Przejdź na WP

Ciśnienie krwi – charakterystyka i pomiar, normy, niedociśnienie, nadciśnienie

Ciśnienie krwi, czyli nacisk jaki wywiera krew na ścianki tętnic, to jeden z najczęściej sprawdzanych wskaźników przez lekarzy. Bowiem często bywa, że pacjent ma zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

spis treści

1. Ciśnienie krwi – charakterystyka i pomiar

Ciśnienie krwi dzieli się na skurczowe i rozkurczowe. W chwili skurczu krew wypychana jest z serca do aorty – wtedy w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie tętnicze. Kiedy następuje rozkurcz, ciśnienie tętnicze jest najniższe. Jak dokonać pomiaru? Może to zrobić lekarz lub sam pacjent. Ciśnienie tętnicze mierzy się specjalnym urządzeniem – ciśnieniomierzem. Jeżeli ktoś musi stale kontrolować wartości ciśnienia krwi, może takie urządzenie kupić w aptece.

Pomiar ciśnienia tętniczego to jedno z najważniejszych badań
Pomiar ciśnienia tętniczego to jedno z najważniejszych badań

2. Ciśnienie krwi – normy

Normy ciśnienia krwi będą inne dla osoby dorosłej, dla dziecka i dla noworodka. Optymalne ciśnienie krwi dla dorosłego wynosi 120/80 mm Hg. Dziecko od 1. do 8 roku życia powinno mieć ciśnienie tętnicze 110/75 mm Hg, natomiast noworodek – 102/55 mm HG.

Zioła, które obniżają ciśnienie
Zioła, które obniżają ciśnienie [9 zdjęć]

Nadciśnienie jest odpowiedzialne za podwyższone ryzyko chorób nerek, zawału serca, problemów ze wzrokiem,...

zobacz galerię

3. Ciśnienie krwi – charakterystyka niedociśnienia

Zbyt niskie ciśnienie krwi (mniejsze niż 100/60 mm Hg) nazywa się hipotonią. Może mieć ona charakter pierwotny związany najczęściej z dziedziczeniem lub wtórny – będący wynikiem różnych chorób związanych z układem krążenia, niedoczynności tarczycy, odwodnienia. Objawy zbyt niskiego ciśnienia tętniczego to przede wszystkim zimne dłonie i stopy, bladość, brak energii i co za tym idzie ciągłe zmęczenie, kołatanie serca, mroczki przed oczami.

Zobacz także:

4. Ciśnienie krwi – sposoby na niedociśnienie

Jest kilka metod, którymi możemy podnieść ciśnienie krwi. Warto postawić na aktywność fizyczną, zadbać o zdrowy sen, pić dużo wody. Można też w ciągu dnia wypić filiżankę kawy, a po przebudzeniu wykonać masaż, zaczynając os stóp i dłoni w kierunku serca.

5. Ciśnienie krwi – charakterystyka nadciśnienia

O podwyższonym ciśnieniu krwi mówimy, gdy pomiar wynosi już 140/90 mm HG. Jest to łagodne nadciśnienie. Niepokój powinien wzbudzić wynik 180/110 mm Hg. W każdym wypadku należy znaleźć przyczynę zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Powodem nadciśnienia często jest zła dieta, bogata w sól, produkty wysokoprzetworzone, kawę i alkohol. Inne przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi to: zbyt mała aktywność fizyczna, stres, choroby serca, nerek lub zaburzenia hormonalne. Nadciśnienie trzeba kontrolować, gdyż może się ono przyczyniać do poważnych schorzeń, takich jak: zawał serca, udar mózgu, miażdżyca, niewydolność nerek.

Jak mieć zdrowsze serce?
Jak mieć zdrowsze serce? [9 zdjęć]

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej...

zobacz galerię

6. Ciśnienie krwi – sposoby na nadciśnienie

Z podwyższonym ciśnieniem tętniczym można walczyć odpowiednią, zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Do jadłospisu trzeba wtedy włączyć chude mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowy nabiał. Jeśli przyczyną zbyt wysokiego ciśnienia krwi jest styl życia ubogi w aktywność fizyczną, trzeba to zmienić, zacząć pływać, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy