Trwa ładowanie...

Heparyna – opis, działanie, działania niepożądane, przeciwwskazania

Avatar placeholder
01.04.2021 09:37
Heparyna, to lek zmniejszający krzepliwość krwi
Heparyna, to lek zmniejszający krzepliwość krwi (123rf.com)

Heparyna stanowi składnik leków przeciwzakrzepowych. Jest ona obecna zarówno w preparatach ogólnodostępnych jak i tych wydawanych jedynie na receptę. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej substancji.

spis treści

1. Co to jest heparyna?

Heparyna jest wytwarzana w sposób naturalny w naszym organizmie. Jest to organiczny związek chemicy mający właściwości przeciwzakrzepowe. Heparyna jest składnikiem wielu preparatów zarówno do stosowania zewnętrznego (żel, aerozol) jak i podawania podskórnie lub dożylnie.

Podawanie heparyny w sposób dożylny oraz podskórny zalecane jest między innymi w przypadku pacjentów unieruchomionych z powodu kontuzji i urazów, w trakcie terapii i profilaktyki choroby zakrzepowo-zatorowej oraz w okresie hemodializy.

Zobacz film: "Leki przeciwzakrzepowe"

Pozostałe preparaty (np. żele, aerozole) są wykorzystywane do stosowania miejscowego na skórę. Leczenia żylaków kończyn dolnych, zakrzepicy żył powierzchniowych a także obrzęków w dużej mierze opiera się na takich lekach.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

2. Lek zmniejszający krzepliwość krwi

Heparyna, to nie tylko lek zmniejszający krzepliwość krwi, ale również preparat wpływający na organizm na wiele innych sposobów, między innymi: przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, immunosupresyjnie oraz hipolipemicznie. Dzięki czemu bardzo chętnie jest wykorzystywana przez lekarzy z różnych dziedzin medycyny. Może być też podawana w różnej formie na przykład: żelu, aerozolu oraz iniekcji podskórnej lub dożylnej.

W tej chwili większość dostępnych na rynku preparatów z heparyną dostępnych na receptę ma w swoim składzie heparynę drobnocząsteczkową, ponieważ charakteryzuje się ona wyższym bezpieczeństwem stosowania a także lepszą biodostępnością niż heparyna niefrakcjonowana.

3. Działania niepożądane heparyny

Stosowanie heparyny może wywoływać objawy niepożądane. Najczęściej występującymi objawami ubocznymi używania leków stosowanych miejscowo na skórę są różnego rodzaju reakcje alergiczne między innymi: rumień, pokrzywka i świąd. Długotrwała terapia tego typu lekami może prowadzić do wystąpienia martwicy skóry.

W przypadku stosowania preparatów podawanych w postaci wstrzyknięć dożylnych lub podskórnych działania niepożądane mogą mieć groźniejszy charakter na przykład: krwawienia lub małopłytkowości może też wystąpić martwica skóry w miejscu iniekcji. Dłuższe leczenie preparatami tego typu zwiększa też ryzyko pojawienia się osteoporozy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Przeciwwskazania do stosowania heparyny

Podobnie jak w przypadku innych leków istnieją pewne przeciwskazania do stosowania Heparyny. Bezwzględny zakaz używania preparatów zawierających heparynę dotyczy osób cierpiących na chorobę wrzodową dwunastnicy i żołądka, skazę krwotoczną, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę nowotworową układu pokarmowego.

Szczególną ostrożność w stosowaniu tego leku należy zachować w przypadku osób chorych na zaawansowaną retinopatie, ciężką niewydolność nerek, ciężką niewydolność wątroby, ostre zapalenie trzustki oraz padaczkę.

W przypadku kobiet ciężarnych stosowanie preparatów zawierających heparynę jest możliwe jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

W czasie stosowania heparyny należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku wystąpienia nagłego lub niekontrolowanego krwawienia trzeba natychmiast przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze