Zioła moczopędne
Zioła moczopędne zwiększają wytwarzanie moczu i usuwają płyny z organizmu, co jest wskazane podczas leczenia wielu chorób. Ten sam efekt można osiągnąć za pomocą leków zawierających sztuczne składniki, jednak w przeciwieństwie do nich zioła lecznicze często nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Ważne jest jednak, aby stosować je we właścwy sposób.
1. Działanie ziół moczopędnych
Moczopędne zioła lecznicze zmniejszają gromadzenie wody w organizmie poprzez usuwanie nadmiaru płynów zbierających się w tkankach. Przez to organizm produkuje więcej moczu, który jest następnie wydalany. W odróżnieniu od niektórych moczopędnych leków na receptę, leki ziołowe nie prowadzą do ubytku elektrolitów, co oznacza, że wraz z moczem organizm nie traci ważnych jonów. Ziołowe preparaty moczopędne najczęściej stosowane są w leczeniu zapalenia prostaty, rwy kulszowej, kamicy nerkowej, infekcji dróg moczowych i pęcherza oraz wielu innych chorób.
Jeśli spożycie ziół moczopędnych jest uzasadnione określonym problemem zdrowotnym, to powinny być bezpieczne. Zioła działające moczopędnie stosuje się m.in. w kamicy nerkowej i infekcjach układu moczowego. Warto jednak pamiętać, żeby stosować je według zaleceń.
Ziołowe preparaty moczopędne mogą występować w postaci herbatek, ekstraktów lub kapsułek. Herbaty moczopędne przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy zalać wrzątkiem jedną łyżeczkę suszonych ziół własnego wyboru i pozostawić do zaparzenia na 10-15 minut. Następnie wywar można posłodzić łyżeczką miodu. W większości przypadków prawidłowa dzienna dawka ziół moczopędnych to 1-4 filiżanki herbaty lub 1-3 kapsułki sproszkowanych ziół. Przed stosowaniem danego zioła warto się jednak upewnić co do jego właściwości i wskazanego dawkowania.
Niektóre zioła moczopędne można także spożywać na surowo lub dodawać je do posiłków. Wtedy nie zapłacimy za nie ani grosza. Należy jednak pamiętać, by miejsca, z których zrywamy nasze lecznicze surowce, były oddalone od dróg szybkiego ruchu. W przeciwnym razie mogą być zanieczyszczone spalinami.
2. Najpopularniejsze zioła moczopędne
Do ziół moczopędnych należą między innymi:
- mniszek lekarski – oczyszcza krwiobieg i wątrobę, poprawia pracę nerek, śledziony, trzustki i żołądka;
- zielona herbata – oprócz właściwości moczopędnych działa stymulująco, ściągająco (zmniejsza krwawienie i wspomaga gojenie się ran), a także poprawia pracę serca;
- lipa – wspomaga leczenie przeziębienia, kaszlu, gorączki, infekcji, nadciśnienia i bólów głowy (również migrenowych), jednocześnie działa przeciwkurczowo i uspokajająco;
- pokrzywa zwyczajna – dzięki moczopędnym właściwościom oczyszcza organizm z toksyn, szczególnie skuteczna w oczyszczaniu dróg moczowych;
- krwawnik pospolity – poprzez zwiększone wydalanie moczu umożliwia pozbywanie się nadmiaru płynów oraz usuwanie toksyn, likwiduje też skurcze mięśni gładkich układu pokarmowego i moczowego.
Chociaż zwykło się postrzegać zioła lecznicze jako w pełni bezpieczne dla zdrowia, warto pamiętać, aby stosować je zgodnie z zaleceniami. Mimo małego ryzyka niegroźnych skutków ubocznych należy starać się nie przekraczać zalecanej dziennej dawki ziół moczopędnych, gdyż w przeciwnym razie możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu i zmniejszenia objętości krwi. W niektórych przypadkach mogą pojawić się nudności lub biegunka, a wtedy należy przerwać leczenie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.