Trwa ładowanie...

Czynnik V Leiden - charakterystyka, wskazania, opis badania, normy, inne badania

Czynnik V Leiden może być współodpowiedzialny za patologie ciąży czy poronienia. Bywa on powiązany z udarami mózgu, zakrzepicą i zawałami serca. Warto poszerzać badania o mutację czynnika V Leiden, gdyż już co 10 Polak jest nosicielem tej mutacji.

spis treści

1. Czynnik V Leiden – charakterystyka

Czynnik V Leiden jest związany z procesami krzepnięcia. Czynnik v leiden to nieprawidłowe białko, które wytwarzane jest w wątrobie. Prawidłowo funkcjonujący układ krzepnięcia do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniej ilości płytek krwi, aktywności wszystkich czynników krzepnięcia, a także należytego działania wszystkich niezębnych czynników. Brak czynników krzepnięcia (związany choćby właśnie z mutacją V czynnika krzepnięcia, prowadzącą do pojawienia się czynnika V Leiden) prowadzi do zaburzeń krzepliwości krwi.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

2. Czynnik V Leiden – wskazania

Badania na wykrycie czynnika V Leiden wykonywane powinny być u:

 • kobiet, które kilkukrotnie poroniły;

 • osób przed 50 rokiem życia, które chorowały na chorobę zakrzepowo-zatorową;

 • osób, u których choroba zakrzepowo-zatorowa jest genetyczna;

 • osób przed 50 rokiem życia, u których występuje zakrzepica żylna;

 • osób, które przed 50 rokiem życia chorowały na zakrzepicę w układzie tętniczym.

Badanie na obecność mutacji czynnika v leiden powinny wykonać osoby, które nałogowo palą papierosy, prowadzą siedzący tryb życia bądź poprzez operacje musiały przeleżeć bardzo długi okres. Osoby, które odczuwają ból od kolan w dół, a ich nogi są spuchnięte i obolałe również powinny zdecydować się na badanie czynnika v leiden.

3. Czynnik V Leiden – opis badania

Badanie czynnika v leinden jest nieskomplikowane, ale jednak drogie. Jest to badanie prowadzone pod kątem genetycznym. Wykonuje się je, pobierając wymaz z policzka pacjenta. Wiele gabinetów, które posiadają w swojej ofercie badanie czynnika v leiden, oferują swoim pacjentom specjalne pojemniki, które pacjent zabiera do domu. Próbkę do badania można pobrać w domowym zaciszu, potem należy zanieść ją do badania genetycznego. Koszt badania czynnika v leiden wynosi 200 złotych.

4. Czynnik V Leiden – normy

Wynikiem mutacji czynnika V Leiden bywa podwyższony poziom trombiny we krwi. Nieprawidłowa ilość trombiny we krwi jest przyczyną powstawania chorób zakrzepowo-zatorowych. Powikłania kobiet w ciąży również mogą wynikać z zatorów żylnych.

Musisz to wiedzieć

To uodpornienie na aktywowane białko C w dużej mierze spowodowane jest obecnością zmutowanego czynnika V Leiden. Osoba może posiadać jeden albo dwa allele zmutowanego genu czynnika V Leiden.

5. Czynnik V Leiden – inne badania

Występowanie czynnika V Leiden może być odpowiedzialne za powstawanie chorób zakrzepowych, ale aby mieć pewność, czy choroby nie wywołują inne mutacje, można wykonać pozostałe badania.

Należą do nich:

 • haplotyp HR2 genu czynnika V;

 • homocysteina;

 • białko S;

 • białko C;

 • mutacje genu reduktazy metylenotetrahydrofolianu.

Choroby zakrzepowe mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet i do śmierci, jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia dolegliwości, należy więc bezzwłocznie wykonać badanie na obecność czynnika V Leiden.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza