrowiu pacjenta. jeszcze raz: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ATPP ( w tytule tego artykułu) Jest APTT co oznacza z ang. Activated Partial Thromboplastin Time.

Odpowiedz
~UWAGA !
~UWAGA ! 7 miesięcy temu

Co oznacza ATPP ???!!! Bo czegoś takiego nie ma. Czemu wprowadzacie ludzi w błąd i podajecie w tytule ATPP. Nie powinniście wypisywać artykułów medycznych i pisać takie bzdury. Gdyby lekarz popełnił nawet taki drobny błąd to już mogłoby to odbić się na zdrowiu pacjenta. jeszcze raz: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ATPP ( w tytule tego artykułu) Jest APTT co oznacza z ang. Activated Partial Thromboplastin Time.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

APTT - przebieg, interpretacja
najnowsze pytania

APTT

Odpowiada: Redakcja abcZdrowie

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły APTT - przebieg, interpretacja
Spirometria - przebieg, rodzaje, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.

Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO)

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie, które powinieneś wykonać Wiele osób w Polsce cierpi na choroby układu oddechowego. Choć problem dotyczy 6 milionów Polaków, ponad połowa nie zdaje sobie sprawy z przyczyn nawracających dolegliwości. Tymczasem nieleczona astma i obturacyjna choroba...

Badania

PT - oznaczenia, przebieg, normy, interpretacja, wskazania

. Aleksandra Witkowska Jaka jest interpretacja wyników badania APTT, INR i PT? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Czy z bólem gardła można wykonać badania (...) od użytego odczynnika i wykorzystanej przez laboratorium...

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Scyntygrafia - rodzaje, przebieg badania

Scyntygrafia - zdjęcie

Scyntygrafia - zdjęcie

Obraz scyntygraficzny uzyskuje się dzięki niewielkim dawkom izotopów promieniotwórczych.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.