Niewydolność krążenia – objawy, przyczyny, diagnoza,leczenie

Niewydolność krążenia to uszkodzenie pracy serca. Jakie mogą być przyczyny niewydolności krążenia? Jakie objawy daje choroba? Jak można zdiagnozować niewydolność krążenia i jak przebiega leczenie?

spis treści

1. Niewydolność krążenia – objawy

Niewydolność krążenia objawia się szybszym męczeniem, gdyż mięśnie są niewystarczająco dokrwione, dusznościami i sinicy. Duszności pojawiają się ze względu na gorszy wynik odbierania bogatej w tlen krwi z krążenia płucnego. Na początku objaw ten uwidacznia się podczas wysiłku, ale gdy niewydolność krążenia jest bardziej rozwinięta, duszności można zaobserwować również podczas odpoczynku.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dodatkowym objawem wskazującym na niewydolność krążenia serca jest również ból w klatce piersiowej. Jeżeli do niewydolności krążenia dojdzie w mózgu, wówczas osoba może zasłabnąć lub stracić przytomność. Niewydolność krążenia w prawej komorze serca może objawiać się obrzękami – kostek, podudzi, zwiększonym obwodem tułowia, poszerzeniem żył szyjnych, częstym oddawaniem moczu, a także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, biegunki lub nudności.

Objawem niewydolności krążenia może być silny ból w klatce piersiowej
Objawem niewydolności krążenia może być silny ból w klatce piersiowej

2. Niewydolność krążenia – przyczyny

Jednymi z najczęstszych przyczyn niewydolności krążenia jest choroba wieńcowa, zawał, nadciśnienie tętnicze, choroba mięśnia sercowego,nabyta lub wrodzona wada serca, leki, nadużywanie alkoholu lub kokainy, choroby ogólnoustrojowe takie jak: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, cukrzyca lub guz chromochłonny. Niewydolność krążenia może mieć swoją przyczynę również w przewlekłych chorobach płuc, takich jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli lub astma, a także w anemii, nowotworze serca, jak również nieprawidłowej diecie, szczególnie ubogiej w witaminę B1.

9 produktów, które niszczą twoje serce
9 produktów, które niszczą twoje serce [9 zdjęć]

Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup, jak i sosów dla wzbogacenia smaku...

zobacz galerię

3. Niewydolność krążenia – diagnoza

Niewydolność krążenia może być zdiagnozowana na podstawie badania krwi, RTG klatki piersiowej, elektrokardiogramu, echokardiografii, jak również na podstawie badań inwazyjnych takich jak: badanie angiograficzne naczyń wieńcowych i cewnikowanie serca.

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce
13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce [13 zdjęć]

W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią...

zobacz galerię

4. Niewydolność krążenia – leczenie

Niewydolność krążenia leczy się, biorąc pod uwagę przyczynę wystąpienia choroby. Jeżeli dojdzie do niewydolności krążenia serca, wówczas zaleca się podawanie leków: leki moczopędne, inhibitory konwertazy, beta-blokery, glikozydy. Niekiedy jednak chcąc zwalczyć niewydolność krążenia, niezbędna może się okazać również operacja. Operacje w przypadku niewydolności krążenia to angioplastyka, operacja zastawek serca lub założenie by-passów.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakikolwiek z objawów niewydolności krążenia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ostra niewydolność krążenia może prowadzić do wstrząsu i nagłego niedokrwienia narządów – serca, nerki, mózgu lub obrzęku płuc, co wiąże się z nagłą śmiercią.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy