Laseroterapia - charakterystyka, rodzaje, działanie
Laseroterapia jest wykorzystywana do walki z bólem, zarówno w stanach ostrych, podostrych i przewlekłych. Pomimo że jest metodą stosunkowo nową, cieszy się sporym uznaniem. Dzieje się tak ze względu na efektywność, bezbolesność i szybkość. Poza tym tego typu zabiegi nie mają przeciwwskazań wiekowych ani nie powodują efektów ubocznych.
1. Laseroterapia biostymulacyjna
Laseroterapia biostymulacyjna wykorzystuje lasery o małej mocy, których promienie wspomagają leczenie bólu, likwidują stany zapalne, regenerują tkanki i komórki, a także usprawniają przemianę materii. Ze względu na właściwości lecznicze laseroterapię stosuje się coraz częściej w szpitalach, klinikach, prywatnych gabinetach, a także w przychodniach. Używane są w przypadkach, gdy ból staje się niepokojąco silny. Laseroterapia leczy mięśniobóle, nerwobóle, bóle po urazach narządu ruchu takie jak skręcenia, zwichnięcia, złamania.
2. Laseroterapia - charakterystyka
Promienie lasera biostymulującego wprawiają w drgania atomy naświetlanych komórek i tkanek. Światło laserowe przechodzi przez tkanki dzięki i tam ulega rozproszeniu, odbiciu oraz częściowej absorpcji. Tym samym zapoczątkowuje procesy regeneracyjne, które przekazywane są komórkom położonym głębiej. Laseroterapia powoduje, że w organizmie ludzkim zachodzą dwa rodzaje efektów: pierwotne i wtórne. Efekty pierwotne pojawiają się w tkankach bezpośrednio naświetlanych. Z kolei efekty wtórne pojawiają się po naświetlaniu, są końcowym elementem reakcji zapoczątkowanych przez naświetlanie.
3. Laseroterapia - działanie
Efekty wtórne laseroterapii obejmują terapie przeciwbólowe, przeciwzapalne i biostymulujące. Leczenie bólu jest skuteczne dzięki większemu wydzielaniu endorfin, hormonów uśmierzających ból. Poza tym laseroterapia pobudza regenerację aksonów po uszkodzeniu nerwów, a także przyspiesza odbieranie bodźców przez błony komórek nerwowych. Laseroterapia ma też właściwości przeciwzapalne i biostymulujące. Działanie przeciwzapalne pomaga pozbyć się obrzęków, przyspiesza mikrokrążenie oraz ułatwia przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Z kolei działanie biostymulujące laseroterapii zakłada szybszą odbudowę komórek i naczyń krwionośnych, uczestniczy w syntezie białka oraz współuczestniczy w wytwarzaniu włókien kolagenowych i komórek nerwowych.
4. Laseroterapia - rodzaje
Monoterapia i terapia skojarzona to rodzaje laseroterapii. Monoterapiazakłada leczenie bólu jedynie za pomocą lasera. Z kolei terapia skojarzona jest przeprowadzana z pomocą farmakoterapii, akupunktury czy fizykoterapii. Terapie przeciwbólowe są dobierane na podstawie rozpoznania dolegliwości. W zależności od tego, jak silny jest ból, jak rozwinięte schorzenie oraz jakie są inne objawy, dopasowuje się rodzaj i moc promieniowania, czas i ilość zabiegów, a także sposób naświetlania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.