Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Zakrzepica żył - jakie są pierwsze objawy? Wyjaśnia lekarz Monika Szafarowska

Avatar placeholder
06.06.2021 10:29
Zakrzepica żył - jakie są pierwsze objawy?
Zakrzepica żył - jakie są pierwsze objawy?

W żylaku bardzo często dochodzi do zalegania krwi. Nieprawidłowa budowa jego ściany, a zwłaszcza uszkodzenie śródbłonka, sprzyja wykrzepianiu wewnątrznaczyniowemu. Wielu pacjentów jest w stanie przyzwyczaić się do wieloletniej obecności żylaków na swoich kończynach i dolegliwości z nimi związanych. Jednak może dojść do sytuacji, w której choroba daje o sobie znać.

1. Powikłania po zakrzepach

Do najczęstszych powikłań żylaków należą stany zapalne i krwawienia. Manifestacja tych patologii jest bardzo gwałtowna. Żylak staje się nagle bardzo twardy i bolesny lub niespodziewanie, nawet po niewielkim urazie, zaczyna krwawić.

Gdy w takiej sytuacji dołączy się nadkażenie, którego źródłem może być niewielka infekcja w obrębie jamy ustnej lub zapalenie gardła, krążące we krwi bakterie osiadają na skrzeplinie i wywołują stan, który nazywamy zakrzepowym zapaleniem żylaków.

spis treści

2. Objawy zakrzepicy żył

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica żył głębokich?"

Mamy 4 podstawowe objawy zakrzepów:

  • ból,
  • zaczerwienienie w miejscu zapalenia,
  • obrzęk,
  • twarde zgrubienie.

Sytuacja taka jest bardzo niebezpieczna. Skrzeplina w żylaku może szybko ulegać powiększeniu, dotrzeć do żył głębokich i wywołać bardzo niebezpieczną chorobę - zatorowość żylną.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się po poradę do lekarza.

3. Krwawienia z żylaków

Żylak, który posiada bardzo delikatną ścianę, może łatwo ulec zranieniu pod wpływem niewielkiego urazu. Krwawienie z żylaka często jest obfite i może być niebezpieczne.

W takich sytuacjach należy unieść zranioną kończynę, założyć opatrunek uciskowy, a gdy rana dalej krwawi, należy udać się do lekarza. Chirurg najczęściej zszywa uszkodzony żylak.

Żylak również może pęknąć i rozlać się pod skórą. Wówczas powstaje zasinienie, które po kilku tygodniach powinno ulec samoczynnemu wchłonięciu.

Długotrwały przebieg nieleczonych żylaków może doprowadzić do rozwoju zmian degeneracyjnych kończyny dolnej. W jej obrębie pojawiają się ciemnobrązowe przebarwienia początkowo w postaci zmian punkcikowatych.

Następnie przebarwienia te zlewają się, tworząc brunatne plamy. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do masywnego obrzęku kończyn, ścieczenia skóry, zaniku tkanki podskórnej i powstania otwartych ran - owrzodzeń.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy zakrzepicy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze