Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe nazywane są również antykoagulantami. Jeśli zostaną zastosowane, to powodują wyłączenie jednego lub kilku czynników krzepnięcia krwi. Dzięki nim możliwe jest zahamowanie procesu powstania zakrzepu. Substancją czynną większości leków przeciwzakrzepowych jest heparyna...

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Działanie heparyny

Heparyna jest naturalnym czynnikiem, który zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Heparyna zapobiega powstawaniu zakrzepów i tworzeniu się skrzeplin.
Heparyna jest stosowana w takich chorobach jak:

  • miażdżyca,
  • zakrzepica,
  • ostre zespoły wieńcowe,
  • choroby unieruchomione,
  • a także u chorych, którzy poddawani są zabiegom operacyjnym.
Leki przeciwzakrzepowe
Leki przeciwzakrzepowe (iStock)

Innymi ważnymi substancjami w lekach przeciwzakrzepowych są: kumaryna i jej pochodne, hirudyna, kwas acetylosalicylowy.

2. Przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzakrzepowych

Heparyna jest substancją, której bezwzględnie nie podaje się osobom ze skazami krwotocznymi, pacjentom z objawami krwawienia z przewodu pokarmowego lub cierpiących na choroby układu pokarmowego wiążące się z ryzykiem wystąpienia krwawienia. Ponadto nie może być podana przy objawach nadciśnienia wrotnego i w rozwarstwieniu aorty.
Przeciwwskazania względne:

Leki przeciwzakrzepowe uniemożliwiają krzepnięcie krwi. Mają zastosowanie tych chorobach serca i układu krwionośnego, w których istnieje ryzyko powstania niebezpiecznego dla życia zakrzepu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy