6 wczesnych oznak. Ostrzegają, że wątroba jest na wykończeniu
Choroby wątroby stają się coraz bardziej powszechne i dotyczą nie tylko osób nadużywających alkoholu. Jednak wczesne objawy schorzeń tego organu mogą pozostać niezauważone nawet przez lata. Wiele osób swoje dolegliwości uznaje za skutek nadmiernego stresu i natłoku obowiązków.
1. Jak alkohol wpływa na wątrobę?
Wątroba pełni kluczowe funkcje w organizmie - przetwarza pokarm na energię, magazynuje składniki odżywcze i oczyszcza krew z toksyn. Niestety, choroby wątroby mogą dotknąć każdego, a liczba takich przypadków rośnie. Pamela Healy z British Liver Trust podkreśla, że aż jedna trzecia z nas jest nimi zagrożona.
Jednak w wielu przypadkach uszkodzeniom wątroby można zapobiec poprzez zmianę stylu życia. Najważniejsze jest unikanie alkoholu. Każda dawka etanolu może prowadzić do stłuszczenia, marskości lub raka. Regularne spożywanie alkoholu powyżej 14 jednostek tygodniowo zwiększa ryzyko schorzeń tego organu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że statystyczny Polak spożywa rocznie prawie 12 l czystego alkoholu. Statystyki British Liver Trust dowodzą też, że coraz więcej kobiet cierpi na choroby wątroby związane z alkoholem.
2. Inne czynniki, które zagrażają zdrowiu wątroby
Nadmierna masa ciała, szczególnie nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, jest kolejnym czynnikiem ryzyka. Choroba stłuszczeniowa wątroby może dotykać nawet 5-6 mln osób w Polsce.
Istotnym czynnikiem są wirusy zapalenia wątroby B i C. Problem pogłębia fakt, że wiele osób nie jest świadoma zakażenia, co utrudnia diagnozę. Najczęściej bowiem wątroba daje o sobie znać dopiero wówczas, gdy WZW jest już w zaawansowanym stadium.
Według WHO wirusowe zapalenie wątroby jest obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS czwartą chorobą, która wymaga wdrożenia pilnych działań na całym świecie.
Czynniki ryzyka związane z zaburzeniem pracy wątroby to także palenie tytoniu i choroby autoimmunologiczne, ale nie tylko. Regularne stosowanie m.in. niesteroidowych leków przeciwzapalnych może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, takich jak niewydolność wątroby i konieczność przeszczepienia narządu. Szczególnym zagrożeniem dla organu jest zwłaszcza łączenie leków z alkoholem.
3. Takie sygnały wysyła chora wątroba
Rak wątroby, ale również stłuszczeniowa choroba, marskość czy WZW mogą rozwijać się bezobjawowo, a ich wczesne symptomy są bagatelizowane. Często bywają przypisywane stresowi czy złej diecie.
Mowa o dolegliwościach takich jak:
ogólne złe samopoczucie,
przewlekłe zmęczenie,
utrata apetytu,
zaburzenia snu,
zażółcenie skóry (żółtaczka),
obrzęk brzucha,
intensywny świąd skóry.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.