Trombofilia – objawy, przyczyny, leczenie, powikłania

Trombofilia to nadkrzepliwość, czyli skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jakie są najczęstsze objawy trombofilii? Jakie są przyczyny trombofilii? Jak wygląda leczenie tej choroby? Jakie są najczęstsze powikłania i dlaczego trombofilia jest niebezpieczna dla zdrowia i życia?

Trombofilia – objawy

Najczęstszymi objawami trombofilii jest zakrzepica żył. Czynnikiem ryzyka wystąpienia zakrzepicy jest niedobór antytrombiny. Nadkrzepliwość może się również ujawnić u osób, u których w rodzinie dochodziło do zaburzeń zatorowo-zakrzepowych, udar mózgu, jak również gdy doszło do poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

W celu potwierdzenia, czy rzeczywiście mamy do czynienia z trombofilią, należy wykonać badanie krzepnięcia krwi – koagulogram.

Trombofilia – przyczyny

Wyróżniamy dwie przyczyny trombofilii – wrodzone i nabyte. Do przyczyn wrodzonych zaliczamy dziedziczenie choroby zakrzepowo-zatorowej, jak również mutacja genu protrombiny lub niedobór jednego z białek, które zapobiegają nadmiernemu krzepnięciu krwi – białka S, białka C lub antytrombiny III. Trombofilia wrodzona dziedziczy się niezależnie od płci. Ponadto, wystarczy tylko jedna kopia genu, aby odziedziczyć to schorzenie.

Wśród przyczyn trombofilii nabytej wyróżniamy choroby immunologiczne i choroby tkanki łącznej, do których zaliczamy między innymi toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe, zespół antyfosfolipidowy, a także reumatoidalne zapalenie stawów. Inną przyczyną nabytą trombofilii są zakażenia i stany zapalne takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Trombofilię nabytą mogą również uaktywnić nowotwory i chemioterapia, takie jak białaczka, chłoniaki, rak płuc, rak jelita grubego, jak również choroby związane z niewydolnością nerek i niedoczynnością tarczycy.

Wśród najczęstszych czynników ryzyka zachorowania na trombofilię można zaliczyć okres ciąży i połogu, hormonalną terapię zastępczą, zabiegi operacyjne, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, palenie papierosów, długie siedzenie w samolocie lub w samochodzie, a także wielodniowe leżenie w łóżku związane, na przykład z poważną chorobą. W grupie ryzyka znajdują się również osoby po 60. roku życia.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera, a może ona determinować predyspozycje do niektórych...

Trombofilia – leczenie

Kiedy lekarz zdiagnozuje u nas trombofilię zleca przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi. Dzięki temu zmniejsza się skłonność krwi do nadmiernego krzepnięcia. Wyróżnia się dwa najpopularniejsze leki, które stosuje się przy trombofilii. Jednym z nich jest heparyna. Działa ona bardzo szybko i najczęściej jest przyjmowana w szczególnych okolicznościach. Na przykład, gdy krzepliwość pojawia się z określonymi sytuacjami, jak długa jazda samochodem, lot samolotem lub po operacji. W przypadku trombofilii wrodzonej istnieje ryzyko przyjmowania leku rozrzedzającego krew przez całe życie. Do leków takich zaliczamy acenokumarol. Jego stosowanie powinno się odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarza, gdyż acenokumarol wchodzi w reakcję z innymi lekami. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.

Trombofilia – powikłania

Wrodzona trombofilia może doprowadzić do zakrzepicy żył mózgowych, żył jamy brzusznej i żył kończyn górnych. Ciężkim powikłaniem przy trombofilii wrodzonej jest także poronienie w II i III trymestrze ciąży lub urodzenie martwego dziecka. W przypadku osób, które cierpią na niedobór jednego z trzech białek, może dojść do udaru mózgu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie
Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Katar - rysunek

Katar - rysunek

Maskotka kataru.

Bruksizm - objawy, przyczyny, powikłania, leczenie

Bruksizm - zdjęcia

Bruksizm - zdjęcia

Nieprzyjemne schorzenie utrudnia ruchy w żuchwie.

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Cząsteczka wirusa grypy

Cząsteczka wirusa grypy

Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, np. podczas kichania.

Angina - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków podniebiennych i gardła wywołane jest przez paciorkowce β.

Zapalenie wsierdzia - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Bartonella henselae spowodowała ziarniste zmiany (ciemniejszy kolor).

Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia

Pałeczki salmonelli

Pałeczki salmonelli

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi).

Wyrostek robaczkowy - rodzaje, przyczyny i objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, różnicowanie z innymi chorobami, dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Pozasercowe powikłania nadciśnienia (WIDEO)

Pozasercowe powikłania nadciśnienia (WIDEO) Odtwórz wideo

powikłania występują bardzo szybko, zaś u innych nie występują wcale. Z przyczyn naczyniowych jednak ryzyko zgonu zwiększa się w przypadku ludzi młodych (...) Pierwotne nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się najczęściej...