Pierwsza pomoc - co warto wiedzieć, kiedy wezwać pogotowie ratunkowe, zgłoszenie wypadku, jak udzielić pierwszej pomocy, reanimacja krążeniowo-oddechowa

Pierwsza pomoc może przydać się w razie konieczności udzielenia przedmedycznej opieki ofiarom różnych wypadków. Znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy niejednemu człowiekowi może uratować życie. Co warto wiedzieć o pierwszej pomocy?

Zobacz film: "Zasady udzielania pierwszej pomocy"

spis treści

1. Pierwsza pomoc - co warto wiedzieć?

Pierwsza pomoc może przydać się każdemu dosłownie wszędzie. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, na pierwszym miejscu sprawdź swoje bezpieczeństwo.

Następnie delikatnie zbadaj poszkodowanego – sprawdź, czy jest przytomny, czy ma tętno i czy oddycha. Ostrożnie przechyl jego głowę ku tyłowi – manewr ten niekiedy przywraca regularny oddech. W przypadku niewyczuwalnego oddechu należy przejść do sztucznego oddychania.

Gdy pierwsza pomoc jest potrzebna osobie u której występuje krwawienie, należy je zatamować. Jeżeli nie odczuwasz ani tętna, ani oddechu wezwij pogotowie i rozpocznij reanimację.

Jeśli u poszkodowanego podejrzewasz uszkodzenia pleców albo szyi w żadnym przypadku nie należy takiej osoby przenosić. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest pierwsza pomoc w razie pożaru, wybuchu lub podobnej sytuacji.

W przypadku pierwszej pomocy dla ofiar zderzenia samochodowego za każdym razem podejrzewać należy uraz kręgosłupa. Jeżeli prawdopodobne jest zagrożenie zdrowia lub życia ofiary po udzieleniu pierwszej pomocy niezbędna jest także pomoc lekarska.

2. Pierwsza pomoc - kiedy wezwać pogotowie ratunkowe?

Wezwanie pogotowia ratunkowego powinno nastąpić najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Jeżeli pierwszej pomocy udzielają dwie osoby, jedna z nich powinna zawiadomić pogotowie od razu po stwierdzeniu braku oddechu u ofiary.

W przypadku, gdy ratujący jest tylko jeden, dorosła ofiara nie oddycha, a podejrzenie pada na schorzenie serca, trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie przed rozpoczęciem udzielenia pierwszej pomocy.

Jeżeli występuje utrata przytomności spowodowana brakiem oddechu w następstwie zadławienia, zatrucia, urazu, czy tąpnięcia, a także gdy ofiarą jest niemowlę lub dziecko, pierwsza pomoc powinna obejmować zabiegi przywracające podstawowe czynności życiowe, wykonywane przez blisko jedną minutę.

3. Pierwsza pomoc - zgłoszenie wypadku

Zgłoszenie wypadku powinno zawierać dane na temat:

  • rodzaju zdarzenia – czy był to wypadek samochodowy, podtopienie, upadek z wysokości, itp.,
  • miejsca, gdzie nastąpiło,
  • ilości ofiar,
  • stanu zdrowia ofiar,
  • pomocy udzielonej do tej pory,
  • własnych danych osobowych.

Jeżeli zaistniało dodatkowe zagrożenie, np. wybuch łatwopalnych substancji, należy to zgłosić. Osoba zgłaszająca wypadek nie powinna pierwsza odkładać słuchawki.

4. Pierwsza pomoc - Jak udzielić pierwszej pomocy?

4.1. Pierwsza pomoc - zranienie

Pierwsza pomoc przy zranieniach nie jest wcale taka łatwa. Należy pamiętać, że każde uszkodzenie skóry należy pozostawić w takim stanie, w jakim je odkrywamy. Jedynym co można zrobić, jest nałożenie na ranę jałowego opatrunku.

Podczas nakładania opatrunku ofiara powinna pozostać w pozycji leżącej lub siedzącej. Niewskazane są jakiekolwiek próby usuwania ciał obcych z rany, gdyż tamują one krwotok.

4.2. Pierwsza pomoc - złamanie

Pierwsza pomoc przedmedyczna przy złamaniach opiera się na unieruchomieniu sąsiadujących kości w przypadku urazu stawu lub obu stawów, gdy uszkodzona jest kość.

Jeżeli masz do czynienia ze złamaniem otwartym, któremu towarzyszy intensywne krwawienie, natychmiast je zatamuj, jednak nie staraj się samodzielnie nastawiać złamania, ani oczyszczać otwarcia. Wystarczy jeżeli wezwiesz pogotowie ratunkowe i opatrzysz ranę.

Pamiętaj, aby podczas udzielania pierwszej pomocy osobie ze złamaniem nie przesuwać poszkodowanego, jeżeli istnieje podejrzenie urazu szyi, kręgosłupa lub miednicy.

