Niewydolność krążenia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Niewydolność krążenia to uszkodzenie pracy serca. Jakie mogą być przyczyny niewydolności krążenia? Jakie objawy daje choroba? Jak można zdiagnozować niewydolność krążenia i jak przebiega leczenie?
1. Objawy niewydolności krążenia
Niewydolność krążenia objawia się szybszym męczeniem, gdyż mięśnie są niewystarczająco dokrwione, dusznościami i sinicy. Duszności pojawiają się ze względu na gorszy wynik odbierania bogatej w tlen krwi z krążenia płucnego. Na początku objaw ten uwidacznia się podczas wysiłku, ale gdy niewydolność krążenia jest bardziej rozwinięta, duszności można zaobserwować również podczas odpoczynku.
Dodatkowym objawem wskazującym na niewydolność krążenia serca jest również ból w klatce piersiowej. Jeżeli do niewydolności krążenia dojdzie w mózgu, wówczas osoba może zasłabnąć lub stracić przytomność. Niewydolność krążenia w prawej komorze serca może objawiać się obrzękami – kostek, podudzi, zwiększonym obwodem tułowia, poszerzeniem żył szyjnych, częstym oddawaniem moczu, a także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, biegunki lub nudności.
2. Przyczyny niewydolności krążenia
Jednymi z najczęstszych przyczyn niewydolności krążenia jest choroba wieńcowa, zawał, nadciśnienie tętnicze, choroba mięśnia sercowego,nabyta lub wrodzona wada serca, leki, nadużywanie alkoholu lub kokainy, choroby ogólnoustrojowe takie jak: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, cukrzyca lub guz chromochłonny. Niewydolność krążenia może mieć swoją przyczynę również w przewlekłych chorobach płuc, takich jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli lub astma, a także w anemii, nowotworze serca, jak również nieprawidłowej diecie, szczególnie ubogiej w witaminę B1.
3. Diagnoza krążenia krwi
Niewydolność krążenia może być zdiagnozowana na podstawie badania krwi, RTG klatki piersiowej, elektrokardiogramu, echokardiografii, jak również na podstawie badań inwazyjnych takich jak: badanie angiograficzne naczyń wieńcowych i cewnikowanie serca.
4. Leczenie niewydolności
Niewydolność krążenia leczy się, biorąc pod uwagę przyczynę wystąpienia choroby. Jeżeli dojdzie do niewydolności krążenia serca, wówczas zaleca się podawanie leków: leki moczopędne, inhibitory konwertazy, beta-blokery, glikozydy. Niekiedy jednak chcąc zwalczyć niewydolność krążenia, niezbędna może się okazać również operacja. Operacje w przypadku niewydolności krążenia to angioplastyka, operacja zastawek serca lub założenie by-passów.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakikolwiek z objawów niewydolności krążenia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ostra niewydolność krążenia może prowadzić do wstrząsu i nagłego niedokrwienia narządów – serca, nerki, mózgu lub obrzęku płuc, co wiąże się z nagłą śmiercią.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.