Trwa ładowanie...

Warfarin - charakterystyka, działanie, skutki uboczne

Warfarin to organiczny środek chemiczny przeznaczenia medycznego. Pomaga pacjentom, którzy borykają się z problemami ze strony układu krążenia. Leki zawierające warfarin wydawane są na receptę, a ich stosowanie musi podlegać kontroli ze strony lekarza. Zobacz, w czym może pomóc warfarin i jak go prawidłowo stosować.

Zobacz film: "O czym może świadczyć ból w łydkach?"

spis treści

1. Co to jest warfarin?

Warfarin to organiczny związek chemiczny, który jest pochodną kumaryny. Jego wzór chemiczny to C19H16O4. W medycynie stosowany jest jako antagonista witaminy K, która bierze udział w procesach krzepnięcia krwi. Warfaryna hamuje syntezę antywnej witaminy K, dzięki czemu zapobiega powstawaniu skrzepów. Utrzymuje się w organizmie nieco ponad dwa dni i jest niemal w całości wydalana z organizmu.

Warfaryna dostępna jest głównie w formie leku Warfin. Można kupić go w dwóch wersjach. Jedna z nich zawiera 3mg składnika aktywnego, druga - 5mg.

2. Wskazanie do stosowania warfarinu

Warfarin ma działanie przeciwzakrzepowe. Z tego powodu jest lekiem stosowanym w przypadku zakrzepicy i zatorowości płucnej. Stosuje się go także w przypadku profilaktyki zakrzepicy, zawałom serca (szczególnie wtórnym) oraz w postępowaniu pozawałowym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Stosowany jest także w profilaktyce i leczeniu powikłań zatorowo-zakrzepowych, a więc związanych m.in. z udarem mózgu, a także u pacjentów z migotaniem przedsionków lub ze zmianami patologicznymi zastawek serca.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Oczywistym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na warfarynę lub którykolwiek ze składników przepisanego leku. Warfarinu nie powinny stosować także osoby, które maja tendencję do krwawień, czyli zmagają się z chorobami, takimi jak:

 • małopłytkowość
 • hemofilia
 • choroba von Willenbranda
 • tętniaki
 • zmiany neurologiczne objawiające się częstymi upadkami
 • schorzenia predysponujące do krwawień z przewodu pokarmowego lub dróg żółciowych
 • zapalenie uchyłka

Nie należy podawać leku kobietom w ciąży i okresie laktacji ani osobom, które niedawno przebyły operacje chirurgiczne w obrębie ośrodkowego układu nerwowego lub narządu wzroku. Należy zachować także szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z nałogami, psychozami lub otępieniem.

Bardzo ważne jest unikanie stosowania naparów i preparatów wykorzystujących ziele dziurawca podczas stosowania warfarinu.

Przed przyjęciem warfarinu warto przez jakiś czas stosować leczenie heparyną, aby zwiększyć skuteczność i przygotować organizm na terapię przeciwzakrzepową.

4. Warfarin a możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, warfarin również może wywołać niektóe działania niepożądane. Wśród najczęstszych wymienia się:

 • nudności i wymioty
 • krwawienie
 • biegunka i bóle brzucha
 • zmiany skórne

Lek przyjmowany w czasie ciąży przenika przez łożysko i może wywołać działanie teratogenne oraz tzw. płodowy zespół warfarynowy. Należy więc unikać stosowania warfaryny w czasie ciąży. W wyjątkowych sytuacjach specjalista może wdrożyć takie leczenie, ale wówczas kobieta i dziecko muszą pozostać pod ciągłą kontrolą i opieką medyczną.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.