4.3. Pierwsza pomoc - omdlenie

Pierwsza pomoc przedmedyczna przy omdleniach powinna obejmować ułożenie poszkodowanego na plecach i sprawdzenie czy oddycha. Następnie należy unieś nogi ponad poziom głowy i lekko rospiąć strój.

Jeżeli jesteście w pomieszczeniu zamkniętym uchyl okno lub przenieś ofiarę w chłodniejsze miejsce. Gdy stan omdlenia utrzymuje się ponad 1-2 minuty należy przykryć ofiarę i niezwłocznie zadzwonić po pomoc.

Reanimacja dzieci i dorosłych
Reanimacja dzieci i dorosłych

Podstawowe czynności podczas pierwszej pomocy dzieci różnią się zasadniczo od reanimacji u dorosłych....

zobacz galerię

4.4. Pierwsza pomoc - oparzenia

Pierwsza pomoc przy oparzeniach - jeżeli oparzenie nie jest rozległe przyłóż do uszkodzonego odcinka skóry kostki lodu i trzymaj aż do złagodzenia bólu. Nie wolno używać żadnego rodzaju tłuszczów ani kremów. W przypadku pojawienia się pęcherzy, zabronione jest ich przebijanie. Należy opatrzyć je sterylnym opatrunkiem.

4.5. Pierwsza pomoc - zadławienie

Pierwsza pomoc przy zadławieniu powinna obejmować zastosowanie manewru Hieimlicha: stojąc z tyłu, obejmij poszkodowanego na wysokości brzucha, nasadę złączonych dłoni połóż między pępkiem a dolnymi żebrami. Ściskając do siebie ofiarę, lekko w górę, wypchnij powietrze z dolnej części płuc poszkodowanego. Należy wykonać pięć serii po pięć razy.

4.6. Pierwsza pomoc - porażenie prądem

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem – ratując osobę porażoną należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zacząć od odcięcia prądu, co uchroni cię przed porażeniem.

Następnie należy powiadomić pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną. Nie wolno dotykać ofiary aż do momentu odcięcia dopływu prądu. Gdy upewnisz się o swoim bezpieczeństwie sprawdź podstawowe funkcje życiowe u ofiary. Jeżeli istnieje taka konieczność zastosuj resuscytację krążeniowo-oddechową.

Sprawdź także, czy u poszkodowanego nie nastąpiły złamania lub poważne obrażenia wewnętrzne.

5. Pierwsza pomoc - reanimacja krążeniowo-oddechowa

Pierwsza pomoc obejmuje również reanimację krążeniowo-oddechową. Reanimacja taka wygląda jednak inaczej w przypadku osoby dorosłej, a inaczej w przypadku dzieci.

W przypadku reanimacji osoby dorosłej należy ułożyć na twardym podłożu w pozycji na plecach. Gdy masz do czynienia z kobietą w ciąży podłóż klin pod prawy bok – w ten sposób krew będzie swobodnie dopływała do płodu. Odegnij głowę i dwa razy wdmuchnij powietrze do płuc poszkodowanego. Następnie ułóż dłoń w miejscu ucisku, odginając palce do góry tak, aby nie dotykały one klatki piersiowej i umieść na niej drugą rękę.

Ramiona ułóż prostopadle do klatki piersiowej. Prostując łokcie, naciskaj na mostek mniej więcej 100 razy na minutę.

Masaż serca u dziecka przeprowadź wyłącznie jedną ręką, a u niemowlęcia dwoma palcami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Pamiętaj, że pierwsza pomoc może uratować życie.

Nie wahaj się udzielić pierwszej pomocy.

Gdy brak oddechu: Niemowlę Dziecko do okresu pokwitania Dorosły
Sztuczne oddychanie 30 wdechów/min 20 wdechów/min 12 wdechów/min
Objętość (jeden wdech) 6-7 ml/kg masy ciała 6-7 ml/kg masy ciała 6-7 ml/kg masy ciała
Gdy brak krążenia: Niemowlę Dziecko do okresu pokwitania Dorosły
Rozpoczęcie od 5 wdechów, a następnie 30 ucisków 5 wdechów, a następnie 30 ucisków 30 ucisków
Miejsce ucisku 1 palec poniżej linii sutkowej 1 palec powyżej dołu mostka 2 palce powyżej dołu mostka
Głębokość ucisku 1,5-2,5 cm 2,5-3,5 cm 4-5 cm
Częstotliwość ucisku 100 uciśnięć/min. 100 uciśnięć/min. 100 uciśnięć/min.
Oddech: 2:30przy dwóch ratownikach 2:15 2:30przy dwóch ratownikach 2:15 2:30

Powyższa tabela zawiera schemat postępowania pierwszej pomocy w przypadku osób w różnym wieku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy