Trwa ładowanie...

Sygnały, że w żyłach zrobił się skrzep. Uważaj, bo może dojść do zatoru

Zakrzepica, choroba potencjalnie śmiertelna, bywa źle rozpoznawana. Podpowiadamy kilka sygnałów, za pomocą których organizm ostrzega przed zagrożeniem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim będzie za późno.

Zobacz film: "Grube nogi mogą być objawem choroby"

1. Zakrzep żylny - sygnały ostrzegawcze

Zator może być nawet śmiertelnie niebezpieczny. Gdy w żyłach powstaje skrzep, organizm wysyła znaki, które ostrzegają przed zagrożeniem.

Niektóre objawy towarzyszące zakrzepom bywają mylone z dolegliwościami, które towarzyszą błahym przeziębieniom lub grypie. Zaburzeń krzepliwości krwi nie wolno ignorować.

Zakrzepy mogą znajdować się w żyłach lub tętnicach. Skrzep może zawędrować np. do płuc albo do serca. Skutkiem może być m.in. zawał serca lub udar mózgu.

Zakrzepica, jeśli jest źle lub zbyt późno rozpoznana, może być przyczyną przedwczesnej śmierci lub kalectwa. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na sygnały ostrzegawcze i możliwie wczesne rozpoznanie zagrożenia.

2. Zakrzepica - objawy

Jednym z częściej występujących objawów jest ból w klatce piersiowej. Chorzy przyznają, że jest to ból podobny do dolegliwości towarzyszących zawałom serca. Ból powodowany przez zakrzepicę może nasilać się przy głębokich wdechach.

Zakrzep w płucach powoduje przyspieszenie akcji serca. Organizm w ten sposób próbuje nadrobić braki i opóźnienia w przekazywaniu tkankom tlenu.

Nietypowy suchy kaszel również może być powodowany zatorem w płucach. Krew w plwocinie oznacza, że natychmiast należy skorzystać z pomocy lekarza.

Jeśli zakrzep ma miejsce w kończynie, wówczas również może się pojawiać w danym miejscu ból, rozgrzanie, opuchlizna albo czerwone plamy. Dotyczą one tylko kończyny, która ma problem ze skrzepem. Każda asymetria jest więc powodem do obaw.

8 objawów zakrzepicy. Poznaj je wszystkie
8 objawów zakrzepicy. Poznaj je wszystkie [6 zdjęć]

Zakrzepy mogą być spowodowane stanami zapalnymi zwężającymi naczynia krwionośne. Wówczas dopływ krwi...

zobacz galerię

Niektórym pacjentom w takiej sytuacji towarzyszą zaburzenia widzenia, uczucie zagubienia, zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi.

Zdarzają się również objawy, które łudząco przypominają zatrucie pokarmowe. Ból brzucha i wymioty mogą ostrzegać przed zakrzepem w obrębie jamy brzusznej.

W przypadku wystąpienia powyższych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie mogą uratować życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.