Trwa ładowanie...

Leki rozrzedzające krew zwiększają ryzyko wystąpienia demencji

Avatar placeholder
24.04.2019 14:24
Leki rozrzedzające krew zwiększają ryzyko wystąpienia demencji
Leki rozrzedzające krew zwiększają ryzyko wystąpienia demencji (123RF)

Nowe badania przeglądowe, obejmujące dane medyczne dotyczące 6 000 pacjentów, wykazały, że osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe w związku z migotaniem przedsionków, obarczone są wyższym ryzykiem wystąpienia demencji niż ludzie, którzy biorą środki rozrzedzające krew z innych powodów.

1. Migotanie przedsionków może powodować udar

Migotanie przedsionków jest najczęstszym typem arytmii. Częstość występowania tej przypadłości w populacji osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych wynosi 10 procent. Przypadłość ta w większości przypadków nie zagraża życiu bezpośrednio, ale jest główną przyczyną udaru mózgu.

Naukowcy z Centrum Medycznego Instytutu Kardiologii w Salt Lake City porównali dokumentację medyczną pacjentów, którzy regularnie brali leki przeciwzakrzepowe. Okazało się, że przypadki demencji były częstsze u osób z migotaniem przedsionków.

Zespół przedstawił swoją pracę na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbyła się w Nowym Orleanie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Demencja starcza dotyka częściej osoby, które cierpią na migotanie przedsionków i stosują leki przeciwzakrzepowe
Demencja starcza dotyka częściej osoby, które cierpią na migotanie przedsionków i stosują leki przeciwzakrzepowe (Shutterstock)

Leki przeciwzakrzepowe mają na celu rozrzedzenie krwi pacjentów, a najczęściej stosowane są warfaryny. Przepisywane są one przede wszystkim pacjentom z migotaniem przedsionków. Ponieważ u osób tych komory serca pompują krew mniej wydajnie, może dojść u nich do powstania zakrzepów. Te, z kolei, mogą zostać przetransportowane do mózgu i spowodować udar. Każdego roku 3 miliony ludzi na całym świecie dotkniętych migotaniem przedsionków doznaje udaru mózgu.

Demencja natomiast jest szerokim terminem, obejmującym wiele chorób, które atakują mózg i wywołują postępujące pogarszanie sprawności intelektualnej. Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia starczego, ale obok niej istnieje wiele innych.

Wiek jest uważany za główny czynnik ryzyka rozwoju demencji. Szacuje się, że wraz z rosnącą długością życia ludzi na świecie, wzrastać będzie również częstotliwość występowania tego schorzenia. W poprzednich badaniach ukazano, że wyższe ryzyko zachorowania na wszystkie rodzaje demencji występuje także u pacjentów z migotaniem przedsionków.

W retrospektywnym przeglądzie dokumentacji medycznej zespół odkrył, że u pacjentów z migotaniem przedsionków, którzy przyjmowali warfaryny, demencja występowała od dwóch do trzech razy częściej w porównaniu do osób, które przyjmowały lek z innego powodu.

Zobacz także

Autorzy konkludują, że warfaryną wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia otępienia u wszystkich pacjentów, ale związek ten jest najsilniejszy u osób z migotaniem przedsionków.

"Warfaryna jest stosowana w celu obniżenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków, ale gdy poziom leku we krwi jest nieprawidłowy, przyczynia się on do powstawania demencji. To ryzyko obserwuje się u osób z migotaniem przedsionków lub bez, które są wystawione na długotrwałe działanie warfaryny" – mówi główny autor badania, dr Jared Bunch z Centrum Medycznego Instytutu Kardiologii w Salt Lake City.

2. Badania nie wskazują związków przyczynowo-skutkowych

Przeczytaj koniecznie

Autorzy wspominają o ograniczeniach ich pracy. Wyjaśniają, że badania retrospektywne, takie jak to, wykorzystują dane medyczne zawarte w kartach pacjenta. Za ich pomocą przypisują chorych do poszczególnych grup, np. tych, którzy biorą warfaryn z powodu migotania przedsionków i tych, którzy robią to z innych powodów.

Chociaż tego typu badania mogą brać pod uwagę dane medyczne tysięcy osób, są zaprojektowane, aby przyjrzeć się zależnościom między różnymi czynnikami ryzyka, a nie relacjom przyczynowo-skutkowym.

"Potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować wiele skomplikowanych mechanizmów, które łączą migotanie przedsionków z demencją. Pragniemy zrozumieć, jakie procesy mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju otępienia u pacjentów cierpiących na tę chorobę serca" - podsumowuje dr Bunch.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze