Trwa ładowanie...

Krwiak - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
13.09.2021 15:37
Wyróżniamy kilka rodzajów krwiaka, np.: tętniczy, śródczaszkowy, podpaznokciowy.
Wyróżniamy kilka rodzajów krwiaka, np.: tętniczy, śródczaszkowy, podpaznokciowy. (Adobe Stock)

Krwiak to wylew krwi na zewnątrz naczyń krwionośnych, w wyniku uszkodzenia ściany naczyń spowodowanego przez uraz. Może być różnej wielkości. Często mylony jest z wybroczynami, np. siniakiem. W porównaniu z nimi nie jest płaski. Może powstawać nie tylko pod skórą, ale w każdym innym organie. Wyróżniamy kilka rodzajów krwiaka, np.: tętniczy, śródczaszkowy, podpaznokciowy.

spis treści

1. Przyczyny krwiaka

Uraz tkanki jest najczęstszą przyczyną krwiaka. Gdy naczynie krwionośne zostaje uszkodzone, następuje przeciekanie krwi do otaczających tkanek. Krew ulega koagulacji i powstają zakrzepy. Im większa ilość krwi wypłynie z naczynia, tym więcej powstanie zakrzepów. Przyczyną krwiaków może być osłabienie lub kruchość naczyń krwionośnych.

Stosowanie leków przeciwzakrzepowych zwiększa tendencję do spontanicznych krwawień i krwiaków. Organizm nie jest wtedy w stanie skutecznie naprawić uszkodzonych naczyń. Inną przyczyną może być trombocytopenia (małopłytkowość), a więc zmniejszenie ilości płytek krwi lub ich zdolności do funkcjonowania. Płytki krwi biorą udział w tworzeniu się skrzepu i fibryny.

2. Objawy krwiaka

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku krwotoku"

Objawy krwiaka zależą od jego lokalizacji i wielkości. Obrzęk i stan zapalny związany z powstaniem krwiaka może wpływać na struktury otaczające krwiak. Objawy stanu zapalnego to zaczerwienienie, ból i obrzęk. Krwiak powierzchowny skóry, tkanek miękkich, mięśni wykazuje tendencję do samoistnego leczenia z biegiem czasu. Konsystencja skrzepu krwi stopniowo staje się bardziej gąbczasta i miękka, w wyniku czego skrzep ulega spłaszczeniu. Kolor zmienia się z fioletowo-niebieskiego na żółto–brązowy.

W zależności od umiejscowienia krwiaka przebarwienia mogą pojawić się w różnych miejscach, np. krwiak na czole powoduje pojawienie się siniaków pod oczami, a nawet szyi. Najczęstszym powikłaniem wszystkich krwiaków jest zakażenie bakteriami.

3. Leczenie krwiaka

Gdy krwiaki pojawiają się u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, konieczna jest wizyta w szpitalu. Do lekarza warto się zgłosić także, gdy siła urazu i umiejscowienie krwiaka są niepokojące. Krwiaki skóry i tkanek miękkich, takich jak mięśnie i stawy, często są diagnozowane przez badanie fizykalne przez samego chorego. U pacjentów wykazujących objawy krwawienia wewnętrznego, lekarz decyduje o wykonaniu badania, które będzie najlepsze do oceny sytuacji. Zastosowanie promieni X (badanie RTG) może być potrzebne do oceny złamania kości.

Pacjenci z istotnym urazem głowy często wymagają CT (tomografia komputerowa). Krwiaka tkanek miękkich i skóry leczy się poprzez przykładanie lodu w miejsce krwiaka. Ze względu na to, że powstawanie krwiaka wiąże się ze stanem zapalnym, do leczenia stosowane mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen. U osób, które zażywają antykoagulanty bezwzględnie zakazany jest ibuprofen, ze względu na możliwość wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Paracetamol zaś zabroniony jest u osób z chorobami wątroby. Wewnątrzczaszkowe, zewnątrzoponowe, podtwardówkowe i śródmózgowe krwiaki wymagają interwencji neurochirurgicznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Choroby kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze