Przejdź na WP

Heparyna – opis, działanie, działania niepożądane, przeciwwskazania

Heparyna stanowi składnik leków przeciwzakrzepowych. Jest ona obecna zarówno w preparatach ogólnodostępnych jak i tych wydawanych jedynie na receptę. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej substancji.

Zobacz film: "Leki przeciwzakrzepowe"

spis treści

1. Heparyna - opis

Heparyna jest wytwarzana w sposób naturalny w naszym organizmie. Jest to organiczny związek chemicy mający właściwości przeciwzakrzepowe. Heparyna jest składnikiem wielu preparatów zarówno do stosowania zewnętrznego (żel, aerozol) jak i podawania podskórnie lub dożylnie.

Podawanie heparyny w sposób dożylny oraz podskórny zalecane jest między innymi w przypadku pacjentów unieruchomionych z powodu kontuzji i urazów, w trakcie terapii i profilaktyki choroby zakrzepowo-zatorowej oraz w okresie hemodializy.

Pozostałe preparaty (np. żele, aerozole) są wykorzystywane do stosowania miejscowego na skórę. Leczenia żylaków kończyn dolnych, zakrzepicy żył powierzchniowych a także obrzęków w dużej mierze opiera się na takich lekach.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

2. Heparyna - działanie

Heparyna, to nie tylko lek zmniejszający krzepliwość krwi, ale również preparat wpływający na organizm na wiele innych sposobów, między innymi: przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, immunosupresyjnie oraz hipolipemicznie. Dzięki czemu bardzo chętnie jest wykorzystywana przez lekarzy z różnych dziedzin medycyny. Może być też podawana w różnej formie na przykład: żelu, aerozolu oraz iniekcji podskórnej lub dożylnej.

W tej chwili większość dostępnych na rynku preparatów z heparyną dostępnych na receptę ma w swoim składzie heparynę drobnocząsteczkową, ponieważ charakteryzuje się ona wyższym bezpieczeństwem stosowania a także lepszą biodostępnością niż heparyna niefrakcjonowana.

3. Heparyna – działania niepożądane

Stosowanie heparyny może wywoływać objawy niepożądane. Najczęściej występującymi objawami ubocznymi używania leków stosowanych miejscowo na skórę są różnego rodzaju reakcje alergiczne między innymi: rumień, pokrzywka i świąd. Długotrwała terapia tego typu lekami może prowadzić do wystąpienia martwicy skóry.

W przypadku stosowania preparatów podawanych w postaci wstrzyknięć dożylnych lub podskórnych działania niepożądane mogą mieć groźniejszy charakter na przykład: krwawienia lub małopłytkowości może też wystąpić martwica skóry w miejscu iniekcji. Dłuższe leczenie preparatami tego typu zwiększa też ryzyko pojawienia się osteoporozy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Heparyna - przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku innych leków istnieją pewne przeciwskazania do stosowania Heparyny. Bezwzględny zakaz używania preparatów zawierających heparynę dotyczy osób cierpiących na chorobę wrzodową dwunastnicy i żołądka, skazę krwotoczną, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę nowotworową układu pokarmowego.

Heparyna, to lek zmniejszający krzepliwość krwi
Heparyna, to lek zmniejszający krzepliwość krwi (123rf.com)

Szczególną ostrożność w stosowaniu tego leku należy zachować w przypadku osób chorych na zaawansowaną retinopatie, ciężką niewydolność nerek, ciężką niewydolność wątroby, ostre zapalenie trzustki oraz padaczkę.

W przypadku kobiet ciężarnych stosowanie preparatów zawierających heparynę jest możliwe jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

W czasie stosowania heparyny należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku wystąpienia nagłego lub niekontrolowanego krwawienia trzeba natychmiast przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy