Trwa ładowanie...

MCHC - charakterystyka, wskazania do badania, normy

Avatar placeholder
17.11.2022 15:16
Badanie MCHC wykonywane jest w przebiegu całkowitego badania morfologicznego krwi
Badanie MCHC wykonywane jest w przebiegu całkowitego badania morfologicznego krwi (123rf.com)

Wykonując morfologię czyli podstawowe badanie krwi, wśród wyników znajdziesz także poziom MCHC. Osłabienie, notoryczne zmęczenie, słaba odporność to objawy, z którymi koniecznie powinieneś udać się do lekarza z prośbą o skierowanie na pobranie krwi. I niski i wysoki poziom MCGC mogą świadczyć o poważnych chorobach.

spis treści

1. Co to jest MCHC

MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) to wskaźnik opisujący średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych. MCHC stanowi jeden z trzech (obok średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej i średniej objętości krwinki czerwonej) parametrów, opisujących krwinkę czerwoną. Inaczej, jest to miara wysycenia erytrocytów hemoglobiną.

MCHC wyznaczana jest z wartości hematokrytu i zmierzonej liczby erytrocytów. Prawidłowy wynik mieścić się będzie w przedziale: 32 - 36 g/dl lub 4,9 - 5,5 mmol/l.

Zobacz film: "Wystarczy kilka minut, a możesz uratować czyjeś życie"

Zaburzenie stężenia hemoglobiny w erytrocytach pojawia się, gdy występuje talasemia, niedokrwistość syderoblastyczna, niedobór żelaza czy zmiany strukturalne w hemoglobinie, tzw. hemoglobinopatie.

2. Kiedy wykonywane jest badania MCHC?

Badanie MCHC wykonywane jest w przebiegu całkowitego badania morfologicznego krwi. Morfologia krwi jest podstawowym badaniem diagnostycznym różnych stanów chorobowych. Często przeprowadzana jest na zlecenie lekarza, ale także powinna być wykonywana rutynowo, co najmniej raz do roku. Pozwala nie tylko na rozpoznanie niektórych chorób, ale także ich monitorowanie.

Badanie MCHC, jak i pozostałe wskaźniki morfologiczne, wykonywane jest przy takich objawach, jak osłabienie, zmęczenie, mogące wskazywać na niedokrwistość lub występują ostre stany zapalne, infekcje, wybroczyny czy krwawienia. Badanie wykonywane jest także w celu monitorowania leczenia niektórymi farmaceutykami, które wpływają na układ krążenia i na elementy komórkowe krwi, np. heparyna i jej pochodne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Jaki jest prawidłowy poziom MCHC

Wartość MCH jest zależna od wieku i płci. Wartość referencyjna średniego stężenia hemoglobiny wynosi 32 - 36 g/dl lub 4,9 - 5,5 mmol/l.

3.1. Niskie MCHC

Niski wskaźnik MCHC może świadczyć o:

  • niedoborze żelaza;
  • niedokrwistościach syderoblastycznych (związana ze zwiększonym poziomem syderoblastów na skutek zaburzenia aktywności hemu);
  • talasemiach (niedokrwistości tarczowatokrwinkowe, związane z wrodzonym defektem biosyntezy łańcuchów globiny).

Ponadto wskaźnik MCHC niższy niż 32g/dl może wskazywać na zaburzenia hipotoniczne gospodarki wodno-elektrolitowej i wrodzoną sferocytozę. Jest to najczęściej występująca niedokrwistość hemolityczna, która spowodowana jest mutacjami w genach kodujących białka błony komórkowej erytrocytów.

Ogólnie mówiąc hipochromia (obniżona wartość MCHC) pojawia się, gdy dochodzi do rozcieńczenia hemoglobiny wewnątrz krwinek czerwonych. Czasami zdarza się, że niskie MCHC występuje zarazem z niskim MCV (średnia objętość krwinki).

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą często pracujemy sami. Jest ona przewlekłym procesem zapalnym dotykającym

zobacz galerię

3.2. O czym świadczy wysokie MCHC?

Przyczynami wzrostu MCHC, powyżej 36 g/dl, mogą być:

  • niedokrwistość hipochromiczna (zmniejszone wybarwienie krwinek spowodowane spadkiem hemoglobiny);
  • sferocytoza;
  • zaburzenia hipertoniczne gospodarki wodno-elektrolitowej (odwodnienie hipertoniczne).

Wysoka wartość MCHC, inaczej hiperchromia, pojawia się, gdy stężenie hemoglobiny wewnątrz erytrocytów jest duże.

Zobacz także

Zafałszowany wynik badania MCHC może mieć miejsce podczas:

  • miesiączkowania (nie zaleca się wykonywania morfologii w czasie miesiączki, gdyż wynik nie jest wówczas miarodajny);
  • ciąży - krew kobiety ciężarnej charakteryzuje się niskim stężeniem hemoglobiny;
  • nieprawidłowej diety - zbyt duża ilość wątróbki czy kaszanki, zjedzonej przed badaniem, może spowodować znaczny wzrost stężenia hemoglobiny we krwi.

Wynik morfologii będzie także nieprawidłowy, jeśli nie zostanie wykonany na czczo. Przed tym badaniem krwi pacjent powinien zachować co najmniej 8-godzinną głodówkę (dlatego najlepiej jest wykonywać badanie rano), a ostatni posiłek przed badaniem powinien być lekkostrawny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Limfocyty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze