Ciśnienie krwi – charakterystyka i pomiar, normy, niedociśnienie, nadciśnienie

Ciśnienie krwi, czyli nacisk jaki wywiera krew na ścianki tętnic, to jeden z najczęściej sprawdzanych wskaźników przez lekarzy. Bowiem często bywa, że pacjent ma zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.

Zobacz film: "Nadciśnienie tętnicze"

1. Ciśnienie krwi – charakterystyka i pomiar

Ciśnienie krwi dzieli się na skurczowe i rozkurczowe. W chwili skurczu krew wypychana jest z serca do aorty – wtedy w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie tętnicze. Kiedy następuje rozkurcz, ciśnienie tętnicze jest najniższe. Jak dokonać pomiaru? Może to zrobić lekarz lub sam pacjent. Ciśnienie tętnicze mierzy się specjalnym urządzeniem – ciśnieniomierzem. Jeżeli ktoś musi stale kontrolować wartości ciśnienia krwi, może takie urządzenie kupić w aptece.

Pomiar ciśnienia tętniczego to jedno z najważniejszych badań
Pomiar ciśnienia tętniczego to jedno z najważniejszych badań

2. Ciśnienie krwi – normy

Normy ciśnienia krwi będą inne dla osoby dorosłej, dla dziecka i dla noworodka. Optymalne ciśnienie krwi dla dorosłego wynosi 120/80 mm Hg. Dziecko od 1. do 8 roku życia powinno mieć ciśnienie tętnicze 110/75 mm Hg, natomiast noworodek – 102/55 mm HG.

Zioła, które obniżają ciśnienie
Zioła, które obniżają ciśnienie [9 zdjęć]

Nadciśnienie jest odpowiedzialne za podwyższone ryzyko chorób nerek, zawału serca, problemów ze wzrokiem,...

zobacz galerię

3. Ciśnienie krwi – charakterystyka niedociśnienia

Zbyt niskie ciśnienie krwi (mniejsze niż 100/60 mm Hg) nazywa się hipotonią. Może mieć ona charakter pierwotny związany najczęściej z dziedziczeniem lub wtórny – będący wynikiem różnych chorób związanych z układem krążenia, niedoczynności tarczycy, odwodnienia. Objawy zbyt niskiego ciśnienia tętniczego to przede wszystkim zimne dłonie i stopy, bladość, brak energii i co za tym idzie ciągłe zmęczenie, kołatanie serca, mroczki przed oczami.

Zobacz także:

4. Ciśnienie krwi – sposoby na niedociśnienie

Jest kilka metod, którymi możemy podnieść ciśnienie krwi. Warto postawić na aktywność fizyczną, zadbać o zdrowy sen, pić dużo wody. Można też w ciągu dnia wypić filiżankę kawy, a po przebudzeniu wykonać masaż, zaczynając os stóp i dłoni w kierunku serca.

5. Ciśnienie krwi – charakterystyka nadciśnienia

O podwyższonym ciśnieniu krwi mówimy, gdy pomiar wynosi już 140/90 mm HG. Jest to łagodne nadciśnienie. Niepokój powinien wzbudzić wynik 180/110 mm Hg. W każdym wypadku należy znaleźć przyczynę zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Powodem nadciśnienia często jest zła dieta, bogata w sól, produkty wysokoprzetworzone, kawę i alkohol. Inne przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi to: zbyt mała aktywność fizyczna, stres, choroby serca, nerek lub zaburzenia hormonalne. Nadciśnienie trzeba kontrolować, gdyż może się ono przyczyniać do poważnych schorzeń, takich jak: zawał serca, udar mózgu, miażdżyca, niewydolność nerek.

Jak mieć zdrowsze serce?
Jak mieć zdrowsze serce? [9 zdjęć]

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej...

zobacz galerię

6. Ciśnienie krwi – sposoby na nadciśnienie

Z podwyższonym ciśnieniem tętniczym można walczyć odpowiednią, zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Do jadłospisu trzeba wtedy włączyć chude mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowy nabiał. Jeśli przyczyną zbyt wysokiego ciśnienia krwi jest styl życia ubogi w aktywność fizyczną, trzeba to zmienić, zacząć pływać, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy