Warfarin - charakterystyka, działanie, skutki uboczne
Warfarin to organiczny środek chemiczny przeznaczenia medycznego. Pomaga pacjentom, którzy borykają się z problemami ze strony układu krążenia. Leki zawierające warfarin wydawane są na receptę, a ich stosowanie musi podlegać kontroli ze strony lekarza. Zobacz, w czym może pomóc warfarin i jak go prawidłowo stosować.
1. Co to jest warfarin?
Warfarin to organiczny związek chemiczny, który jest pochodną kumaryny. Jego wzór chemiczny to C19H16O4. W medycynie stosowany jest jako antagonista witaminy K, która bierze udział w procesach krzepnięcia krwi. Warfaryna hamuje syntezę antywnej witaminy K, dzięki czemu zapobiega powstawaniu skrzepów. Utrzymuje się w organizmie nieco ponad dwa dni i jest niemal w całości wydalana z organizmu.
Warfaryna dostępna jest głównie w formie leku Warfin. Można kupić go w dwóch wersjach. Jedna z nich zawiera 3mg składnika aktywnego, druga - 5mg.
2. Wskazanie do stosowania warfarinu
Warfarin ma działanie przeciwzakrzepowe. Z tego powodu jest lekiem stosowanym w przypadku zakrzepicy i zatorowości płucnej. Stosuje się go także w przypadku profilaktyki zakrzepicy, zawałom serca (szczególnie wtórnym) oraz w postępowaniu pozawałowym.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Stosowany jest także w profilaktyce i leczeniu powikłań zatorowo-zakrzepowych, a więc związanych m.in. z udarem mózgu, a także u pacjentów z migotaniem przedsionków lub ze zmianami patologicznymi zastawek serca.
3. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Oczywistym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na warfarynę lub którykolwiek ze składników przepisanego leku. Warfarinu nie powinny stosować także osoby, które maja tendencję do krwawień, czyli zmagają się z chorobami, takimi jak:
- małopłytkowość
- hemofilia
- choroba von Willenbranda
- tętniaki
- zmiany neurologiczne objawiające się częstymi upadkami
- schorzenia predysponujące do krwawień z przewodu pokarmowego lub dróg żółciowych
- zapalenie uchyłka
Nie należy podawać leku kobietom w ciąży i okresie laktacji ani osobom, które niedawno przebyły operacje chirurgiczne w obrębie ośrodkowego układu nerwowego lub narządu wzroku. Należy zachować także szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z nałogami, psychozami lub otępieniem.
Bardzo ważne jest unikanie stosowania naparów i preparatów wykorzystujących ziele dziurawca podczas stosowania warfarinu.
Przed przyjęciem warfarinu warto przez jakiś czas stosować leczenie heparyną, aby zwiększyć skuteczność i przygotować organizm na terapię przeciwzakrzepową.
4. Warfarin a możliwe skutki uboczne
Jak każdy lek, warfarin również może wywołać niektóe działania niepożądane. Wśród najczęstszych wymienia się:
- nudności i wymioty
- krwawienie
- biegunka i bóle brzucha
- zmiany skórne
Lek przyjmowany w czasie ciąży przenika przez łożysko i może wywołać działanie teratogenne oraz tzw. płodowy zespół warfarynowy. Należy więc unikać stosowania warfaryny w czasie ciąży. W wyjątkowych sytuacjach specjalista może wdrożyć takie leczenie, ale wówczas kobieta i dziecko muszą pozostać pod ciągłą kontrolą i opieką medyczną.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.