Przejdź na WP

Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Siniec powstaje na skutek pęknięcia drobnych naczyń pod powierzchnią skóry. Bardzo często przybiera różne odcienie. Któż z nas nie nabił sobie choć raz w życiu siniaka? Każdy, kto uprawia sport, boryka się z tym problemem. Sine miejsca na różnych częściach ciała bardzo uprzykrzają nam życie. Pojawiają się one po uderzeniu o coś twardego bądź w wyniku długotrwałego bólu w określonym miejscu – są to tak zwane wylewy podskórne. Na szczęście siniaki nie są groźne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Siniaki - przyczyny i objawy

Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia
Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia

Czerwone i fioletowe plamy spowodowane przez słabe krwawienia z uszkodzonych naczyń kapilarnych.

zobacz galerię

Powstanie siniaków jest związane z wynaczynieniem krwi do tkanek podskórnych, ewentualnie tkanek umiejscowionych głębiej, w wyniku czego powstaje sinawo-granatowe zabarwienie. Występuje najczęściej jako efekt stłuczenia, czyli urazu mechanicznego, lub spontanicznie w przypadku istniejącej skazy krwotocznej. Do pojawienia się siniaków przyczyniają się także:

  • skazy krwotoczne,
  • stwardnienie i „kruchość” ścian naczyń w wieku starszym, 

  • stany zapalne naczyń krwionośnych, zwłaszcza żył, 

  • awitaminoza C, 

  • przewlekłe leczenie kortykosteroidami, 

  • nowotworowe choroby układu krwiotwórczego.

Siła upadku lub uderzenia uszkadza naczynia włosowate. Miejsce stłuczenia w pierwszym etapie bardzo boli, choć nie ma widocznej rany. Sine miejsce na skórze nie pojawia się od razu. Dzieje się tak, gdyż najpierw musi nastąpić moment wchłaniania hemoglobiny z uszkodzonych naczyń, przez co nasze bolesne miejsce zmienia kolor. Najczęstszymi odcieniami siniaków są kolory od ciemnogranatowego, przez odcienie fioletu, aż do żółtego.

2. Siniaki - leczenie i zapobieganie

Siniaki zazwyczaj goją się samoistnie. Jednak gdy się pojawiają się na ciele, należy przygotować i przyłożyć na nie zimny kompres z kwaśnej lub zimnej wody, serwatki czy też z kwaśnego mleka. Bardzo często stosuje się okłady z lodu, mrożonek, z rozgniecionej kapusty bądź czosnku. Zimne okłady są bardzo skuteczne, ponieważ zimno powoduje obkurczanie się naczynek krwionośnych, a co za tym idzie – zapobiega wylewowi krwi i ogranicza obszar siniaka. Skutecznymi sposobami na siniaki są także maść z arniki oraz masaż miejsca, w którym pojawił się siniak. Bardzo skuteczne, choć stosowane bardzo rzadko, są okłady z moczu, które równie dobrze przyśpieszają gojenie siniaków.

Gojenie siniaków możemy także przyśpieszać za pomocą dostępnych w aptekach żelów czy chłodzących plastrów. Siniaki znikają zazwyczaj po kilku dniach. Do lekarza należy się udać, gdy na skórze krwiaki pojawiają się samoistnie. Jednym z objawów hemofiliisiniaki na ciele. Oczywiście, gdy stłuczeniu towarzyszą bardzo silny ból lub obrzęk, trzeba poradzić się lekarza i sprawdzić, czy nie doszło do poważniejszego urazu.

Stłuczenia i siniaki bywają bardzo często bolesne, jednak spożywanie zbyt dużych ilości środków przeciwbólowych nie jest wskazane, ponieważ niektóre z nich np. zmniejszają gęstość krwi. Zażywając je, często nieświadomie powodujemy powiększenie się siniaka. Dzieje się tak, ponieważ rzadka krew dużo łatwiej wypływa z uszkodzonych naczyń. Jeśli ból jest trudny do zniesienia, bezpieczniejszymi lekami i często polecanymi są leki na bazie paracetamolu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy