Przejdź na WP

Zakrzepica – objawy, przyczyny, leczenie

Zakrzepica to choroba zakrzepowo-zatorowa, inaczej mówiąc zapalenie żył. Nieleczona zakrzepica może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. Jakie są pierwsze objawy zakrzepicy? Jakie są najczęstsze przyczyny zakrzepicy? Jak można leczyć zakrzepicę?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Zakrzepica – objawy

Jednym z objawów zakrzepicy jest gwałtowny ból w łydce. Ból w czasie zakrzepicy przypomina bolesny skurcz mięśni, ale nim nie jest. Przy skurczach wystarczy bolesne miejsce rozetrzeć. Zakrzepowy ból łydki nie mija, ale się nasila w chwili zginania stopy. Silnemu bólowi przy zakrzepicy może towarzyszyć obrzęk w okolicach kostki. Skóra w takim miejscu jest ciepła i zaczerwieniona. Efekt taki daje stan zapalny naczynia i zwiększona ilość przepływającej krwi. Zakrzepica może się również objawiać podwyższoną gorączką – nawet do 40 stopni. Żadnych objawów silnego bólu i obrzęków w nogach nie powinniśmy bagatelizować.

Zakrzepica objawia się silnym bólem i nie mija po wyprostowaniu nóg.
Zakrzepica objawia się silnym bólem i nie mija po wyprostowaniu nóg.

Niekiedy zakrzepica może nie dawać jednak żadnych objawów. Tak się może dziać przy zakrzepicy miednicy, która przebiega czasami bezobjawowo. Jednym z powikłań zakrzepicy jest zespół pozakrzepowy. Objawia się cienką, napiętą skórą z elementami połyskującymi lub brunatnymi przebarwieniami na podudziu. Niekiedy przy zakrzepicy na skórze mogą się również pojawić trudno gojące owrzodzenia.

2. Zakrzepica – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zakrzepicy są wady w mechanizmie układu krążenia. Prawidłowa praca układu krwionośnego tłoczy krew z nóg w kierunku przeciwnym do siły ciężkości. Pracę tę ułatwiają mięśnie. Przed spływaniem krwi w dół chronią zastawki. Uszkodzenie jakiegokolwiek elementu układu krwionośnego, sprawia że krew zalega w żyłach. Prowadzi to do stanu zapalnego, do uszkodzenia warstwy nabłonka, przyklejaniu się płytek krwi i w efekcie wywołuje to zator – zakrzep krwi. Zmniejsza się średnica naczynia krwionośnego, co utrudnia odpływ krwi do serca.

Przeczytaj także:

Organizm ma swoje sposoby na zakrzepicę. Może zakrzepicę wchłonąć, ale wówczas uszkodzeniu ulegają ściany żyły i zastawki. Powstanie nowych skrzepów jest wówczas kwestią czasu. Jeżeli organizm nie poradzi sobie na czas z zakrzepicą, wówczas może dojść do całkowitego zatkania żyły. Zakrzep może oderwać się od ściany żyły i popłynąć z krwią w stronę serca, do tętnicy płucnej. Jeżeli zakrzep jest niewielki, zatka częściowo naczynie. Większy zakrzep może spowodować zator tętnicy płucnej, co grozi śmiercią. Objawami zatkania tętnicy płucnej są bóle w klatce piersiowej, gorączka, kaszel i duszności, a także zaburzenia równowagi i utrata przytomności.

Przyczynami zakrzepicy mogą być również urazy, operacje chirurgiczne, przegrzewanie nóg, ciąża, stojący albo siedzący tryb życia. Niewłaściwe krążenie krwi może być również efektem zakładania nogi na nogę, ciasnej odzieży, guzów w okolicach miednicy i pachwin. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się zakrzepicy jest również otyłość i nieodpowiednia dieta.

3. Zakrzepica – leczenie

Podejrzewając zakrzepicę, należy wykonać badania specjalistyczne, które potwierdzą lub wyklucza zakrzepicę. W tym celu należy wykonać ocenę prawdopodobieństwa zakrzepicy według skali Wellsa. Pacjent odpowiada na 12 pytań dotyczących jego stanu zdrowia. Przy wysokim wyniku chory zostaje skierowany na USG żył głębokich z przystawką Dopplera. Badanie dokładnie diagnozuje żyły. Dzięki USG można dostrzec zgrubienia na ściankach i wszelkie zaburzenia w przepływaniu krwi. Największym problemem jest fakt, że osoby z objawami zakrzepicy trafiają do takich specjalistów jak: dermatolog, chirurg, ortopeda, kardiolog lub do lekarza rodzinnego. Tymczasem, lekarz, który może skierować pacjenta na badanie USG żył to chirurg naczyniowy.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie...

zobacz galerię

Leczenie zakrzepicy zależy od stadium choroby i miejsca samego zakrzepu. Najczęściej zakrzep pojawia się w okolicach podudzia. Wówczas stosuje się terapię zachowawczą, czyli podawanie leków przeciwzakrzepowych. Jeżeli zakrzep umiejscowi się w miednicy, wymagane jest leczenie szpitalne. Przy leczeniu zakrzepicy lekarz może zlecić leżenie z uniesioną nogą. Dzięki temu zakrzep nie oderwie się od ściany żyły. Istotne jest również noszenie podkolanówek lub rajstop uciskowych po zakończeniu leczenia zakrzepicy. Zapobiegnie to nawrotom zakrzepicy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy