Przejdź na WP

INR - wskazania, normy, interpretacja, właściwości

INR to inaczej znormalizowany czas protrombinowy. INR to jeden ze wskazników oznaczanych w kaogulogramie, czyli badaniu oceniającym krzepliwość krwi. Badanie krzepnięcia krwi jest podstawowym badaniem krwi używanym do stwierdzenia parametru powodującego zaburzenia. Jeśli INR wykaże niską krzepliwość krwi mogą występować krwawienia, a ryzyko powstania skrzepu jest małe. Przy wysokiej krzepliwości krwi może powstać zakrzepica. Dlatego wykonanie badania INR na krzepliwość krwi jest istotne w profilaktyce wielu schorzeń naczyniowych. Niestety badania profilaktyczne nie leżą w naturze Polaków, którzy udają się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zaczyna ich coś boleć.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. INR - wskazania

INR wraz z innymi badaniami na krzepliwość krwi zaleca się osobom, które często krwawią lub na ich skórze powstają siniaki oraz osobom, które maja wydłużony czas protrombinowy i częściowy czas protrombinowy. Częste krwawienia mogą być związane z utratą witaminy K oraz problemami z wątrobą. Dlatego osoby, które borykają się z takimi problemami powinny wykonać badania w kierunku krzepnięcia krwi w tym również INR. Krew do badania INR pobiera się z żyły w ramieniu.

Poziom INR jest zazwyczaj badany u osób, która przechodzą terapię antykoagulantami. Wskazaniem do badania INR jest więc podawanie pacjentowi np. acenocumarolu i warfaryny (na podstawie wyniku INR możliwe jest dostosowywanie potrzebnej pacjentowi dawki tychże leków).

2. INR - normy

INR jest jednym z elementów badania krzepliwości krwi. Badanie krzepnięcia krwi, czyli tzw. koagulogram pokazuje wartości:

7 produktów, które obniżają ciśnienie krwi
7 produktów, które obniżają ciśnienie krwi [8 zdjęć]

Problem nadciśnienia tętniczego obecnie dotyczy co trzeciego Polaka. W ramach leczenia stosuje się farmakoterapię,...

zobacz galerię

Niska krzepliwość krwi oznacza, że jeden z parametrów krzepliwości ma osłabione zdolności krzepnięcia. Aby krzepliwość krwi była w normie wszystkie parametry krzepliwości, w tym również INR muszą funkcjonować prawidłowo, jednak każdy parametr posiada inne normy. Zazwyczaj 100 proc. oznacza prawidłowe funkcjonowanie.

Normy INR wynoszą zwykle od 0,8 do 1,2. Na wartość INR ma wpływ głównie stan zdrowia pacjenta. Wynik INR wygląda inaczej u osób, które są leczone antykoagulantami w czasie choroby zakrzepowo-zatorowej żył, u osób z wadami zastawek serca lub u ludzi z migotaniem przedsionków. W tym przypadku oczekiwany INR wynosi od 2,0 do 3,0. Oczekiwane wyniki INR u osób po wszczepieniu zastawek wynoszą od 2,5 do 3,5.

3. INR - interpretacja

INR wskazuje na różne nieprawidłowości w krzepnięciu krwi. Nieprawidłowości w krzepnięciu krwi mogą być nabyte lub wrodzone, łagodne lub ostre, stałe lub czasowe. Wrodzone są rzadkie i zazwyczaj dotyczą tylko jednego parametru. Przykładem wrodzonej choroby krzepliwości krwi jest hemofilia.

Nabyte nieprawidłowości w krzepnięciu krwi mogą być spowodowane przewlekłymi chorobami, tj.: chorobami wątroby oraz nowotworami lub niedoborami witaminy K.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

INR jest jednym z elementów badania krzepliwości krw
INR jest jednym z elementów badania krzepliwości krw (Zdjęcie próbek krwi / Shutterstock)

4. INR - właściwości

INR, czyli znormalizowany czas protrombinowy jest jednym z parametrów w badaniu krzepliwości krwi. Im INR jest wyższe tym krew wolniej krzepnie. INR pozwala określić tendencje do krwawień lub zakrzepów. Kontrolowanie INR pozwala na określenie skuteczności leczenia doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Częstotliwość badania pod katem INR określa lekarz na podstawie przyjmowanych dawek leku.

Badanie poziomu INR jest również zalecane pacjentom w celu diagnostyki przyczyn krwawień, oceny czynności wątroby, niedoboru witaminy K oraz oceny układu krzepnięcia przed zabiegiem operacyjnym.

Jeśli podejrzewasz, że któryś z twoich parametrów krzepliwości krwi jest nieprawidłowy, gdyż doświadczasz niekontrolowanych krwawień wykonaj badanie pod kątem krzepliwości krwi, w tym również INR, ponieważ krzepliwość krwi można regulować farmakologicznie, jeśli występują jakieś zaburzenia.

Następny artykuł: Wskaźnik INR

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy