Sygnały, że w żyłach zrobił się skrzep. Uważaj, bo może dojść do zatoru
Zakrzepica, choroba potencjalnie śmiertelna, bywa źle rozpoznawana. Podpowiadamy kilka sygnałów, za pomocą których organizm ostrzega przed zagrożeniem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim będzie za późno.
1. Zakrzep żylny - sygnały ostrzegawcze
Zator może być nawet śmiertelnie niebezpieczny. Gdy w żyłach powstaje skrzep, organizm wysyła znaki, które ostrzegają przed zagrożeniem.
Niektóre objawy towarzyszące zakrzepom bywają mylone z dolegliwościami, które towarzyszą błahym przeziębieniom lub grypie. Zaburzeń krzepliwości krwi nie wolno ignorować.
Zakrzepy mogą znajdować się w żyłach lub tętnicach. Skrzep może zawędrować np. do płuc albo do serca. Skutkiem może być m.in. zawał serca lub udar mózgu.
Zakrzepica, jeśli jest źle lub zbyt późno rozpoznana, może być przyczyną przedwczesnej śmierci lub kalectwa. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na sygnały ostrzegawcze i możliwie wczesne rozpoznanie zagrożenia.
2. Zakrzepica - objawy
Jednym z częściej występujących objawów jest ból w klatce piersiowej. Chorzy przyznają, że jest to ból podobny do dolegliwości towarzyszących zawałom serca. Ból powodowany przez zakrzepicę może nasilać się przy głębokich wdechach.
Zakrzep w płucach powoduje przyspieszenie akcji serca. Organizm w ten sposób próbuje nadrobić braki i opóźnienia w przekazywaniu tkankom tlenu.
Nietypowy suchy kaszel również może być powodowany zatorem w płucach. Krew w plwocinie oznacza, że natychmiast należy skorzystać z pomocy lekarza.
Jeśli zakrzep ma miejsce w kończynie, wówczas również może się pojawiać w danym miejscu ból, rozgrzanie, opuchlizna albo czerwone plamy. Dotyczą one tylko kończyny, która ma problem ze skrzepem. Każda asymetria jest więc powodem do obaw.
Niektórym pacjentom w takiej sytuacji towarzyszą zaburzenia widzenia, uczucie zagubienia, zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi.
Zdarzają się również objawy, które łudząco przypominają zatrucie pokarmowe. Ból brzucha i wymioty mogą ostrzegać przed zakrzepem w obrębie jamy brzusznej.
W przypadku wystąpienia powyższych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie mogą uratować życie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.