Drenaż limfatyczny - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, efekty
Drenaż limfatyczny to zabieg, dzięki któremu można osiągnąć wiele efektów. Korzystają z niego osoby, którym zależy na tym, by np. ujędrnić skórę czy usunąć toksyny z organizmu. Jest też stosowany w celu pozbycia się cellulitu.
1. Dlaczego warto poddać się zabiegowi drenażu limfatycznego?
Drenaż limfatyczny pobudza krążenie krwi i limfy. Jakie jeszcze są jego zalety? Działa odchudzająco, a także redukuje tkankę tłuszczową. Najczęściej odbywa się w salonie kosmetycznym przy pomocy odpowiedniego sprzętu.
Drenaż limfatyczny to inaczej masaż uciskowy, którego zadaniem jest usprawnienie przepływu limfy w organizmie. Z tego też powodu drenaż limfatyczny stosowany jest przy obrzękach oraz zastoinach limfatycznych.
Drenaż limfatyczny to odpowiednie uciskanie skóry, które przynosi bardzo wymierne efekty. Zalegająca chłonka zostaje przepchnięta w kierunku węzłów chłonnych. W tego typu masażu nie poddaje się uciskowi samych węzłów chłonnych, ale ich okolice. Specjalista wykonuje ruchy przesuwające, wyciskające, które są zgodne z położeniem naczyń limfatycznych]. Drenaż limfatyczny może być też wykonywany przez maszynę do tego przeznaczoną.
2. Wskazania do wykonania zabiegu.
Wskazania do drenażu limfatycznego to:
- niewydolność żylna,
- dna moczanowa,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- zespół cieśni nadgarstka,
- choroba niedokrwienna kończyn dolnych,
- neuropatie.
Otyłość to kolejne wskazanie do drenażu limfatycznego. Również osoby cierpiące na zespół ciężkich nóg powinny poddać się temu masażowi. Inne wskazania do drenażu limfatycznego to: cellulit, obrzęk tłuszczowy, detoksykacja, odżywienie skóry.
3. Przy jakich schorzeniach nie należy wykonywać drenażu limfatycznego?
Drenaż limfatyczny nie może być wykonany u każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań, do których należą między innymi: nowotwory, choroby skóry, niewydolność serca i wady serca, gruźlica, gorączka.
Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego to także: ostra zakrzepica żylna, padaczka, jaskra.
Drenażowi limfatycznemu nie mogą poddać się też kobiety w ciążyoraz będące w trakcie miesiączki. Niewydolność wątroby i niewydolność nerek, a także zapalenie naczyń chłonnych również stanowią przeciwwskazanie do wykonania tego typu masażu.
4. Zalety wykonanego zabiegu.
Jędrna i elastyczna skóra to efekty, które są zauważalne dzięki regularnemu wykonywaniu drenażu limfatycznego. Masaż jest integralnym elementem kuracji odchudzających, ponieważ oczyszcza organizm z produktów przemiany materii. Dodatkowo drenaż limfatyczny oczyszcza organizm z toksyn, pobudza też hormony szczęścia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.