Objawy zakrzepicy – symptomy zakrzepicy żylnej i tętniczej, charakterystyka i leczenie choroby
Zakrzepica to inaczej żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Występuje najczęściej u osób po 40. roku życia, którzy prowadzą głównie siedzący tryb życia. Choroba ta może prowadzić do groźnych powikłań, dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać objawy zakrzepicy.
1. Co to jest zakrzepica?
Zakrzepica może pojawić się w żyłach lub tętnicach i w zależności od miejsca wystąpienia dochodzi do zaburzeń odpływu krwi z narządu do serca lub zaburzeń ukrwienia narządu. Często jest tak, że organizm sam radzi sobie z powstającymi zakrzepami. W takiej sytuacji objawy zakrzepicy nie występują. Może być też jednak tak, że zakrzep będzie się powiększał, aż doprowadzi do zamknięcia światła naczynia. Spowoduje to coraz wolniejszy przepływ krwi. Część tego zadania mogą przejąć inne naczynia i w tym przypadku zakrzepica również nie będzie dawała objawów. Jednak mechanizmy naprawcze nie zawsze są na tyle skuteczne, by zakrzepy same się przebudowały, skurczyły i zwolniły przepływ krwi. W takiej sytuacji można rozpoznać objawy zakrzepicy. Mogą też wystąpić powikłania, a do najczęstszych należy zespół pozakrzepowy rozwijający się na skutek uszkodzenia zastawek układu żylnego.
2. Objawy zakrzepicy żylnej
Podstawowe objawy zakrzepicy żylnej, które nie mogą zostać zbagatelizowane, to: ból w stopie, łydce, dole podkolanowym (ważne jest, że ból ten ustępuje po uniesieniu kończyny), obrzęk kończyny, wzrost jej ocieplenia, zaczerwienienie i napięcie skóry. Opuchliznę najczęściej można zaobserwować w okolicy kostki. Zaczerwienienie skóry i jej zwiększone ciepło to wynik stanu zapalnego naczynia. Jako objaw zakrzepicy może wystąpić też gorączka sięgająca nawet do 40 st. C, a także przyspieszona czynność serca. Bywa też, że objawem zakrzepicy żylnej jest sinica, czyli zmiana zabarwienia skóry na niebieski. Zakrzepica ta pojawia się najczęściej w żyle udowej lub biodrowej. Powyższe objawy zakrzepicy żylnej powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, gdyż choroba może być już w zaawansowanym stadium.
3. Objawy zakrzepu tętnicy
Inny rodzaj zakrzepicy to zakrzepica tętnicza. Charakterystyczne objawy zakrzepicy tętniczej to:
- uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- duszności,
- ból przy poruszaniu się.
Mogą wystąpić też takie objawy zakrzepicy tętniczej jak: częściowe niedowłady, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia i mówienia. Tego typu objawy zakrzepicy są wynikiem tego, że tkanki są w znacznie mniejszym stopniu zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Rezultatem niedokrwienia tkanek mogą być groźne powikłania, jak np. udar niedokrwienny czy ostry zespół wieńcowy.
Zobacz także:
4. Jak leczyć zakrzepicę?
Metoda leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i miejsca, w którym umieścił się zakrzep. Zazwyczaj stosowana jest terapia zachowawcza polegająca na podaniu leków przeciwzakrzepowych. Istotne jest też, by w trakcie kuracji nosić rajstopy lub podkolanówki uciskowe, które złagodzą objawy zakrzepicy. By nie dopuścić do nawrotów choroby, trzeba je też nosić po zakończeniu leczenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.