Trwa ładowanie...

Leki przeciwzakrzepowe - jak działają, kiedy warto, a kiedy nie należy ich stosować

Leki przeciwzakrzepowe nazywane są również antykoagulantami. Jeśli zostaną zastosowane, to powodują wyłączenie jednego lub kilku czynników krzepnięcia krwi. Dzięki nim możliwe jest zahamowanie procesu powstania zakrzepu. Substancją czynną większości leków przeciwzakrzepowych jest heparyna.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym są leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe, czyli inaczej antykoagulanty, to preparaty zapobiegające powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów, które mogą wywołać niedokrwienie kończyny, udar móżgu lub zawał serca. Stosuje się je po wszczepieniu zastawki, przy różnego rodzaju wadach serca, migotaniu przedsionków i przy zakrzepicy. Najczęściej stosowanymi lekami przeciwzakrzepowymi są antagoniści witaminy K. Przy stosowaniu tego typu leków niezbędne jest regularne przeprowadzanie badania krzepnięcia.

1.1. Interakcje antykoagulantów z innymi lekami

Chorzy regularnie stosujący leki przeciwzakrzepowe muszą uważać przy przyjmowaniu innych farmaceutyków, w tym suplementów diety. Unikać należy preparatów zawierających witaminę K, witaminę E, koenzym Q10, glukozaminę, melatoninę, dehydroepiandrosteron (DHEA) czy kwasy omega-3. Niewskazane są leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i leki na zgagę. Należy uważać nawet przy podawaniu szczepionki przeciwko grypie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Działanie heparyny - najpopularniejszego antykoagulantu

Heparyna jest naturalnym czynnikiem, który zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Zapobiega powstawaniu zakrzepów i tworzeniu się skrzeplin.

Heparyna jest stosowana przede wszystkim w takich chorobach jak:

  • miażdżyca,
  • zakrzepica,
  • ostre zespoły wieńcowe,
  • choroby unieruchomione,
  • a także u chorych, którzy poddawani są zabiegom operacyjnym.

Innymi ważnymi substancjami w lekach przeciwzakrzepowych są: kumaryna i jej pochodne, hirudyna, kwas acetylosalicylowy.

3. Przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzakrzepowych

Przeciwwskazaniem do podawania antykoagulantówkrwawienia z przewodu pokarmowego, nowotwory, cukrzyca i zawał serca. Do działań niepożądanych tych leków należą z kolei nudności, wymioty, krwawienia, biegunka, zaburzenia pracy wątroby i priapizm.

Heparyna jest substancją, której bezwzględnie nie podaje się osobom ze skazami krwotocznymi, pacjentom z objawami krwawienia z przewodu pokarmowego lub cierpiących na choroby układu pokarmowego wiążące się z ryzykiem wystąpienia krwawienia. Ponadto nie może być podana przy objawach nadciśnienia wrotnego i w rozwarstwieniu aorty.

Przeciwwskazania względne:

Leki przeciwzakrzepowe uniemożliwiają krzepnięcie krwi. Mają zastosowanie tych chorobach serca i układu krwionośnego, w których istnieje ryzyko powstania niebezpiecznego dla życia zakrzepu.

4. Leki przeciwzakrzepowe a dieta

Osoby przyjmujące antykoagulanty powinny unikać pewnych produktów żywieniowych. Niewskazany jest seler, natka pietruszki, czosnek, cebula, brokuły, kapusta i brukselka, kalafior, rzepa, rzeżucha, sałata, szpinak czy awokado. Nie należy pić soków grejpfrutowych i żurawinowych. Ponadto niekorzystnie działają takie zioła i przyprawy, jak szałwia, kozieradka, rumianek, anyż, arnika, mniszek, kasztanowiec, dziurawiec, ekstrakt z papai, żeń-szeń i miłorząb japoński.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.