Przejdź na WP

GGTP - normy GGTP, przyczyny wysokiego GGTP

Próby wątrobowe są badaniem krwi, na podstawie którego możemy określić stan i funkcjonowanie naszej wątroby. Regularnie wykonywane, szczególnie przez osoby nadużywające alkohol, stosujące tłustą, niezdrową dietę i przyjmujące codziennie leki, pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie chorób wątroby. W celu określenia stanu tego organu, dzięki badaniu określa się stężenie enzymów wątrobowych w krwi pacjenta, m.in. stężenia enzymu GGTP. Czym jest i w jaki sposób jego wynik świadczy o funkcjach wątroby?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. GGTP - co to jest?

GGTP to gamma-glutamylotransferaza. W największej ilości enzym ten występuje w wątrobie, trzustce, jelitach i nerkach. Jednak stężenie GGTP, które znajduje się w ludzkiej krwi pochodzi głównie z wątroby, dlatego badanie pozwala na określenie pracy głównie tego organu oraz stanu dróg żółciowych. Enzym ten występuje w błonie komórkowej organów i odpowiada w głównej mierze za rozkład aminokwasów i peptyd.

2. GGTP - poziom

U zdrowej osoby stężenie GGTP wynika głównie z ilości aminokwasów, których dostarczymy naszemu organizmowi wraz z posiłkami. W dodatku na poziom tego enzymu mogą wpływać przyjmowane regularnie leki takie jak leki nasenne, psychotropowe, przeciwzakrzepowe lub te na bazie hormonów. Może też na niego wpływać ilość spożywanego przez nas alkoholu. W głównej jednak mierze podwyższony poziom gamma-glutamylotransferazy zależy od rozwoju choroby. Najczęściej jest to wynik zapalenia wątroby, marskości, niedokrwienia, nowotworu czy stłuszczenia wątroby. Wysoki poziom GGTP może także oznaczać wirusowe zapalenie wątroby.

Przyjmuje się, że normą jest, gdy w wynikach badań krwi u mężczyzny GGTP nie jest wyższe niż 40 U/l, a u kobiety 35 U/l.

Mity na temat chorób układu pokarmowego
Mity na temat chorób układu pokarmowego [10 zdjęć]

Naukowcy dopiero niedawno zaczęli rozumieć wiele, często bardzo skomplikowanych chorób, które mają wpływ...

zobacz galerię

3. GGTP - przyczyny wysokiego GGTP

Wysoki poziom GGTP może być wynikiem spożycia tłustego posiłku lub wypicia sporej dawki alkoholu. Dlatego, aby otrzymać miarodajny wynik, w dniu poprzedzającym badanie, ostatni, lekki posiłek powinniśmy spożyć nie później niż o 18. Jest zakazane też spożywanie w tym dniu alkoholu. Badanie prób wątrobowych powinno odbyć się na czczo przez pobranie krwi żylnej.

Jeśli zastosowaliśmy wskazania dotyczące posiłku i abstynencji alkoholowej, a wynik GGTP jest wysoki, to może świadczyć o chorobie wątroby lub dróg żółciowych. Jedną z nich jest zastój żółci. Cholestaza, czyli zastój żółci niezbędnej do trawienia pokarmów, zwłaszcza tłuszczów, jest zazwyczaj spowodowana obecnością kamieni w drogach żółciowych, ale także torbieli czy zwężenia dróg żółciowych. Żółć, która nie może przedostać się do przewodu pokarmowego, gromadzi się w wątrobie i przewodach żółciowych. Prowadzi to do problemów z trawieniem, a także do zażółcenia skóry oraz pojawienia się widocznych błon śluzowych.

Inną przyczyną wysokiego stężenia GGTP we krwi jest wirusowe zapalenie wątroby, zwane potocznie żółtaczką. WZW jest chorobą zakaźną, a jej obecność w organizmie, przebieg i sposoby leczenia zależne są od rodzaju zapalenia. Jego rozwój jest spowodowany pojawieniem się w organizmie chorego wirusa, który może przedostać się do organizmu poprzez kontakt z krwią osoby chorej, z zakażonymi strzykawkami, przez stosunek seksualny, a nawet przez używanie zakażonych narzędzi przez lekarza, fryzjerkę czy kosmetyczkę. Do najczęściej występujących u pacjentów odmian wirusowego zapalenia wątroby zaliczamy WZW A, B i C, ale występuje także WZW D i E.

Inną chorobą diagnozowaną na podstawie wysokiego poziomu enzymu GGTP jest zapalenie trzustki, które może występować pod postacią choroby ostrej lub przewlekłej. Najczęściej jednak to nie wynik prób wątrobowych jest pierwszą oznaką choroby, ale silny ból w nadbrzuszu, który pojawia się nagle w ostrym zapaleniu trzustki lub często w zapaleniu przewlekłym.

Jeśli więc złym wynikom towarzyszą bóle w nadbrzuszu, to jest konieczna konsultacja lekarska. Co prawda, do tej pory nie ma określonego leczenia zapalenia trzustki, ale lekarz z pewnością zaleci zmianę trybu życia, rezygnację z nałogów i wprowadzenie lekkostrawnej, beztłuszczowej diety.

Najbardziej groźną przyczyną wysokiego poziomu GGTP jest nowotwór wątroby. I chociaż najczęściej jest on wynikiem przerzutów z nowotworów innych organów, to w 5% może być nowotworem pierwotnym. Najczęściej dotyka on mężczyzn w wieku pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Rak wątroby należy do jednego z najbardziej podstępnych rodzajów nowotworów, które w początkowej fazie choroby nie dają żadnych objawów. W związku z tym późne rozpoznanie daje minimalne szanse na wyleczenie chorego.

Chociaż zły wynik GGTP nie zawsze zwiastuje poważną chorobę, to wykonanie prób wątrobowych może wykluczyć rozwój choroby albo pomóc rozpocząć leczenie na wczesnym etapie.

Następny artykuł: PLT

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy