GGTP - normy GGTP, przyczyny wysokiego GGTP

Próby wątrobowe są badaniem krwi, na podstawie którego możemy określić stan i funkcjonowanie naszej wątroby. Regularnie wykonywane, szczególnie przez osoby nadużywające alkohol, stosujące tłustą, niezdrową dietę i przyjmujące codziennie leki, pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie chorób wątroby. W celu określenia stanu tego organu, dzięki badaniu określa się stężenie enzymów wątrobowych w krwi pacjenta, m.in. stężenia enzymu GGTP. Czym jest i w jaki sposób jego wynik świadczy o funkcjach wątroby?

GGTP - co to jest?

GGTP to gamma-glutamylotransferaza. W największej ilości enzym ten występuje w wątrobie, trzustce, jelitach i nerkach. Jednak stężenie GGTP, które znajduje się w ludzkiej krwi pochodzi głównie z wątroby, dlatego badanie pozwala na określenie pracy głównie tego organu oraz stanu dróg żółciowych. Enzym ten występuje w błonie komórkowej organów i odpowiada w głównej mierze za rozkład aminokwasów i peptyd.

GGTP - poziom

U zdrowej osoby stężenie GGTP wynika głównie z ilości aminokwasów, których dostarczymy naszemu organizmowi wraz z posiłkami. W dodatku na poziom tego enzymu mogą wpływać przyjmowane regularnie leki takie jak leki nasenne, psychotropowe, przeciwzakrzepowe lub te na bazie hormonów. Może też na niego wpływać ilość spożywanego przez nas alkoholu. W głównej jednak mierze podwyższony poziom gamma-glutamylotransferazy zależy od rozwoju choroby. Najczęściej jest to wynik zapalenia wątroby, marskości, niedokrwienia, nowotworu czy stłuszczenia wątroby. Wysoki poziom GGTP może także oznaczać wirusowe zapalenie wątroby.

Przyjmuje się, że normą jest, gdy w wynikach badań krwi u mężczyzny GGTP nie jest wyższe niż 40 U/l, a u kobiety 35 U/l.

Mity na temat chorób układu pokarmowego

Naukowcy dopiero niedawno zaczęli rozumieć wiele, często bardzo skomplikowanych chorób, które mają wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Dzięki temu...

GGTP - przyczyny wysokiego GGTP

Wysoki poziom GGTP może być wynikiem spożycia tłustego posiłku lub wypicia sporej dawki alkoholu. Dlatego, aby otrzymać miarodajny wynik, w dniu poprzedzającym badanie, ostatni, lekki posiłek powinniśmy spożyć nie później niż o 18. Jest zakazane też spożywanie w tym dniu alkoholu. Badanie prób wątrobowych powinno odbyć się na czczo przez pobranie krwi żylnej.

Jeśli zastosowaliśmy wskazania dotyczące posiłku i abstynencji alkoholowej, a wynik GGTP jest wysoki, to może świadczyć o chorobie wątroby lub dróg żółciowych. Jedną z nich jest zastój żółci. Cholestaza, czyli zastój żółci niezbędnej do trawienia pokarmów, zwłaszcza tłuszczów, jest zazwyczaj spowodowana obecnością kamieni w drogach żółciowych, ale także torbieli czy zwężenia dróg żółciowych. Żółć, która nie może przedostać się do przewodu pokarmowego, gromadzi się w wątrobie i przewodach żółciowych. Prowadzi to do problemów z trawieniem, a także do zażółcenia skóry oraz pojawienia się widocznych błon śluzowych.

Inną przyczyną wysokiego stężenia GGTP we krwi jest wirusowe zapalenie wątroby, zwane potocznie żółtaczką. WZW jest chorobą zakaźną, a jej obecność w organizmie, przebieg i sposoby leczenia zależne są od rodzaju zapalenia. Jego rozwój jest spowodowany pojawieniem się w organizmie chorego wirusa, który może przedostać się do organizmu poprzez kontakt z krwią osoby chorej, z zakażonymi strzykawkami, przez stosunek seksualny, a nawet przez używanie zakażonych narzędzi przez lekarza, fryzjerkę czy kosmetyczkę. Do najczęściej występujących u pacjentów odmian wirusowego zapalenia wątroby zaliczamy WZW A, B i C, ale występuje także WZW D i E.

Inną chorobą diagnozowaną na podstawie wysokiego poziomu enzymu GGTP jest zapalenie trzustki, które może występować pod postacią choroby ostrej lub przewlekłej. Najczęściej jednak to nie wynik prób wątrobowych jest pierwszą oznaką choroby, ale silny ból w nadbrzuszu, który pojawia się nagle w ostrym zapaleniu trzustki lub często w zapaleniu przewlekłym.

Jeśli więc złym wynikom towarzyszą bóle w nadbrzuszu, to jest konieczna konsultacja lekarska. Co prawda, do tej pory nie ma określonego leczenia zapalenia trzustki, ale lekarz z pewnością zaleci zmianę trybu życia, rezygnację z nałogów i wprowadzenie lekkostrawnej, beztłuszczowej diety.

Najbardziej groźną przyczyną wysokiego poziomu GGTP jest nowotwór wątroby. I chociaż najczęściej jest on wynikiem przerzutów z nowotworów innych organów, to w 5% może być nowotworem pierwotnym. Najczęściej dotyka on mężczyzn w wieku pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Rak wątroby należy do jednego z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworów, które w początkowej fazie choroby nie dają żadnych objawów. W związku z tym późne rozpoznanie daje minimalne szanse na wyleczenie chorego.

Chociaż zły wynik GGTP nie zawsze zwiastuje poważną chorobę, to wykonanie prób wątrobowych może wykluczyć rozwój choroby albo pomóc rozpocząć leczenie na wczesnym etapie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
Badania

GGT - występowanie, badania, kiedy wykonać

GGTP, GGT, gamma-glutamylotranspeptydaza - te określenia dotyczą tej samej cząsteczki chemicznej. Stanowi jeden z parametrów ocenianych podczas (...) badania krwi - wiele mówi o naszym stanie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem kondycji...

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Profilaktyka w leczeniu raka pęcherza moczowego (WIDEO)

Profilaktyka w leczeniu raka pęcherza moczowego (WIDEO) Odtwórz wideo

tego nowotworu. Takie dodatkowe środki profilaktyczne są stosowane u osób z grup średniego i wysokiego ryzyka. Są to uzupełniające działania lecznicze odpowiednie (...) stosowana w przypadkach guzów pęcherza powierzchownych, ale wysokiego...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Wychłodzenie organizmu (WIDEO)

Wychłodzenie organizmu (WIDEO) Odtwórz wideo

Wychłodzenie organizmu to stan, kiedy temperatura ciała człowieka jest niższa od normy fizjologicznej (36 stopni Celsjusza), co jest spowodowane

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - Monocyty (WIDEO)

Badania krwi - Monocyty (WIDEO) Odtwórz wideo

poziom monocytów we krwi może być różny. Stan w którym liczba monocytów jest niższa w stosunku do ogólnie obowiązującej normy nazywamy monocytopenią (...) . Z kolei zbyt wysoka liczba monocytów we krwi zwana jest monocytozą. Zobacz...

Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

AH1N1, czy jesteś zagrożony? (WIDEO)

AH1N1, czy jesteś zagrożony? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ponadto osobami o wysokim czynniku ryzyka są te, które chorują na przewlekłe schorzenia kardiologiczne, w tym chorobę wieńcową. Wszyscy (...) , w czasie zachorowania na grypę mogą liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami tej choroby. Osobami...